Reklama

Wiadomości

KPRM: we wtorek premier Morawiecki weźmie udział w szczycie państw unijnych NATO

We wtorek,14 czerwca premier Mateusz Morawiecki weźmie udział w spotkaniu grupy państw unijnych w Hadze. Na zaproszenie premierów Danii i Holandii do Hagi przyjadą m.in. szefowie rządów Polski, Belgii, Łotwy oraz prezydent Rumunii - poinformowała Kancelaria Premiera.

[ TEMATY ]

NATO

mrallen/Fotolia.com

Jak czytamy w zapowiedzi opublikowanej na stronie internetowej KPRM, wizyta premiera w Hadze jest częścią przygotowań do szczytu NATO w Madrycie, który odbędzie się w dniach 29-30 czerwca. "Polska wskazuje na ważną rolę budowy wzmocnionej flanki Unii Europejskiej i Sojuszu Północnoatlantyckiego, szczególnie teraz w kontekście rosyjskiej agresji na Ukrainę" - czytamy.

Tematem spotkania ma być sytuacja na Ukrainie oraz pomoc dla niej, a także kwestie związane ze wzmacnianiem wschodniej flanki NATO i wspólnym finansowaniem projektów obronnych. Także rozszerzenie Sojuszu o Finlandię i Szwecję będzie przedmiotem rozmów. W komunikacie podkreślono, że Polska w pełni popiera akcesję tych państw do NATO.

"Wojna na Ukrainie zmieniła wszystko, dlatego Polska wskazuje na konieczność odbudowy architektury bezpieczeństwa w Europie. Potrzebna jest większa współpraca transatlantycka, aby pomóc Ukrainie. Polska opowiada się za włączeniem architektury obronnej Unii Europejskiej do NATO – z poszanowaniem prerogatyw krajowych. Wszelkie aspekty europejskiej polityki obronnej muszą być częścią szerszego sojuszu. Polska zabiega również o poprawę mobilności wojskowej poprzez zwiększenie przeznaczanych przez Unię środków na ten cel oraz poprawę warunków składania projektów dotyczących cywilno-wojskowej infrastruktury transportowej" - czytamy także w komunikacie KPRM.

28-30 czerwca 2022 r. w Madrycie odbędzie się spotkanie, w którym będzie uczestniczyć 30 głów państw oraz szefów rządów i sojuszu. Będą tam obecni także m.in. przedstawiciele Szwecji, Finlandii, Gruzji, Australii, Nowej Zelandii, Korei Południowej, Japonii, Rady Europejskiej i Komisji Europejskiej.

"Liderzy państw będą rozmawiali na temat dalszego wsparcia wojskowego i politycznego dla Ukrainy. Ważnym tematem będzie także kwestia wzmocnienia wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego. Podczas szczytu Polska zwróci się o zwiększenie liczby żołnierzy Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego na granicach z Rosją oraz o rozmieszczenie ich w stałych bazach" - zapowiada KPRM.(PAP)

Reklama

autor: Mikołaj Małecki

mml/ ann/

2022-06-14 14:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polska jest „za”

2022-08-02 14:43

Niedziela Ogólnopolska 32/2022, str. 32

[ TEMATY ]

NATO

Adobe Stock

Rosyjska agresja na Ukrainę sprawiła, że trwający przez wieki porządek polityczny uległ załamaniu. Świat zobaczył, że Rosja jest państwem zbrodniczym i imperialnym, a kraje, które do tej pory zachowywały neutralność, postanowiły przystąpić do NATO.

Choć po upadku Związku Sowieckiego Rosja nigdy nie przestała marzyć o imperialnym podboju, a zbrodniczą politykę prowadzi co najmniej od 1994 r., kiedy to napadła na Czeczenię, jej działania były tolerowane przez państwa Zachodu. Inwazja na niepodległą Ukrainę jednak całkowicie wywróciła obecny stolik i także inne państwa, które do tej pory wydawały się bezpieczne, z niepokojem zaczęły spoglądać na Wschód.

CZYTAJ DALEJ

Liczne akty nienawiści wobec chrześcijan, mimo prawa chroniącego wierzących

2022-08-12 12:00

[ TEMATY ]

prześladowania

chrześcijanie

Karol Porwich/Niedziela

W Polsce dochodzi do licznych aktów nienawiści ze względu na wyznawaną religię, wymierzanych głównie w chrześcijan. Instytut Ordo Iuris zebrał dane na ten temat w ramach cyklicznego badania World Watch Research, jednostki badawczej Open Doors International.

Jest to organizacja pozarządowa zaangażowana w pomoc chrześcijanom i kościołom w nieprzyjaznych środowiskach. Badanie dotyczy przypadków łamania podstawowych praw chrześcijan w różnych państwach świata. Z tego też powodu wiele z nich dotyczyło raczej realiów miejsc, gdzie dominującą jest ludność innych wyznań.

CZYTAJ DALEJ

Mała Armia Janosika na Kalwaryjski Dzień Młodych

2022-08-12 22:45

plakat organizatorów

    19 sierpnia 2022 roku minie 20 lat od II Pielgrzymki Papieża Jana Pawła II do Kalwarii Zebrzydowskiej. Ojciec Święty sprawował wtedy ostatnią Eucharystię na polskiej ziemi.

    Gmina Kalwaria Zebrzydowska i Sanktuarium Kalwaryjskie, nawiązując do tej rocznicy, wspólnie zrealizują wyjątkowe wydarzenie - koncert kapeli góralskiej „Mała Armia Janosika”. Na placu Rajskim bazyliki kalwaryjskiej wystąpi 150 artystów!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję