Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Hiszpania

Modlitwa w rocznicę

Cała Hiszpania modliła się 11 marca za ofiary terroryzmu. Trzy lata temu w brutalnym zamachu na dworzec kolejowy w Madrycie, o który podejrzewa się al Kaidę, zginęły 192 osoby, a blisko 2 tys. zostało rannych. Wśród ofiar było 4 Polaków, w tym 7-miesięczna Patrycja. W całym kraju modlono się w intencji ofiar zamachu z 11 marca 2004 r. Prymas Hiszpanii - kard. Antonio Cañizares przewodniczył w Toledo uroczystej Eucharystii w intencji ofiar tej straszliwej zbrodni: tych, którzy zginęli, tych, którzy zostali ranni fizycznie i duchowo, za ich rodziny oraz za wszystkie ofiary terroryzmu.

USA

Chcieli zabić Papieża

Reklama

Byłem współodpowiedzialny za próbę zamachu na Papieża Jana Pawła II podczas jego wizyty na Filipinach w 1995 r. - oświadczył Khalid Sheikh Mohammed, numer 3 na liście przywódców al Kaidy. Przyznał się on do kierowania ponad 30 atakami terrorystycznymi, w tym atakiem na Word Trade Center w Nowym Jorku 11 września 2001 r.
Pentagon 13 marca w nocy udostępnił 26-stronicową transkrypcję przesłuchania Khalida Sheikh Mohammeda, które odbyło się za zamkniętymi drzwiami w więzieniu Guantanamo na Kubie. Część przesłuchania została utajniona.
Pochodzący z Pakistanu terrorysta przyznał się do zorganizowania ataków na Nowy Jork i Waszyngton 11 września 2001 r., w których zginęło ponad 3 tys. osób. - Byłem odpowiedzialny za operację od a do z - powiedział. Przyznał się także, że był mózgiem planowanego zamachu na Papieża Jana Pawła II podczas wizyty na Filipinach.
41-letni Pakistańczyk Khalid Sheikh Mohammed został złapany w marcu 2003 r. Zeznając przed trybunałem wojskowym USA, podkreślił, że choć w więzieniu doświadczył przemocy, jego zeznania nie zostały wymuszone w wyniku tortur.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Węgry

Reorganizacja duszpasterstwa

Kard. Péter Erdő zapowiedział reorganizację duszpasterstwa na terenach wiejskich na Węgrzech. Ma ona pomóc w posłudze kapłańskiej duchownym żyjącym w osamotnieniu i zbyt obciążonym pracą duszpasterską.
Aby zapobiec problemowi osamotnienia i izolacji tych księży, Konferencja Episkopatu Węgier postanowiła stworzyć dla parafii wiejskich nową strukturę. Polega ona na tym, że dwóch lub trzech kapłanów będzie mieszkało we wspólnocie i razem będą pełnić posługę duszpasterską w podległych im dotychczas parafiach. Pierwsze tzw. jednostki duszpasterskie mają powstać jeszcze w 2007 r.

Czechy

Czyj kościół?

Do kogo będzie należała katedra św. Wita w Pradze? Do Kościoła czy do państwa? Spór o katedrę położoną na terenie praskiego zamku trwa od 15 lat. W tym okresie decyzjami sądów świątynia już kilkakrotnie przechodziła z rąk Kościoła w ręce państwa i odwrotnie. Pod koniec stycznia br. czeski Sąd Najwyższy unieważnił ubiegłoroczną decyzję sądu stołecznego o odzyskaniu świątyni przez Kościół katolicki. Sprawę, która toczy się od 1992 r., skierował do ponownego rozpatrzenia sąd rejonowy w stolicy Czech.
Katedra św. Wita, wzniesiona przez króla Karola IV w połowie XIV wieku, była własnością kościelną do 1954 r., gdy zagarnęły ją władze komunistyczne. Od kilku lat katedra ma trzech patronów związanych z dziejami Czech - oprócz św. Wita, który był jej patronem od początku - są to: św. Wacław, król Czechów, i św. Wojciech, biskup i męczennik.

Ludzie

Charles Taylor

Kanadyjski filozof został laureatem Nagrody Templetona. „Najwyżej na świecie dotowana nagroda - w wysokości ok. 1, 8 miliona euro - została przyznana za wieloletnie badania nad rolą duchowości we współczesnym społeczeństwie” - poinformowała Fundacja Templetona w Nowym Jorku. Laureat wykłada obecnie na anglojęzycznym Uniwersytecie Mc Gill w Montrealu.
Nobla religii - jak nazywana jest powszechnie Nagroda Templetona - Charles Taylor odbierze 2 maja br. w pałacu Buckingham w Londynie z rąk księcia Edynburga Filipa, małżonka królowej Elżbiety.
Po otrzymaniu wiadomości o przyznaniu nagrody filozof zwrócił uwagę na pilną potrzebę badań nad skłonnością człowieka do przemocy. Taylor znany jest jako krytyk „świeckiego konsensu”, który nie uwzględnia religijnych punktów widzenia i stąd prowadzi do błędnych wniosków.
Charles Taylor to jeden z najbardziej wpływowych myślicieli współczesnych. Jest znawcą filozofii Hegla, wielokrotnym uczestnikiem spotkań z Janem Pawłem II w Castel Gandolfo. Często odwiedzał Polskę. Związany jest z wiedeńskim Instytutem Nauk o Człowieku. W Polsce ukazały się jego książki: „Źródła podmiotowości: narodziny tożsamości nowoczesnej”, „Etyka autentyczności”, „Oblicza religii dzisiaj”.

Krótko

Jeszcze do niedawna uczniowie jednej ze szkół katolickich w Berlinie uczyli się z podręcznika, który zawierał mapę Polski, ale bez Śląska i Pomorza. Dyrekcja szkoły dopiero teraz wycofała podręcznik i zapowiedziała, że nie będzie korzystała z materiałów zawierających błędy.

Niemiecka kanclerz Angela Merkel zmienia front. Po wcześniejszych zapowiedziach, że Niemcy będą się starały o to, aby odwołanie do chrześcijaństwa znalazło się w eurokonstytucji, teraz twierdzi, że nie widzi takiej możliwości.

Amerykański Senat przyjął ustawę, która jest pierwszym krokiem na drodze do zniesienia obowiązku wizowego dla sojuszników USA w walce z terroryzmem. Prawo musi być jeszcze uzgodnione z Izbą Reprezentantów i podpisane przez prezydenta George’a W. Busha.

Europoseł Maciej Giertych dostał naganę od szefa Parlamentu Europejskiego Hansa-Gerta Poetteringa. Powodem była 30-stronicowa książka, którą szef PE uznał za antysemicką. Maciej Giertych zapowiedział odwołanie się od tej decyzji.

Amerykański sąd w Chicago oddalił wnioski adwokatów Edwarda Mazura - podejrzanego o udział w zabójstwie gen. Marka Papały. Wśród oddalonych wniosków był ten o zablokowaniu procedury ekstradycyjnej polonijnego biznesmena.

Chińskie ministerstwo sprawiedliwości zaleciło sędziom, aby wydawali mniej wyroków śmierci. Specjalna instrukcja zaleca też odstąpienie od publicznych egzekucji i torturowania podejrzanych.

Znowu zamieszki na Węgrzech. 15 marca w Budapeszcie odbyła się 200-tysięczna antyrządowa manifestacja. Po niej nacjonalistyczne grupy starły się z policją. Powodem było zatrzymanie jednego z najbardziej aktywnych działaczy Gyorgya Budhazego. Antyrządowe zamieszki trwały do samego rana 16 marca.

Grupa żydowskich rabinów, która przybyła do Leżajska na uroczystości związane z osobą XVIII-wiecznego cadyka Elimelecha, pobiła w tym mieście jednego z najsłynniejszych austriackich rabinów Moishe Arye Friedmana. Skatowano go za manifestowane przez niego poglądy antysyjonistyczne. Od linczu uratowała go polska policja. Rabin leży w austriackim szpitalu.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Obserwatorium Watykańskie uhonorowało ks. G. Lemaitre'a - teoretyka Wielkiego Wybuchu

2024-12-19 17:53

[ TEMATY ]

Lemaître

Obserwatorium Watykańskie

fizyk

wikipedia/domena publiczna

Millikan, Lemaître i Einstein po wykładzie Lemaître'a w California Institute of Technology w styczniu 1933 roku.

Millikan, Lemaître i Einstein po wykładzie Lemaître'a w California Institute of Technology w styczniu 1933 roku.

Dyrektor Obserwatorium Watykańskiego, ks. F. Guy Consolmagno S.J., w inspirującym wystąpieniu oddał cześć dziedzictwu ks. Georges'a Lemaître'a - kapłana, fizyka i twórcy teorii Wielkiego Wybuchu - w ramach cyklu „Wykładu Von Hügela” w St Edmund's College na Uniwersytecie w Cambridge. Wydarzenie było uhonorowaniem rewolucyjnego wkładu Lemaître'a w naukę i jego głębokiej wiary, która w wyjątkowy sposób łączyła naukę i religię. 100 lat temu belgijski ksiądz i fizyk ks. Georges Lemaître rozpoczął swoją karierę naukową w St Edmund's College. Wykład ks. Consolmagno nosił tytuł: „Dlaczego patrzymy w górę? Przemyślenia astronoma na temat wszechświata i powołania do jego odkrywania”.

Niezwykły umysł
CZYTAJ DALEJ

Kraków: 12-metrowa choinka stanie pod Oknem Papieskim

2024-12-19 16:06

[ TEMATY ]

Kraków

choinka

okno papieskie

pixabay.com

Niemal 12-metrowa jodła z Leśnictwa Gaboń w nocy z 17 na 18 grudnia stanęła przed Oknem Papieskim przy Franciszkańskiej 3 w Krakowie. Zostanie rozświetlona w sobotę 21 grudnia.

Niemal sto kilometrów. Taką drogę musiała przebyć z okolic Starego Sącza jodła, która w najbliższą sobotę zostanie rozświetlona przy Franciszkańskiej 3. Dwunastometrowe drzewo ścięto 17 grudnia w Leśnictwie Gaboń. - W miejscu ściętej jodły nie będziemy sadzić nowych drzewek. Powodem jest to, że pod tym drzewem występuje odnowienie naturalne, które poprzez ścinkę zostanie odsłonięte do dalszego wzrostu - wyjaśniają leśnicy, dzięki których życzliwości choinka będzie mogła cieszyć oczy krakowian.
CZYTAJ DALEJ

Simoradz: Jakubowa świątynia zajaśniała dawnym blaskiem

2024-12-19 18:13

[ TEMATY ]

Kościół

zabytek

konserwacja kościoła

wikipedia/D T G

Simoradz Kościół św. Jakuba

Simoradz Kościół św. Jakuba

W zabytkowym kościele parafialnym św. Jakuba w Simoradzu, sięgającym swoimi początkami XV wieku, zakończyły się zakrojone na szeroką skalę prace konserwatorskie. Zdaniem ks. Szymona Tracza, diecezjalnego konserwatora zabytków, działania te przyniosły bardzo zadowalające efekty.

„Przede wszystkim zatroszczono się o usunięcie zawilgoceń w nawie oraz masywie podwieżowym. Zmurszałe tynki zostały usunięte, a w ich miejsce wprowadzono tynki konserwatorskie. Przy tej okazji wykonano badania stratygraficzne ścian w nawie oraz na jej sklepieniu, a także odświeżono ściany i sklepienie wraz z malowidłami je zdobiącymi” - wylicza kpałan
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję