Reklama

Z Polski

W Niedzielę Palmową 1 kwietnia 2007 r. odbędzie się ingres abp. Kazimierza Nycza do archikatedry warszawskiej, podczas Mszy św. z udziałem młodzieży, która będzie wtedy obchodziła Światowy Dzień Młodych.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Abp Kazimierz Nycz w Warszawie

Ingres bez splendoru

6 marca abp Kazimierz Nycz przybył do Warszawy. Tuż po przylocie z Jerozolimy spotkał się z dziennikarzami. - Zadań jest na pewno wiele, ale nie chciałbym tworzyć żadnych programów i obietnic bez udziału tych wszystkich ludzi, którzy są do tego konieczni - powiedział abp Nycz i przypomniał, że do stworzenia programu potrzebna jest jeszcze znajomość realiów. - Programu nie tworzy sam biskup, program tworzą ci, którzy są przy nim, i ci, których on powołuje, i to zarówno spośród księży, jak i spośród świeckich. Arcybiskup obiecał dziennikarzom, że będzie otwarty dla mediów, że będzie się kontaktował z mediami nie tylko przez rzecznika, którego powoła, ale również będzie zabierał głos osobiście. - Nie wyobrażam sobie dziś misji Kościoła bez dziennikarzy.
Na pytanie o odwołany ingres abp. Wielgusa abp Nycz odpowiedział: - Nie jest mi bliska postawa, by „iść do przodu tyłem”. Trzeba najbliższą przeszłość korygować, naprawiać, leczyć, ale nie rozdrapywać. Leczyć należy ją przez pozytywną, duszpasterską, wspólną pracę Kościoła warszawskiego.
Z lotniska abp Nycz, w towarzystwie nuncjusza apostolskiego abp. Józefa Kowalczyka, udał się do siedziby arcybiskupów warszawskich na ul. Miodową. Tam spotkał się z kard. Józefem Glempem i z biskupami pomocniczymi. Ingres abp. Nycza będzie bardzo skromny, bez splendoru.

Remigiusz Malinowski

MEN

Apel

Minister Edukacji Narodowej, jako organ właściwy do nadawania nauczycielom zaszczytnego odznaczenia Medalu Komisji Edukacji Narodowej, zwraca się z gorącym apelem do wszystkich czynnych i emerytowanych nauczycieli, którzy wykonując swoje powołanie w okresie do 1989 r., nigdy nie otrzymali Medalu ze względu na brak przynależności do partii politycznych, niepodległościowe tradycje rodzinne i tym podobne względy natury politycznej, by w terminie do dnia 30 kwietnia br. zgłaszali ten fakt do właściwych terenowo Kuratoriów Oświaty.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Roman Giertych - Minister Edukacji Narodowej

Rada Duszpasterska

Problemy emigracji

W dniach 2-4 marca 2007 r. w Sekretariacie Episkopatu Polski odbyło się zebranie Prezydium Polskiej Rady Duszpasterskiej Europy Zachodniej, na które przybyli rektorzy Polskich Misji Katolickich: z Anglii - ks. prał. Tadeusz Kukla (wiceprzewodniczący Rady), z Francji - ks. inf. Stanisław Jeż, z Niemiec - ks. prał. Stanisław Budyń, ks. Krzysztof Tyliszczak SChr - sekretarz generalny Rady, prof. Piotr Małoszewski - wiceprzewodniczący Rady, z Francji - Barbara Płaszczyńska, ze Szwajcarii - Zenona Bossi-Helbin. Obradom przewodniczył bp Ryszard Karpiński, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji.
Omówiono najważniejsze problemy duszpasterstwa polonijnego w Europie Zachodniej, wyniki ankiety dotyczącej stanu szkolnictwa polonijnego oraz przygotowano tematykę i program plenarnego zebrania PRDEZ, które odbędzie się w Rzymie w dniach 16-18 listopada 2007 r., pod hasłem: „Ośrodki Polskich Misji Katolickich jako podstawowe centra zachowania wiary i tożsamości narodowej w warunkach emigracji”.
Członkowie Prezydium uczestniczyli we Mszy św. koncelebrowanej oraz w spotkaniu z bp. Piotrem Liberą - sekretarzem generalnym Konferencji Episkopatu Polski.

Ks. Krzysztof Tyliszczak SChr - Sekretarz Generalny Rady

Mówi ks. Robert Nęcek o nowym metropolicie warszawskim

Stanowczy aż do bólu

Biskup Kazimierz Nycz jest człowiekiem otwartym. Potrafi patrzeć w niebo, ale też mocno stąpa po ziemi. Ma świadomość i uznanie dla przeszłości, ale wie, że życie toczy się dziś, tu i teraz, więc trzeba żyć teraźniejszością i patrzeć daleko w przyszłość. Prowadzi dialog nie tylko z ludźmi, którzy podzielają jego przekonania i światopogląd, ale i z przedstawicielami innych wyznań i religii. Nie jest z pewnością politykiem, ale duszpasterzem. Nie angażuje się w żadne przyjaźnie polityczne, bo - jak mówi - partia odpowiada tylko pewnej grupie społecznej, a Kościół jest powszechny, więc każdy ma w nim miejsce dla siebie. Buduje mosty - nie niszczy. Ma szacunek dla każdego człowieka. Dostrzega tych i współpracuje z tymi, którzy robią coś dla dobra wspólnego. Potrafi rozmawiać z dziennikarzami. Kiedy byłem wikariuszem w Wadowicach, wizytował moje lekcje religii i chyba jemu zawdzięczam to, że potem znalazłem się na studiach w Rzymie. Przekonałem się, że kiedy trzeba, jest bardzo konkretny i stanowczy, czasem aż do bólu.

(aż)

Ks. dr Robert Nęcek - Rzecznik Archidiecezji Krakowskiej

Krótko

Polityczna burza po wystąpieniu wicepremiera Romana Giertycha w Heidelbergu. Giertych na spotkaniu ministrów edukacji UE wezwał, aby w całej Europie wprowadzić zakaz aborcji oraz zakaz propagowania postaw homoseksualnych. Wystąpienie skrytykowała niemiecka prasa. Reprymendy Giertychowi udzielił także premier Kaczyński, podkreślając, że nie jest to stanowisko polskiego rządu. Później była zapowiedź dymisji Giertycha, a na koniec wszystko rozeszło się po kościach.

Żona prezydenta Maria Kaczyńska opowiedziała się przeciw zmianom w Konstytucji chroniącym życie ludzkie, czym ściągnęła na siebie krytykę obrońców życia.

Polki rodzą najmniej dzieci w Europie. Poziom dzietności statystycznej kobiety w Polsce socjologowie obliczają na 1, 24, podczas gdy unijna średnia wynosi 1,51. Pewną prawidłowością jest, że wśród najmniej dzietnych nacji przeważają społeczeństwa nowych krajów członkowskich.

15 marca zaczęła obowiązywać znowelizowana ustawa lustracyjna. Według nowego prawa, obowiązkowi lustracji może podlegać nawet 700 tys. Polaków. Weryfikacja oświadczeń lustracyjnych może potrwać kilkanaście lat. Część środowiska dziennikarskiego „Gazety Wyborczej” odmówiła poddania się lustracji. Prawo nie przewiduje za to żadnych sankcji.

Prezydent Lech Kaczyński zaprzysiągł na sędzię Trybunału Konstytucyjnego rekomendowaną przez Samoobronę Lidię Bagińską.

Rząd planuje wprowadzenie długofalowego planu prorodzinnego - ulgi dla dzieci, wydłużanie urlopów macierzyńskich. Do 2014 r. rząd chce wydać na ten cel 17,5 mld zł.

Znowu zamieszanie w środowisku Andrzeja Leppera. „Gazeta Wyborcza” zarzuciła doradcy politycznemu wicepremiera Leppera Małgorzacie Gut próbę korupcji. Informatorem gazety był zdymisjonowany niedawno prezes KRUS Dariusz Rohde. Jego z kolei Andrzej Lepper oskarżył o nadużycia. Sprawę bada CBA.

Sejm uchwalił nową ustawę oświatową. Co to oznacza? Mundurki w szkołach podstawowych i gimnazjach, monitoring na terenie szkoły i przed nią, programową blokadę komputerów szkolnych, niedopuszczającą do wejścia na strony z przemocą i seksem.

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Galbas w Sosnowcu przeprosił wiernych za każde zgorszenie, które kiedykolwiek spowodowali księża

2024-03-28 23:35

[ TEMATY ]

Abp Adrian Galbas

flickr.com/episkopatnews

Abp Adrian Galbas

Abp Adrian Galbas

- Kościelne postępowanie w bulwersującej sprawie sprzed miesięcy dobiega końca - powiedział abp Adrian Galbas SAC, administrator apostolski diecezji sosnowieckiej sede vacante. W czasie Mszy Wieczerzy Pańskiej, którą odprawił w sosnowieckiej bazylice katedralnej, przeprosił wiernych za każde zgorszenie, które kiedykolwiek spowodowali księża.

- Po podjęciu ostatecznych decyzji, zostanie o nich poinformowana opinia publiczna. Także w sprawie, która w ostatnich dniach spowodowała, że diecezja sosnowiecka znalazła się na czołówkach gazet, jestem zdeterminowany, by wszystko wyjaśnić i adekwatnie zareagować. Proszę przyjąć moje zapewnienie, że nic w tej, jak i w żadnej innej gorszącej sprawie, nie jest i nie będzie zbagatelizowane - powiedział.

CZYTAJ DALEJ

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

[ TEMATY ]

Wielki Czwartek

Pio Si/pl.fotolia.com

Od Wielkiego Czwartku Kościół rozpoczyna uroczyste obchody Triduum Paschalnego, w czasie którego będzie wspominać mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. W Wielki Czwartek liturgia uobecnia Ostatnią Wieczerzę, ustanowienie przez Jezusa Eucharystii oraz kapłaństwa służebnego.

Wielki Czwartek jest szczególnym świętem kapłanów. Rankiem, jeszcze przed wieczornym rozpoczęciem Triduum Paschalnego, ma miejsce szczególna Msza św. Co roku we wszystkich kościołach katedralnych biskup diecezjalny wraz z kapłanami (nierzadko z całej diecezji) odprawia Mszę św. Krzyżma. Poświęca się wówczas krzyżmo oraz oleje chorych i katechumenów. Przez cały rok służą one przy udzielaniu sakramentów chrztu, święceń kapłańskich, namaszczenia chorych, oraz konsekracji kościołów i ołtarzy. Namaszczenie krzyżem świętym oznacza przyjęcie daru Ducha Świętego.. Krzyżmo (inaczej chryzma, od gr. chrio, czyli namaszczać, chrisis, czyli namaszczenie) to jasny olej z oliwek, który jest zmieszany z ciemnym balsamem.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski: niektórzy rządzący usiłują zafundować narodowi holokaust nienarodzonych

2024-03-29 10:20

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

kalwaria

Kalwaria Zebrzydowska

Archidiecezja Krakowska

Abp Marek Jędraszewski, zwracając się w Wielki Piątek do pielgrzymów w Kalwarii Zebrzydowskiej, apelował o ochronę życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Mówił, że niektórzy rządzący w imię wolności kobiet usiłują "zafundować narodowi kolejny holokaust nienarodzonych".

Metropolita krakowski, mówiąc do dziesiątków tysięcy wiernych, wskazywał, że nowożytna Europa nie chce mieć niż wspólnego z Chrystusem i Ewangelią, nie chce słyszeć o Bogu, który przejmuje się losem człowieka. W imię czystego rozumu potępia wiarę, ogłaszając ją jako zabobon.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję