Reklama

Kościół

Franciszek: do Kongijczyków i Sudańczyków – nie dajcie się okraść z nadziei

Do aktywnego włączenia się w budowanie pokoju społecznego i trwania w nadziei zachęcił Ojciec Święty mieszkańców Demokratycznej Republiki Konga i Sudanu Południowego. Papież wystosował orędzie wideo w dniu, kiedy miał rozpocząć swoją pielgrzymkę do tych dwóch krajów. Z powodu bólu kolana została ona przełożona na późniejszy termin.

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Drodzy bracia i siostry z Demokratycznej Republiki Konga i z Republiki Sudanu Południowego: dzień dobry!

Dziś, jak wiecie, planowałem przybyć do waszych krajów z pielgrzymką pokoju i pojednania. Pan wie, jak bardzo jestem rozczarowany, że musiałem przełożyć tę długo oczekiwaną i bardzo upragnioną wizytę. Trwamy jednak ufni i pełni nadziei, że będziemy mogli spotkać się jak najszybciej.

Tymczasem chciałbym wam powiedzieć, że szczególnie w tych tygodniach staliście się bliżsi mojemu sercu. Noszę w sobie, w modlitwie cierpienie, który znosicie zbyt długo. Myślę o Demokratycznej Republice Konga i o wyzysku, przemocy i braku bezpieczeństwa, na które cierpi, zwłaszcza na wschodzie kraju, gdzie konflikty zbrojne nadal powodują wiele intensywnych cierpień, spotęgowanych przez obojętność i wygodę wielu osób. Myślę o Sudanie Południowym i błaganiu o pokój ze strony jego mieszkańców, którzy zmęczeni przemocą i ubóstwem czekają na konkretne rezultaty procesu pojednania narodowego. Chciałbym wnieść swój wkład w ten proces, nie sam, lecz odbywając ekumeniczną pielgrzymkę wraz z dwoma drogimi braćmi, arcybiskupem Canterbury i moderatorem Zgromadzenia Ogólnego Kościoła Szkocji.

Reklama

Drodzy przyjaciele z Konga i Sudanu Południowego, w tej chwili słowa nie wystarczają, by przekazać wam moją bliskość i sympatię, jaką do was czuję. Chcę wam powiedzieć jedno: nie dajcie się okraść z nadziei! Pomyślcie, wy, którzy jesteście dla mnie tak drodzy, o ileż bardziej jesteście cenni i umiłowani w oczach Boga, który nigdy nie zawodzi tych, którzy w Nim pokładają nadzieję! Macie wspaniałą misję, wszyscy, poczynając od waszych przywódców politycznych: jest to misja odwrócenia kartki, aby przetrzeć nowe szlaki, nowe drogi pojednania i przebaczenia, pokojowego współistnienia i rozwoju. Jest to misja, którą musicie podjąć wspólnie. Misja, która oznacza patrzenie w przyszłość, patrzenie na wielu ludzi młodych na waszych ziemiach, tak bogatych w obietnice, a jednocześnie tak niespokojnych, aby zaoferować im jaśniejszą przyszłość. Młodzi marzą i zasługują na to, by te marzenia się spełniły, by nastały dni pokoju. Dla ich dobra należy przede wszystkim odłożyć broń, przezwyciężyć wszelkie urazy i zapisać nowe karty braterstwa.

Jest jeszcze jedna rzecz, którą chciałbym wam powiedzieć: łzy, które przelewacie na ziemi i modlitwy, które wznosicie do nieba, nie są daremne. Nadejdzie pocieszenie Boga, ponieważ ma On „zamiary pełne pokoju, a nie zguby” (Jr 29, 11). Także teraz, gdy cieszę się na spotkanie z wami, proszę, aby Boży pokój wypełnił wasze serca. Oczekując na możliwość zobaczenia waszych twarzy, poczucia się jak w domu w waszych żywych wspólnotach chrześcijańskich, objęcia was wszystkich moją obecnością i pobłogosławienia waszych ziem, moje modlitwy i moje miłość do was i waszych narodów stają się tym bardziej intensywne. Przesyłam wam moje serdeczne błogosławieństwo i proszę was wszystkich, abyście nadal modlili się za mnie. Dziękuję i... do zobaczenia wkrótce!

2022-07-02 12:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież do chorych i więźniów: czujcie się kochani przez Pana i wiele dobrych osób

[ TEMATY ]

papież

Franciszek

Czujcie się kochani przez Pana i tak wiele dobrych osób, które swymi modlitwami i dziełami pomagają wam znaleźć ulgę w cierpieniach bliźniego – powiedział Franciszek podczas spotkania z chorymi i więźniami. Odbyło się ono 22 września po południu w katedrze w Cagliari. Na wstępie Ojca Świętego przywitał arcybiskup miasta Arrigo Miglio, który pokrótce przedstawił przybyłych i przypomniał, że są tu obecne osoby, którymi opiekuje się archidiecezjalny oddział Caritas.

CZYTAJ DALEJ

Proboszcz parafii w Jedlni o katastrofie w Chorwacji

2022-08-07 18:44

[ TEMATY ]

wypadek

Adobe Stock

Parafia w Jedlni nadal nie ma potwierdzonych informacji o jednej z uczestniczek pielgrzymki do Medjugorje oraz o siostrze nazaretance, która pośredniczyła w organizacji wyjazdu - przekazał w niedzielę PAP proboszcz parafii pw. św. Mikołaja w Jedlni ks. Janusz Smerda.

Z Jedlni na pielgrzymkę pojechały cztery parafianki i siostra nazaretanka pełniąca posługę w Kaplicy Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu w Jedlni-Kolonii.

CZYTAJ DALEJ

Pielgrzym ocalony z wypadku: wybiorę się do Medjugorie, aby podziękować Bogu za to, że żyję

2022-08-08 15:29

[ TEMATY ]

Medjugorie

wypadek w Chorwacji

Adobe Stock

- Będę chciał wybrać się kiedyś do Medjugorie, aby podziękować Bogu za cudowne ocalenie – powiedział Roman Wileński, który uczestniczył w tragicznym wypadku polskiego autokaru w Chorwacji. Obecnie przebywa w szpitalu w Zagrzebiu z ranami głowy i nogi. Do Polski ma wrócić w środę. Mężczyzna jest mieszkańcem podradomskiej miejscowości Kolonia Lesiów.

Roman Wileński przyznał, że poradził sobie traumą po wypadku, bowiem przez wiele pracował w komisji badania wypadków. Obecnie pracuje w jednej ze spółek kolejowych. Był jednym z pielgrzymów udających się do Medjugorie. Obecnie przebywa w szpitalu w Zagrzebiu ogólnymi ranami głowy i nogi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję