Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Wspólnie polsko-ukraińskie zakończenie roku szkolnego

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Po dziesięciu miesiącach uczniowie szkół wszystkich typów w Polsce rozpoczęli zasłużone wakacje. Podczas uroczystych gali zakończenia roku szkolnego w wielu placówkach spotkali się polscy i ukraińscy uczniowie, którzy od marca także uczą się w polskich szkołach.

Od kilku miesięcy w XVIII Liceum Ogólnokształcącego im. Jędrzeja Śniadeckiego w Łodzi uczniowie z Ukrainy uczyli się w dwóch oddziałach przygotowawczych. Do tych uczniów skierowała także swoje specjalne słowa dyrektor szkoły: - Zostaliście wepchnięci do kraju, w którym nie chcieliście być. Zostaliście zmuszeni do nauki języka, którego niekoniecznie może chcieliście poznać. I być może będziecie musieli zostać z nami dłużej. Nasze życie to pasmo wyborów. Te wybory są raz dobre, raz złe. To służy do tego, że my dojrzewamy i rozwijamy się, lepiej rozumiemy siebie i lepiej rozumiemy innych. Przez pryzmat ostatnich dwóch lat – pandemii i wojny – możemy inaczej spojrzeć na to kim jesteśmy, gdzie jesteśmy. Jestem bardzo dumna ze społeczności naszego liceum, że w tych trudnych chwilach, okazaliśmy się być wsparciem dla naszych ukraińskich kolegów. Ale również dlatego, że czas pandemii nie złamał nas – podkreśliła Monika Antosiak, dziękując jednocześnie nauczycielom, wychowawcom i pedagogom na co dzień pracującymi z młodzieżą, za atmosferę tworzenia szkoły przyjaznej i wspierającej dla uczniów.

Podczas uroczystej akademii zakończenia roku 2021/2022 zostały wręczone nagrody za najlepsze wyniki w nauce oraz zaangażowanie uczniów na tle szkoły i działalności społeczności lokalnej. Był to także czas na wyróżnienia dla przyjaciół z Ukrainy, podziękowania dla dyrekcji, nauczycieli, wychowawców i rodziców. - Ten rok jest trochę inny niż poprzednie, bo mamy szansę, tak jak kiedyś, spotykać się razem. Ten poprzedni rok upłynął nam pod znakiem pandemii (…), z kolei 24 luty to czas, kiedy okazuje się, że wszystko co jest pewne, pewne nie jest. Można nie mieć domu, można nie mieć gdzie wrócić, można nie mieć już bliskich, którzy właśnie zginęli w nalotach bombowych. Dlatego myślę, że każdy z nas powinien doceniać to co ma dzisiaj - mówiła dyrektor Monika Antosiak. Od kilku miesięcy w szkole uczniowie z Ukrainy uczyli się w dwóch oddziałach przygotowawczych.

Reklama

XVIII Liceum Ogólnokształcącego im. Jędrzeja Śniadeckiego w Łodzi jest jedną z niewielu w regionie łódzkim szkołą mundurową. Ma 18 lat doświadczenia w prowadzeniu klas mundurowych. W nowym roku szkolnym 2022/2023 liceum otworzy pięć klas pierwszych: dwie klasy policyjne z elementami kryminalistyki, jedną klasę wojskową, klasę o profilu bezpieczeństwa publicznego (ze szczególnym uwzględnieniem działań antyterrorystyczych i cyberbezpieczenstwa) oraz klasę służb ratowniczych. – Nasza szkoła oferuje swoim uczniom szereg praktycznych zajęć programowych, zgodnych z profilem danej klasy m.in.: edukację policyjną i elementy kryminalistyki, podstawy szkolenia wojskowego, podstawy bezpieczeństwa wewnętrznego i cyberbezpieczenstwa oraz podstawy funkcjonowania służb ratowniczych i podstawy ratownictwa medycznego. We wszystkich klasach dla chętnych oferujemy zajęcia dodatkowe m.in.: sztuki walki, elementy mediacji i negocjacji oraz język angielski zawodowy – opowiada Aneta Rogalska, wicedyrektor XVIII liceum.

Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych zakończy się pod koniec lipca.

2022-07-02 10:00

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Archidiecezja Łódzka: Trwa Doba Eucharystyczna

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

W uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa rozpoczęła się Doba Eucharystyczna, czyli całonocne czuwanie w każdej parafii Archidiecezji Łódzkiej.

CZYTAJ DALEJ

Pielgrzym ocalony z wypadku: wybiorę się do Medjugorie, aby podziękować Bogu za to, że żyję

2022-08-08 15:29

[ TEMATY ]

Medjugorie

wypadek w Chorwacji

Adobe Stock

- Będę chciał wybrać się kiedyś do Medjugorie, aby podziękować Bogu za cudowne ocalenie – powiedział Roman Wileński, który uczestniczył w tragicznym wypadku polskiego autokaru w Chorwacji. Obecnie przebywa w szpitalu w Zagrzebiu z ranami głowy i nogi. Do Polski ma wrócić w środę. Mężczyzna jest mieszkańcem podradomskiej miejscowości Kolonia Lesiów.

Roman Wileński przyznał, że poradził sobie traumą po wypadku, bowiem przez wiele pracował w komisji badania wypadków. Obecnie pracuje w jednej ze spółek kolejowych. Był jednym z pielgrzymów udających się do Medjugorie. Obecnie przebywa w szpitalu w Zagrzebiu ogólnymi ranami głowy i nogi.

CZYTAJ DALEJ

Bazylika Bożego Miłosierdzia - skarb dany przez Boga dla nas

2022-08-08 16:01

Małgorzata Pabis

- Ale kościół i także nasza bazylika, to nie jest supermarket - powiedział ks. Stanisław Mieszczak SCJ, przygotowując wiernych do uroczystości 20-lecia zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu

- Ale kościół i także nasza bazylika, to nie jest supermarket  - powiedział ks. Stanisław Mieszczak SCJ, przygotowując wiernych do uroczystości 20-lecia zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu

    W niedzielę – 7 sierpnia – w bazylice Bożego Miłosierdzia homilie przygotowujące bezpośrednio wiernych do uroczystości 20-lecia zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu i konsekracji bazyliki głosił ks. Stanisław Mieszczak SCJ.

    Sercanin nawiązał do Ewangelii z dnia, w której Pan Jezus wzywa nas: „Czuwajcie!”. - To wezwanie do czuwania otrzymujemy w dniach, kiedy przygotowujemy się do rocznicy poświęcenia – konsekracji tej świątyni, naszej bazyliki, która jaśnieje na tym wzgórzu Bożego Miłosierdzia. Jest to zatem dla nas pewne przynaglenie, byśmy odświeżyli nasze spojrzenie na to miejsce, na to święte miejsce. To dobra okazja, by na nowo spojrzeć na skarby duchowe, które są w naszym zasięgu – powiedział kaznodzieja i dodał: - Bazylika znakiem. (…) Izraelici, wychodząc z niewoli wiedzieli tylko jedno: chcieli pozbyć się ciężaru niewoli. Ale dokąd i jak mają pójść – tego nie wiedzieli. Odkrywali to systematyczne przez 40 lat pobytu, formowania się narodu na pustyni. Tam właśnie ten znak nocy paschalnej i świetlistego obłoku towarzyszył im, aby doszli do ziemi obiecanej ich przodkom. Poprzez znak nocy paschalnej, celebrowanej potem co roku, uświadamiali sobie coraz bardziej swoją przynależność do Boga, wielki dar swojej wiary. Otóż i my, jako ów „szczęśliwy naród wybrany przez Pana” otrzymujemy znaki zmiłowania Bożego. Dla nas są nimi: Obraz Jezusa Miłosiernego, Święto Bożego Miłosierdzia, Koronka, Godzina Miłosierdzia. Ale do tych znaków zmiłowania Bożego musimy zaliczyć także znak tej bazyliki. To rodzaj owego świetlistego obłoku – który prowadził Izraelitów przez pustynię do Ziemi Obiecanej. To Boża Szekinach!!! – znak wyjątkowej obecności Bożej, Miłosierdzia Bożego dla człowieka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję