Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo: Kościół jest stróżem i filarem prawdy Bożej

– Kościół jest w świetle Ducha Świętego (...) stróżem i filarem prawdy Bożej, a nie zakładnikiem opinii publicznej – powiedział abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski przewodniczył 25 czerwca Mszy św. w kościele Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie na zakończenie diecezjalnego etapu procesu synodalnego w archidiecezji częstochowskiej.

[ TEMATY ]

Częstochowa

synod

abp Wacław Depo

WSD

Maciej Orman/Niedziela

W homilii hierarcha odniósł się do obchodzonego tego dnia wspomnienia Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. Zauważył, że jest to Serce wolne od grzechu pierworodnego, a zarazem niespokojne w szukaniu i wypełnieniu woli Ojca. – W dzisiejszej pielgrzymce wiary kierujemy nasz wzrok ku Maryi, która z Sercem pełnym troski szuka razem z nami zagubionego na naszych drogach Jezusa. Maryja wraz ze św. Józefem jest dla nas przykładem, że nie można odnaleźć Jezusa bez wewnętrznego wysiłku rozumu i serca – zaznaczył abp Depo.

– Przyznajemy, że na wzór Maryi i Józefa wielokrotnie stajemy z niepokojem, a nawet bólem serca, nie rozumiejąc wszystkich spraw i prób wiary, przez które udaje nam się przechodzić, podejmując wysiłek modlitwy i zrozumienia spraw Ojca. Jezus wciąż uczy nas czytać życie z perspektywy relacji z Ojcem – kontynuował metropolita częstochowski.

Maciej Orman/Niedziela

Duchowny przestrzegał również przed fałszywymi prorokami, którzy także dzisiaj występują w Kościele. Ponadto przypomniał, że „wiara w Chrystusa, Jedynego Odkupiciela, musi być oparta na słowie Boga”.

Arcybiskup Depo przyznał, że z niepokojem przyjął wnioski synodalne z archidiecezji poznańskiej, gdzie proponuje się odejście „od argumentacji doktryny wiary” i poświęcenie większej uwagi „pytaniom i zagadnieniom egzystencjalnym”.

Maciej Orman/Niedziela

– Bez wysiłku i powiedzenia „tak” dla Jezusa Kościół zanika. To Chrystus sprawuje w nim najwyższą władzę w mocy i świetle Ducha Świętego, którego obiecał, do końca świata, dlatego wszelkie struktury ludzkie i postulaty demokratyzacji Kościoła muszą być podporządkowane prawdzie, którą głosi Chrystus i Jego Ewangelia głoszona w Kościele – podkreślił metropolita częstochowski.

Maciej Orman/Niedziela

– Kościół służy człowiekowi naprawdę wówczas, kiedy jest wykonawcą, a nie tylko głosicielem spraw Ojca. Kościół jest w świetle Ducha Świętego (...) stróżem i filarem prawdy Bożej, a nie zakładnikiem opinii publicznej, nawet jeśli jest to opinia synodalna i przegłosowana demokratycznie, jak w Kościele niemieckim czy francuskim – dodał.

Reklama

Odnosząc się do fragmentu Ewangelii według św. Łukasza, w którym zapisano, że słuchacze 12-letniego Jezusa nauczającego w świątyni byli zdumieni bystrością Jego umysłu, abp Depo zwrócił uwagę, że miał On „zdolność łączenia faktów i słów Biblii z wydarzeniami i odczytywania otaczającej rzeczywistości z perspektywy Ojca”. – My tę zdolność i bystrość umysłu otrzymujemy poprzez wysiłek modlitwy do Ducha Świętego o Jego dary i medytację słowa Bożego, aby owocować na różnych płaszczyznach wiary Kościoła – mówił.

Maciej Orman/Niedziela

Metropolita częstochowski zadedykował wiernym słowa Benedykta XVI, które papież skierował do młodzieży w Madrycie: „Wiara nie sprzeciwia się waszym najwyższym ideałom i pragnieniom, ale przeciwnie – uwzniośla je i doskonali. Nie dostosowujcie się do czegoś, co jest mniejsze od prawdy i miłości. Nie dostosowujcie się do kogoś, kto jest mniejszy od Chrystusa”.

– Prośmy Boga przez Maryję, abyśmy byli wierni Chrystusowi w każdym czasie – zakończył abp Depo.

Maciej Orman/Niedziela

Eucharystię poprzedziło spotkanie w auli seminaryjnej z udziałem animatorów synodalnych ze wspólnot i parafii, kapłanów i osób życia konsekrowanego oraz zespołu ds. synodu w archidiecezji częstochowskiej. Jego przedstawiciele podsumowali diecezjalny etap procesu synodalnego i zaprezentowali syntezę przygotowaną w oparciu o treść ankiet zebranych z parafii i nadesłanych drogą elektroniczną, a także wniosków zebranych po licznych spotkaniach synodalnych w parafiach i wspólnotach oraz tych z udziałem księży.

Biskup Andrzej Przybylski, koordynator diecezjalny ds. synodu, wskazał, że synod był okazją do obudzenia wspólnej troski o Kościół i do rzetelnej rozmowy duchownych ze świeckimi o doświadczeniu Kościoła.

Reklama

Maciej Orman/Niedziela

Poinformował, że w archidiecezji częstochowskiej „w mniejszym lub większym zakresie w synod włączyło się mniej niż 30% parafii”. Przyznał, że spotkania i rozmowy synodalne w zbyt małym stopniu dotarły do środowisk młodzieżowych.

W syntezie wyróżniono trzy grupy postulatów: troskę o sacrum, wołanie o relacyjność w Kościele i sprawy administracyjno-duszpasterskie.

Ks. Adam Polak, zastępca koordynatora diecezjalnego ds. synodu, przekazał, że w ankietach pojawiło się wiele pozytywnych opinii na temat głoszenia słowa Bożego, a szczególnie homilii. Były również głosy negatywne. Wierni zwracali uwagę, że nieraz homilie są nieprzygotowane, głoszone w trudnej formie i bez odniesienia do czytań liturgicznych.

Maciej Orman/Niedziela

W syntezie diecezjalnej wskazano na konieczność biblijnej animacji duszpasterstwa, tak aby słowo Boże przenikało jego całość, m.in. podczas spotkań formacyjnych, a nie ograniczyło się tylko do Mszy św.

Kolejnym punktem była adoracja Najświętszego Sakramentu i szacunek wobec Eucharystii. Ks. Polak przyznał, że możliwość dłuższej adoracji jest dla wiernych wielką radością. Jednocześnie wskazał, że w niektórych przypadkach wierni prosząc kapłana o możliwość dłuższej adoracji, spotykają się z odmową.

W syntezie wyszczególniono również konieczność troski o liturgię, której przejawem powinny być m.in. odpowiednia muzyka i właściwe przygotowanie Liturgicznej Służby Ołtarza. Niektórzy wierni zarzucają kapłanom niechlujstwo i kicz w wystroju kościoła, a także pośpiech podczas sprawowania liturgii, skracanie jej i manipulowanie nią.

Zwrócono także uwagę na prowadzenie pogłębionej formacji świeckich we wspólnotach i poprzez katechezę parafialną oraz na to, że kapłan powinien być człowiekiem modlitwy i wiary, a nie urzędnikiem.

Siostra Marta Szleszyńska, dominikanka, z diecezjalnego zespołu ds. synodu, podsumowała obszar relacji w Kościele. Przyznała, że nie brakuje pozytywnych głosów o współpracy kapłanów ze świeckimi, ale dodała, że jest wiele opinii negatywnych w tym względzie, np. zarzuty o zamkniętej postawie księży wobec świeckich, traktowaniu przez duchownych kościoła jako własności i walce o władze między świeckimi i duchownymi.

Reklama

Maciej Orman/Niedziela

Mówiąc o relacjach między kapłanami, wskazano na wielką potrzebę organizowania modlitewnych spotkań księży z udziałem biskupa, a także spotkań, które będą okazją do rozmowy. Kapłani upominają się również o bliższy kontakt z biskupem oraz o większą troskę o księży chorych i starszych.

Omawiając relacje między wspólnotami, zwrócono uwagę, że osoby należące do różnych wspólnot, nawet w tej samej parafii, nie znają się. Zauważono także rywalizację między niektórymi wspólnotami i traktowanie własnych wrażliwości jako jedynych i najlepszych.

Michał Rudnik z diecezjalnego zespołu ds. synodu podkreślił konieczność kontynuacji spotkań synodalnych dla świeckich i kapłanów jako stałego i systematycznego zamysłu nad Kościołem. Wskazał na potrzebę prowadzenia stałej i zintegrowanej formacji świeckich, która mogłaby się odbywać w diecezjalnym centrum formacji.

Maciej Orman/Niedziela

Dostrzeżono ponadto konieczność tworzenia nowych wspólnot, zachęcania do wstępowania do już istniejących (w archidiecezji częstochowskiej działa ponad 50 wspólnot, ruchów i stowarzyszeń), a także zapewnienia miejsca dla ich spotkań.

Podkreślono konieczność powołania przy każdej parafii rady parafialnej, która będzie działać zgodnie ze swoim przeznaczeniem i funkcją, a nie tylko z pozoru.

Wskazano na potrzebę odbudowy duchowej formacji księży oraz zwrócenia uwagi na rodzinę poprzez zorganizowanie działań na rzecz jej formacji i ewangelizacji.

Wysunięto również propozycję przeprowadzenia kolejnego synodu diecezjalnego.

Maciej Orman/Niedziela

2022-06-25 18:37

Ocena: +4 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prawie jak Apostołowie

Niedziela bielsko-żywiecka 40/2020, str. I

[ TEMATY ]

klerycy

rok akademicki

WSD

RK

Klerycy, którzy rozpoczynają nowy rok akademicki

Klerycy, którzy rozpoczynają nowy rok akademicki

12 kandydatów do kapłaństwa otrzymało od bp. Romana Pindla dokumenty potwierdzające przyjęcie do seminarium duchownego.

Nowi alumni pochodzą z parafii w: Pietrzykowicach, Bronowie, Cieszynie, Czańcu, Kętach Podlesiu, Pierśćcu, Marklowicach Górnych, Bielsku-Białej Wapienicy, bielskich Aleksandrowicach, Łodygowicach Górnych i Nowej Wsi. Wręczenie dokumentów odbyło się 19 września w kaplicy kurialnej.

CZYTAJ DALEJ

Bp Mendyk: zarzut molestowania opublikowany w tygodniku "Newsweek" jest nieprawdą

2022-08-08 10:58

[ TEMATY ]

bp Marek Mendyk

Bp Marek Mendyk

Bp Marek Mendyk

OŚWIADCZENIE

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: zamiast huku armat rozbrzmiewa modlitwa, choć nie zawsze tak było...

2022-08-08 21:00

[ TEMATY ]

#NiezbędnikPielgrzyma

Karol Porwich/Niedziela

W roku 1620 król Zygmunt III Waza zdecydował o przekształceniu Jasnej Góry w fortecę...

POSŁUCHAJ WERSJI AUDIO

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję