Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo: nie jesteśmy po to, żeby wymyślać swój Kościół

– Nie jesteśmy po to, żeby wymyślać swój Kościół – powiedział abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski przewodniczył 19 czerwca Mszy św. w kościele św. Zygmunta w Częstochowie. Na zakończenie liturgii dokonał rozesłania animatorów, którzy będą posługiwać podczas tegorocznych rekolekcji wakacyjnych Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Częstochowskiej.

– Wierzymy, że w tej wspólnocie obecny jest Chrystus i gromadzi nas nie tylko po to, żeby było nam ze sobą dobrze. Gromadzi nas po to, żeby, tak jak Apostołów, rozesłać do dzieła Oazy Żywego Kościoła – podkreślił na rozpoczęcie Eucharystii ks. Adam Polak, moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Częstochowskiej.

W homilii abp Depo zwrócił uwagę, że droga wiary opiera się na trzech zasadniczych pytaniach Chrystusa: „Kogo szukacie?”; „Za kogo Mnie uważacie?” oraz: „Czy i wy chcecie odejść?”. Dodał, że są one „sprawdzianem, i weryfikacją nie tylko naszej wiary, ale naszego życia”.

Maciej Orman/Niedziela

– Pierwsze z nich dotyczy kierunku poszukiwań i celu ludzkiego życia. Drugie dotyka tajemnicy i odpowiedzi wobec Jezusa Chrystusa, a trzecie odnosi się do trudnych wymagań i pragnień naśladowania Jezusa w swoim życiu – wyjaśnił metropolita częstochowski.

Arcybiskup Depo wskazał również na groźne zjawisko subiektywizmu w wierze, „który dotyka każdego z nas” i z którym musimy się mierzyć „niezależnie od miejsca naszego posłania”. Jako jego przykład podał odejście od sprawowania liturgii Eucharystii zgodnie z tradycją i przepisami Kościoła, czego szczególnym przejawem jest niewymienianie imienia papieża i biskupa w modlitwie eucharystycznej.

Maciej Orman/Niedziela

– Sam Bóg daje nam światło, sam Bóg daje nam moc, idącą od Chrystusa w Duchu Świętym, czyli nie jesteśmy po to, żeby wymyślać swój Kościół – przypomniał metropolita częstochowski.

Za kard. Josephem Ratzingerem przywołał filary wiary, wyrażone w starych formułach Kościoła. Na pierwszym miejscu wskazał na credo i przypomniał wskazanie św. Augustyna: „Niech twoje wyznanie wiary będzie dla ciebie rodzajem zwierciadła. Przeglądaj się w nim każdego dnia, żeby zobaczyć, czy wierzysz w to, co wypowiadasz”.

Maciej Orman/Niedziela

– Gdybyśmy się naprawdę przeglądali codziennie w tym wyznaniu wiary, mało by było błądzących, bo Kościół, który tę prawdę przekazuje, jest Chrystusowy, w mocy i świetle Ducha Świętego – stwierdził abp Depo.

Reklama

Następnie wskazał na modlitwę „Ojcze nasz”. – Gdzie spotkamy taką bliskość Boga do człowieka, że można do Boga – Absolutu, Stworzyciela świata, Odkupiciela – wołać: Ojcze? – pytał celebrans. Zauważył, że weryfikacją jest dla nas siedem próśb z Modlitwy Pańskiej, a w obliczu wojny na Ukrainie zwłaszcza ta o odpuszczenie nam win „jako i my odpuszczamy naszym winowajcom”.

Maciej Orman/Niedziela

Mówiąc o Bożych przykazaniach jako trzecim filarze wiary, metropolita częstochowski ponownie przypomniał o niebezpieczeństwie subiektywizmu i relatywizmu wiary. Ubolewał, że dzisiaj „człowiek weryfikuje przykazania Boga”, określając niektóre z nich jako nieaktualne czy przestarzałe, i jednocześnie odrzuca Boże prawa wpisane w ludzką naturę.

Arcybiskup Depo wskazał również na sakramenty jako „konkretne uobecnienia łaski w Chrystusie”. – To Chrystus nas chrzci. To Chrystus posyła nam z Ojcem Ducha Świętego. To Chrystus odpuszcza nam grzechy w mocy Ducha Świętego. To Chrystus w mocy Ducha Świętego, kiedy kapłan wypowiada nie swoje słowa, lecz Chrystusa, przemienia ten chleb w Ciało, a wino w Krew. Tak jest w każdym sakramencie – wyliczał.

Metropolita częstochowski wezwał także do modlitwy do Ducha Świętego, „by uzdolnił nas do dawania własnej i twórczej odpowiedzi na wszystkie wyzwania, które spotykamy i będziemy spotykać”.

Maciej Orman/Niedziela

Na zakończenie Mszy św. abp Depo odmówił modlitwę posłania animatorów i wręczył diakoniom dekrety posyłające na rekolekcje oraz pobłogosławione świece oazowe.

Maciej Orman/Niedziela

W rozmowie z „Niedzielą” ks. Adam Polak, moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Częstochowskiej, zwrócił uwagę, że rekolekcje wakacyjne to „doświadczenie Kościoła powszechnego”, ponieważ uczestniczą w nich kapłani, klerycy, osoby młode i starsze, a także osoby życia konsekrowanego.

Reklama

Kapłan przyznał, że największe oczekiwanie związane z rekolekcjami to takie, „że pewne rzeczy rozpoczną się na nowo”. – Oaza wakacyjna rozpoczyna pewien proces na nowo, zwłaszcza że mieliśmy dwa lata trochę „wyposzczonych” rekolekcji, z ograniczeniami ilościowymi. Teraz mamy już takie oazy, jakie mieliśmy przed okresem pandemii, więc na pewno jest to takie zebranie nas na nowo jako Ruch Światło-Życie – powiedział ks. Polak.

Duchowny dodał, że oaza wakacyjna przynosi też świeżą krew, czyli nowych uczestników i posługujących. Wyraził nadzieję, że od września nowi animatorzy podejmą posługę w archidiecezji częstochowskiej.

Maciej Orman/Niedziela

Sylwia Gębka będzie posługiwać jako animator podczas Oazy Nowej Drogi III stopnia i oazy dla rodzin – Dialogu małżeńskiego, natomiast na Oazę Nowego Życia II stopnia pojedzie jako uczestnik. Rok temu była animatorem podczas Oazy Dzieci Bożych. Przyznała, że to wspaniałe doświadczenie. – Bardzo się cieszę, bo mogę poznać nowe osoby, przekazać wiedzę, a przede wszystkim mogę głosić Ewangelię. Daje mi to dużą radość, bo poznaję ludzi z różnym doświadczeniem, z różnym podejściem do życia, z trudnościami. Sama kiedyś przeżywałam to, co oni przeżywają teraz i jestem w stanie w jakiś sposób ich zrozumieć, a może nawet pomóc – nie wiem, to już tam „na górze” wiedzą – powiedziała „Niedzieli”. Podkreśliła również, że posługa animatora to bardzo odpowiedzialne zadanie, dlatego poprosiła o modlitwę.

2022-06-19 19:35

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Collegium Marianum

Niedziela przemyska 4/2022, str. IV

[ TEMATY ]

Ruch Światło‑Życie

Niedziela Chrztu Pańskiego

M. Fiejdasz

Kaplica w nowej części budynku będzie nosić wezwanie Chrystusa Sługi

Kaplica w nowej części budynku będzie nosić wezwanie Chrystusa Sługi

Niedziela Chrztu Pańskiego to dla Ruchu Światło-Życie święto patronalne moderatorów. Tego dnia oazowicze szczególnie dziękują kapłanom za codzienną posługę.

W archidiecezji przemyskiej 9 stycznia miało miejsce jeszcze jedno istotne dla Ruchu wydarzenie: poświęcenie gruntownie odnowionego archidiecezjalnego centrum, które służyć będzie wszystkim.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Papież: przemoc względem kobiet nie bierze się znikąd

2022-11-26 15:00

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Aby skutecznie zwalczyć plagę przemocy względem kobiet nie wystarczą wyspecjalizowane organy czy działania represyjne. Potrzeba jedności i współpracy przede wszystkim w dziedzinie prewencji – mówił Papież na audiencji dla przedstawicieli włoskiej policji, którzy specjalizują się w zwalczaniu przemocy względem kobiet. Podkreślił, że prewencja jest niezwykle ważna, bo ten rodzaj przemocy wynika często z postaw kulturowych, głęboko zakorzenionej mentalności i uprzedzeń.

Papież zwrócił też uwagę na czynniki, które sprzyjają przemocy względem kobiet. Są to z jednej strony hedonistyczny styl życia, a z drugiej – kryzys gospodarczy i społeczny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję