Krzyżacy (Zakon Szpitala Najświętszej Maryi Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie) mieli wysoko rozwiniętą sztukę. Jednym z jej przykładów, a zarazem dzieł sztuki gotyckiej w ogóle, jest relikwiarz zdobyty pod Grunwaldem. Należał on do komtura Elbląga Thiele von Loricha i został wykonany najpewniej w tym mieście. Po zwycięskiej dla Polaków bitwie został przekazany przez Jagiełłę katedrze gnieźnieńskiej. Obecnie znajduje się w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.
Relikwiarz - wysokiej klasy dzieło sztuki zdobniczej - ma formę dwuskrzydłowego ołtarzyka podróżnego, w którego obramieniu znajdują się relikwie wielu świętych.
Na lewym skrzydle przedstawiona jest scena ukrzyżowania. Cechą szczególną tego wyobrażenia jest przedstawienie krzyża w formie prawdziwego, żywego drzewa. Było to zgodne z nurtem mistyki późnośredniowiecznej, uznającej krzyż za „drzewo życia”. Na prawym skrzydle, w górnej kwaterze, przedstawiony jest sam komtur jako ofiarujący się Matce Bożej. Polecają go św. Barbara i św. Katarzyna. Dolna kwatera przedstawia świętych Małgorzatę, Piotra, Pawła i Dorotę.
Pomóż w rozwoju naszego portalu