Reklama

Niedziela Częstochowska

Ks. Selejdak: kapłaństwo pozostanie tajemnicą

– Módlmy się, abyśmy na nowo odkryli piękno powołania – powiedział ks. prał. Ryszard Selejdak. Rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie przewodniczył 11 czerwca Mszy św. w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Częstochowie z okazji 38. rocznicy przyjęcia święceń kapłańskich przez 23 księży archidiecezji częstochowskiej i diecezji sosnowieckiej.

W homilii ks. Selejdak przybliżył postać św. Barnaby Apostoła w dniu jego wspomnienia. – Był człowiekiem głębokiej wiary i dobroci serca – zaznaczył. Zwrócił uwagę, że pierwszy biskup Cypru „odegrał fundamentalną rolę w życiu i posłudze apostoła Pawła”. Duchowny przypomniał, że to dzięki Barnabie Apostołowie przekonali się do Pawła, któremu z początku nie ufali, mając w pamięci prześladowanie w gminie jerozolimskiej, za które był on odpowiedzialny. – Barnaba całym swoim autorytetem zaświadczył o Pawle przed Apostołami w taki sposób, że przyjęli go do swojego grona – podkreślił ks. Selejdak.

Rektor WSD w Częstochowie zauważył, że kiedy Paweł udał się do rodzinnego Tarsu, Barnaba ponownie mu pomógł, „odszukał go i spowodował, że stał się wielkim Apostołem Narodów”.

Celebrans wskazał, że drogi Barnaby i Pawła rozeszły się tuż przed drugą podróżą misyjną. Barnaba chciał zabrać w nią swojego krewnego Marka. Paweł jednak nie wyraził na to zgody, ponieważ Marek opuścił ich podczas pobytu w Pamfilii w czasie pierwszej podróży.

Maciej Orman/Niedziela

Ks. Selejdak przypomniał, że Barnaba został znienawidzony przez Żydów, aresztowany i ukamienowany na swojej rodzinnej wyspie – na Cyprze. Duchowny wyjaśnił, że jego prawdziwe imię to Józef, a Barnaba to przydomek, który w języku aramejskim oznacza „syna pocieszenia”. – Był człowiekiem, który miał charyzmat pocieszania zasmuconych. Dzięki swojej otwartości, łagodności serca, ogromnej ludzkiej dobroci spowodował, że Paweł odnalazł właściwą drogę i stał się Apostołem Narodów – dodał rektor WSD w Częstochowie.

Maciej Orman/Niedziela

Kapłan stwierdził, że przykład św. Barnaby może być „lekcją dobierania sobie niekiedy współpracowników do posługi pasterskiej; ludzi, którzy gdzieś się zagubili; ludzi «trudnych», którzy może nie cieszyli się zbyt dobrą przeszłością”. – Oni są bardzo chętni do współpracy, ale zamknięci w sobie, w swoim Tarsie, zgorzkniali, osamotnieni, może czekają na nas, abyśmy im dali drugą szansę, abyśmy ich powołali, abyśmy im towarzyszyli, abyśmy im pozwolili działać w Kościele, a może aby później stali się dobrymi współpracownikami na niwie Pańskiej – wskazał ks. Selejdak.

Reklama

Mówiąc o kolejnej rocznicy przyjęcia święceń, duchowny przyznał, że kapłaństwo jest wielkim i niezasłużonym darem od Boga. – Powołanie dla nas, kapłanów, pozostanie tajemnicą nieodgadnioną, tajemnicą do końca naszych dni. To Bóg wybiera i zaprasza. Dlaczego wybrał nas? Z pewnością żaden z nas nie da sobie do końca odpowiedzi – powiedział.

Dziękując za 38 lat posługi kapłańskiej – swojej i kolegów rocznikowych – rektor WSD w Częstochowie wezwał do modlitwy o nowe powołania kapłańskie w dobie ich ogromnego kryzysu. – Od 34 lat obserwujemy w Polsce dramatyczny spadek powołań do kapłaństwa, i on jest coraz większy – ubolewał.

Maciej Orman/Niedziela

Ks. Selejdak wskazał, że w kończącym się roku akademickim w seminariach diecezjalnych w Polsce studiuje 245 alumnów, a w WSD w Częstochowie 36 kleryków z archidiecezji częstochowskiej i diecezji sosnowieckiej.

Duchowny podkreślił, że oprócz modlitwy o powołania konieczne jest dawanie przez księży czytelnego świadectwa życia i posługi, które może zaowocować przyrostem liczby kandydatów do kapłaństwa. Rektor WSD w Częstochowie wspominał przykład swojego proboszcza z Kromołowa, który od godz. 6 modlił się brewiarzem i czekał na penitentów w konfesjonale. – Ten obraz prostego, uczciwego i radosnego kapłana z pewnością umocnił i moje powołanie – przyznał ks. Selejdak.

Maciej Orman/Niedziela

Celebrans przestrzegał siebie i braci w kapłaństwie przed dawaniem antyświadectwa i przeszkadzaniem młodym w odczytywaniu Bożego głosu.

– Módlmy się, zwłaszcza my, kapłani, abyśmy na nowo odkryli piękno powołania. Trzeba nam się modlić, aby w naszych sercach Pan Bóg dał nam jeszcze większego ducha wdzięczności za kapłaństwo. Trzeba nam modlić się, aby Bóg nam błogosławił i dodawał sił, abyśmy w tym kapłaństwie byli wierni aż do ostatnich naszych chwil – zakończył ks. Selejdak.

2022-06-11 14:27

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gdańsk: abp Sławoj Leszek Głódź obchodził złoty jubileusz kapłaństwa

[ TEMATY ]

abp Sławoj Leszek Głódź

rocznica święceń

BP KEP

Abp Sławoj Leszek Głódź

Abp Sławoj Leszek Głódź

Abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański, obchodzi dziś 50. rocznicę święceń kapłańskich. Z tej okazji o godz. 13.00 w archikatedrze oliwskiej odbyła się uroczysta Msza św. z udziałem przedstawicieli Episkopatu, duchowieństwa, samorządowców, polityków z Lechem Wałęsą i licznie zgromadzonych wiernych z archidiecezji gdańskiej.

W homilii abp Andrzej Dzięga podkreślił zasługi abp. Sławoja Leszka Głódzia na tle wyjątkowych czasów przełomu, jakiemu wówczas podlegała Polska i Kościół w Polsce. Najpierw powojennej konspiracji na Podlasiu, później Wielkiej Nowenny kard. Wyszyńskiego i Millennium chrztu Polski, następnie nowego powiewu, jaki przyniósł tu pontyfikat Jana Pawła II, czego owocem było powstanie „Solidarności” i wreszcie odbudowa niepodległej Ojczyzny.

CZYTAJ DALEJ

Wiedeń: Adwent poezją pisany

2022-12-02 11:52

[ TEMATY ]

kalendarz adwentowy

Materiał prasowy

Współczesne wiersze sióstr zakonnych i kapłanów polskich treścią kalendarza adwentowego

Adwent to czas przygotowania do świąt Bożego Narodzenia. Jego „duchowe przesłanie [...] kieruje naszą uwagę ku ponownemu przyjściu Pana w chwale, na końcu dziejów” – mówił Benedykt XVI w I Niedzielę Adwentu w 2008 r., wyjaśniając dalej w swojej homilii: „Adwent to […] uczczenie pamiątki pierwszego przyjścia wcielonego Pana z myślą o Jego ostatecznym powrocie, a jednocześnie uznanie, że obecny pośród nas Chrystus jest naszym towarzyszem drogi w życiu Kościoła, który sprawuje tę tajemnicę.

CZYTAJ DALEJ

Papież do włoskich rodzin: angażujcie się w budowanie prorodzinnej polityki

2022-12-02 16:25

[ TEMATY ]

rodzina

Włochy

papież Franciszek

Stock.Adobe

Ojciec Święty przyjął na audiencji członków włoskiego Forum Stowarzyszeń Rodzinnych. Poparł ich wysiłki na rzecz tworzenia bardziej prorodzinnej polityki, której celem jest m.in. zatrzymanie demograficznej zimy, od lat boleśnie dotykającej Włochy. Mówiąc o pięknie i sile rodziny, Papież przypomniał, że współczesne społeczeństwo bardzo potrzebuje jej świadectwa.

Franciszek dziękował członkom forum za to, że pokazują siłę i radość, jaka tkwi w rodzinach. Nie oznacza to ich idealizowania i niedostrzegania trudności, które przeżywają, ale docenienie tkwiącego w nich potencjału. Papież wskazał, że rodziny potrzebują wsparcia i musi znaleźć to swe odbicie w bardziej prorodzinnej polityce Włoch, w budowanie której, jak podkreślił, aktywnie muszą angażować się także same rodziny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję