Reklama

Kościół

Lublin: święto patronalne KUL

– Kontemplacja Serca Bożego i medytacja nad słowem Bożym prowadzą do odkrycia, że Bóg, w którego wierzymy i któremu ufamy jest Miłością – powiedział dziś podczas Mszy św. w kościele akademickim w Lublinie biskup polowy Wiesław Lechowicz. Ordynariusz Wojskowy koncelebrował liturgię w Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, które jest świętem patronalnym KUL.

[ TEMATY ]

KUL

kul.pl

W homilii bp Lechowicz przywołał fragment ze statutu uczelni: „Zadaniem Uniwersytetu jest poszukiwanie i przekazywanie prawdy poprzez prowadzenie badań naukowych w duchu idei veritas in caritate” czyli prawdy w miłości.

Wskazał, że katedrą "prawdy w miłości" jest Najświętsze Serce Jezusa.

Zdaniem bp. Lechowicza druga prawda, której katolicki uniwersytet winien szczególnie służyć zawiera się w wezwaniu: „Serce Jezusa, w którym są wszystkie skarby mądrości i umiejętności”. – Litanijne wezwanie mówi o wszystkich skarbach mądrości, to znaczy nie ogranicza mądrości tylko do wymiaru intelektualnego. Chodzi i o mądrość umysłu, i o mądrość serca, o mądrość słów i czynów, o mądrość w relacji do Boga, drugiego człowieka i samego siebie. Takie rozumienie mądrości znajduje swe potwierdzenie w liście św. Jakuba – apostoł pyta: „Kto spośród was jest mądry?” i odpowiada: „Niech wykaże się w swym nienagannym postępowaniu” (Jk 3,13) – przekonywał Ordynariusz Wojskowy.

Dodał, że w „biblijnym ujęciu mądrość to nie tylko wiedza i poznanie, ale życie będące naśladowaniem Jezusa, wcielonej Bożej Mądrości”. – Serce Boże jako szkoła mądrości życiowej staje się wzorem dla każdej katolickiej uczelni, której absolwenci odznaczają się nie tylko rozległą wiedzą, ale i umiejętnością naśladowania Jezusa – powiedział.

Biskup polowy zachęcił do refleksji nad prawdą kryjącą się w wezwaniu: „Serce Jezusa pokoju i pojednanie nasze”. – Uniwersytet to z założenia miejsce, które łączy, a nie dzieli; które jeśli prowadzi do niepokoju, to tylko twórczego, związanego z procesem badawczym, z poszukiwaniem i odkrywaniem prawdy. Dlatego życzę Wam pokoju serca – powiedział.

– Ponieważ Serce Jezusa jest hojne dla wszystkich, które je wzywają, dlatego jesteśmy dobrej myśli, że nasze dzisiejsze modlitwy i życzenia zostaną wysłuchane – podkreślił.

Reklama

Eucharystię koncelebrował abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski i Wielki Kanclerz KUL. We Mszy św. uczestniczyła społeczność akademicka uczelni. Po Mszy św. w Auli kard. Stefana Wyszyńskiego odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów ukończenia studiów oraz doktora habilitowanego, listów gratulacyjnych wyróżniającym się pracownikom naukowym i doktorantom, a także wręczenie Nagród im. Anieli hr. Potulickiej oraz promocje doktorskie.

Uczelnia została powierzona opiece Serca Jezusowego przez pierwszego rektora uniwersytetu - ks. Idziego Radziszewskiego. W sposób uroczysty społeczność akademicka obchodzi to święto od 1920 roku. Symbol Najświętszego Serca Jezusa, od którego rozchodzą się ciemnozłote promienie widnieje na uniwersyteckim sztandarze, nawiązuje do niego również ornamentyka insygniów rektorskich.

2022-06-24 13:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmarł o. prof. Wacław Hryniewicz OMI

[ TEMATY ]

śmierć

KUL

kyasarin/pixabay.com

W lublinieckim szpitalu po godzinie 8.00 odszedł do domu Ojca śp. o. Wacław Hryniewicz OMI, wybitny teolog, ekumenista, znawca teologii prawosławnej, współtwórca Instytutu Ekumenicznego KUL.

Ojciec Wacław Hryniewicz OMI urodził się 23 lipca 1936 roku w Łomazach (diecezja siedlecka). Pierwsze śluby zakonne w Zgromadzeniu Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej złożył 8 września 1953 roku w Markowicach, a święcenia prezbiteratu przyjął 26 czerwca 1960 roku w Obrze z rąk bp. Juliusza Bieńka – biskupa pomocniczego diecezji katowickiej.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek zachęcił Polaków do modlitwy za chorych i pracowników służby zdrowia

2023-02-08 10:26

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI

Do modlitwy za chorych i wszystkich, którzy opiekują się chorymi zachęcił Ojciec Święty Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Papież przypomniał, że w sobotę, 11 lutego będzie obchodzony Światowy Dzień Chorego.

Oto słowa Ojca Świętego:

CZYTAJ DALEJ

Sąd Okręgowy w Warszawie zasądził 1,5 mln zł zadośćuczynienia dla syna rtm. Pileckiego za krzywdy doznane przez ojca

2023-02-08 13:36

[ TEMATY ]

Pilecki

ipn.gov.pl

Rotmistrz Witold Pilecki

Rotmistrz Witold Pilecki

Sąd Okręgowy w Warszawie wydał w środę wyrok w sprawie zadośćuczynienia dla syna rtm. Pileckiego. Sąd przyznał mu 1,5 mln zł.

Wniosek w tej sprawie wpłynął do sądu rok temu. Andrzej Pilecki, syn rotmistrza Witolda Pileckiego, wystąpił o kwotę 26 mln zł zadośćuczynienia i odszkodowania od Skarbu Państwa za krzywdę doznaną przez jego ojca. Proces w tej sprawie ruszył przed Sądem Okręgowym w Warszawie w listopadzie 2022 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję