Reklama

Wiara

5 lipca

#KrwiodawstwoŻycia: Jezus przelewa Krew podczas biczowania

Biczowanie powoduje trzecie przelanie Krwi Jezusa. Biczowanie ma miejsce podczas procesu przed Poncjuszem Piłatem, który ulega presji przywódców Izraela. Jezus jawi się jako cichy, cierpiący Sługa Jahwe, którego zapowiadał prorok Izajasz.

[ TEMATY ]

#KrwiodawstwoŻycia

Karol Porwich/Niedziela

Z Ewangelii św. Marka

Piłat ponownie ich zapytał: «Cóż więc mam uczynić z tym, którego nazywacie Królem żydowskim?» Odpowiedzieli mu krzykiem: «Ukrzyżuj Go!» Piłat odparł: «A cóż złego uczynił?» Lecz oni jeszcze głośniej krzyczeli: «Ukrzyżuj Go!» Wtedy Piłat, chcąc zadowolić tłum, uwolnił im Barabasza, Jezusa zaś kazał ubiczować i wydał na ukrzyżowanie. (Mk 15, 12-15)

Refleksja

Do biczowania, które było karą poprzedzającą ukrzyżowanie, używano skórzanych biczów z przyczepionymi do nich kawałkami kamieni lub metalu: ofiara natomiast była przywiązana do słupa. Pozostawiono Jezusa pod władzą żołnierzy, którzy z wielkim okrucieństwem zadawali Mu męczarnie uderzeniami bicza, zmieniając Jego Ciało w jedną wielką ranę. Boska Krew spływała strumieniami. W ten sposób Jezus zostaje ubiczowany i wyśmiany jako „król” w procesie, podczas którego On sam deklaruje, że jest prawdziwym Królem. Wydaje się, że my, chrześcijanie, zbyt mało rozmyślamy o srogości tego cierpienia. Gdybyśmy tak czynili, bylibyśmy bardziej gotowi dźwigać swój własny krzyż. Nie odrywajmy wzroku od Tego, który nie wymaga niczego innego, czego by sam wcześniej nie uczynił, i który nas zaprasza, jako Ten, który był wykrwawiony podczas ubiczowania, do przemiany naszych cierpień w uczucie ożywczej miłości.

Z „Komentarza do Ewangelii św. Łukasza” św. Ambrożego, biskupa (Księga 10)

Jezus zostaje posłany do Heroda i odesłany z powrotem do Piłata. Chociaż ani jeden, ani drugi nie znajdują w Nim żadnej winy, jednakże czynią zadość żądaniu okrucieństwa innych. Piłat, co prawda, umywa ręce, jednakże nie odrzuca ich nikczemnych planów, chociaż jako sędzia, widząc krew niewinnego, nie powinien ugiąć się ani przed zawiścią innych, ani przed własnym strachem. Jezus zostaje odziany przez żołnierzy w szkarłatny płaszcz, który symbolizuje zwycięstwo męczenników, oraz purpurową tunikę, symbol Jego władzy królewskiej: a to wszystko dlatego, aby Jego Ciało wzięło na siebie, dla nas, Krew wylaną na cały świat oraz mękę przynoszącą rozwój Jego Królestwa w nas. Nie zabrakło też i bicza, ponieważ został ubiczowany, abyśmy to my nie zostali ubiczowani; Pan, mąż boleści, oswojony z cierpieniem, obarczył się naszym cierpieniem, odwrócił od nas chłostę przeznaczoną dla nas, kiedy byliśmy oddaleni od Boga, a zostało to mocno wyrażone w cierpieniu przez to, że poddał On własne dłonie w kajdany niewolników grzechu, a swoje Ciało ich biczom.

Reklama

Prośby

Wznieśmy naszą modlitwę do Chrystusa, cierpiącego męczarnie biczowania, i wołajmy: Naucz nas wartości cierpienia. Jezu, który przyjąłeś na siebie cierpienia całego świata, Ciebie prosimy:

Naucz nas wartości cierpienia.

Ty nie chcesz, byśmy odwracali wzrok i serce od tego, co w pełnej wolności uczyniłeś dla nas, dlatego prosimy Cię: Naucz nas wartości cierpienia. Spraw, byśmy potrafili zamienić nasze cierpienia w miłość, Ciebie prosimy:

Naucz nas wartości cierpienia.

Ojcze, pozwól nam, na wzór Twojego Syna, przyjąć cierpienia naszego życia i przemienić je w znak zabawienia dla nas i dla naszych bliźnich. Prosimy o to przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

Tekst pochodzi z książki: KREW CHRYSTUSA - codzienne rozważania na lipiec

Dzięki współpracy z Katolicką Rozgłośnią Radiową FIAT w Częstochowie rozważania są dostępne w wersji dźwiękowej.

Promuj akcję na swojej stronie internetowej

Wklej kod na swojej stronie internetowej (750px x 200px)

#KrwidawstwoŻycia
<a href="https://www.niedziela.pl/krwiodawstwozycia"><img src="https://www.niedziela.pl/download/baner-krwiodawstwozycia-750x200.jpg" alt="niedziela.pl - #KrwidawstwoŻycia" /></a>

Wklej kod na swojej stronie internetowej (300px x 300px)

#KrwidawstwoŻycia
<a href="https://www.niedziela.pl/krwiodawstwozycia"><img src="https://www.niedziela.pl/download/baner-krwiodawstwozycia-300x300.jpg" alt="niedziela.pl - #KrwidawstwoŻycia" /></a>

Jeżeli potrzebujesz banera o innym rozmiarze lub umieściłeś baner, napisz do nas: internet@niedziela.pl

2022-07-04 20:00

Ocena: +39 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#KrwiodawstwoŻycia: Maryja – współuczestniczka dzieła zbawienia Syna

2022-07-28 20:00

[ TEMATY ]

#KrwiodawstwoŻycia

Karol Porwich/Niedziela

Św. Jan Apostoł w swej Ewangelii wspomina o obecności Maryi pod krzyżem. Sam również jest obecny tam, gdzie słyszy głos Syna wznoszący się nad bolejącą Matką, który ogłasza duchowe macierzyństwo Maryi, nowej Ewy, wobec całej ludzkości, którą reprezentuje umiłowany uczeń.

Z Ewangelii św. Jana

CZYTAJ DALEJ

Chorwacja/ Ks. Rafał Działak: dobrze pamiętam moment wypadku

2022-08-08 08:24

[ TEMATY ]

wypadek w Chorwacji

PAP/EPA/IVAN AGNEZOVIC

Dobrze pamiętam moment wypadku. Gdy autokar zjechał z drogi powiedziałem sobie: jedziemy w pole, zaraz będziemy fruwać! Okazało się, że trafiliśmy prosto w wybetonowany rów – powiedział w niedzielę PAP ks. Rafał Działak, jeden z poszkodowanych w wypadku autokaru w Chorwacji.

W wyniku wypadku, do którego doszło w sobotę nad ranem na autostradzie A4 na północ od stolicy Chorwacji zginęło 12 osób. 32 osoby zostały ranne, 19 z nich jest w ciężkim stanie. Wszystkie ofiary wypadku to polscy obywatele, którzy pielgrzymowali do Medjugorje.

CZYTAJ DALEJ

Papież: wolę Kościół poraniony niż Kościół, który pozostaje chory

2022-08-08 14:51

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Niech to spotkanie pomoże wam poczuć się wspólnotą, częścią misyjnego życia Kościoła, który nigdy nie bał się wychodzić na spotkanie nowych horyzontów i granic. Z kreatywnością i odwagą głoście miłosierdzie i czułość Boga” - powiedział papież Franciszek w przesłaniu skierowanym do młodych ewangelizatorów uczestniczących w spotkaniu pod hasłem „Hechos 29” w Monterrey, w Meksyku.

Ojciec Święty przypomniał słowa wypowiedziane podczas podróży do Kanady, że wciąż trzeba znajdować nowe sposoby głoszenia Ewangelii tym, którzy jeszcze nie spotkali Chrystusa. To zakłada kreatywność duszpasterską, aby dotrzeć do ludzi tam, gdzie żyją, nie czekając na ich przyjście, ale tam, gdzie żyją, odkrywając znaczenie słuchania, dialogu i spotkania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję