Reklama

Świat

USA: trwają dyskusje wokół udzielania Komunii politykom proaborcyjnym

W Kościele amerykańskim nie ustają dyskusje dotyczące udzielania Komunii świętej politykom-katolikom, znanym z proaborcyjnych poglądów i działań. Spory na ten temat wzmogły się jeszcze po obaleniu 24 czerwca przez Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych ustawy „Roe v. Wade” z 1973, dopuszczającej przereywanie ciąży.

[ TEMATY ]

aborcja

Adobe Stock

Do kolejnej takiej wymiany zdań doszło w stanie Nowy Meksyk, gdzie polityk Partii Republikańskiej John Block wezwał arcybiskupa Santa Fe Johna C. Westera do „podjęcia działań dyscyplinarnych” przeciwko kongresmence-katoliczce, popierającej aborcję.

Chodzi o Lujan Grisham – kandydatkę na gubernatora tego stanu, która przez całą swą dotychczasową karierę polityczną skupiała się m.in. na wprowadzaniu przepisów proaborcyjnych (ostatnio 12 kwietnia 2021). W swoim liście do arcybiskupa, zamieszczonym 28 czerwca m.in. w dzienniku „The Santa Fe New Mexican”, Block uzasadniał, że „nasza wiara jest jedyną (najważniejszą) rzeczą, jaką mamy. Dzięki niej Kościół mógł przetrwać całe wieki prześladowań i osiągnąć to, czym jesteśmy teraz. Jeśli Kościół nie będzie trwał przy swoich założeniach, to wkrótce stracimy również tę naszą wiarę”.

Odpowiadając na to wezwanie arcybiskup nawiązał m.in. do wypowiedzi na ten temat Franciszka, który zresztą 29 czerwca udzielił w Watykanie Komunii św. przebywającej tam spikerce Izby Reprezentantów Nancy Pelosi, także znanej z postawy proaborcyjnej. „Nie pozbawiałbym Eucharystii tej kandydującej na stanowisko gubernatora kobiety tylko dlatego, że popiera ona aborcję. Wierzę, że twoja prośba wynika ze szczerej wiary i nie opiera się na celach politycznych. Tak czy inaczej, nie zabronię jej przyjmowania Komunii świętej. A to z trzech powodów, na które zwrócił ostatnio uwagę także mianowany kardynałem [choć jeszcze bez insygniów kardynalskich - KAI] biskup San Diego Robert W. McElroy” – napisał abp Wester.

Wyjaśnił, że chodzi m.in. o ryzyko (błędnego) osądu, że przyjmujący(a) Komunię na to nie zasługuje. „Nikt nie zasługuje na to, aby tę Komunie przyjmować: wszyscy [bowiem] jesteśmy grzesznikami żyjącymi dzięki miłosierdziu i miłości Boga… Eucharystia stanowi najcenniejszy i najistotniejszy sakrament w Kościele. Dzięki niej Chrystus jest obecny (wśród nas) przez swoje Ciało i Krew, przez wszystkie wieki aż do swojego powtórnego przyjścia. Jest to więc wielki dar od Boga dla Kościoła. Oczywiście musimy traktować ten sakrament z największym poszanowaniem i dlatego używanie go jako, jeśli można tak powiedzieć, «bicza» (cudgel) i sposobu karania kogoś nie jest, moim zdaniem, właściwe” – tłumaczył hierarcha.

Reklama

Zauważył, że „to, czy ktoś jest «godny» przyjąć sakrament, to osobna sprawa. Niektórzy twierdzą, że «tamci nie zasługują (aby przyjąć ten sakrament)». A ja zapytam: a kto tak może osądzić?”. Arcybiskup wskazał, że technicznie bycie „godnym” oznacza, iż „chcesz przyjrzeć się temu darowi, zgadzasz się z jego przesłaniem i twoje życie jest z nim zgodne. Ale jestem ciekaw, kto może to w pełni stwierdzić”. Według metropolity Santa Fe „Kościół znalazłby się na jakimś grząskim gruncie, gdyby zaczął osądzać, kto jest godny przyjmowania Komunii. Ostatecznie, jak to ujął papież, Komunia nie jest «nagrodą» za doskonałe życie, ale «lekarstwem» dla chorych”.

Jednakże nie wszyscy amerykańscy hierarchowie katoliccy tak uważają. Wiadomo, że arcybiskup San Francisco Salvatore Cordileone zabronił Nancy Pelosi przyjmowania Komunii św. do czasu, aż wyrzeknie się ona publicznie swoich proaborcyjnych przekonań. W samym Nowym Meksyku w zeszłym roku biskup Las Cruces – Peter Baldacchino też zakazał przyjmowania Komunii senatorowi Josephowi Cervantesowi, gdy ten zawetował prawo antyaborcyjne w tym stanie.

Johna Blocka poparł pod tym względem ks. Larry Brito z kościoła św. Anny w Santa Fe, znany ze stanowczego sprzeciwu wobec wszelkich probacyjnych tłumaczeń. „Według mnie ona (Lujan Grisham) sama się ekskomunikowała, popierając morderstwa niewinnych dzieci. Modlę się, aby w przyszłości, po nawróceniu, mogła ona otrzymać wszystkie łaski, jakie Bóg zsyła na ludzi przez Kościół katolicki. Na tej szali znalazło się bowiem zbawienie i ludzkie życie” – stwierdził kapłan.

Na zakończenie swojej wypowiedzi, zamieszczonej także przez media ogólnokrajowe, J. Block ujawnił, że sam „jest nowo narodzonym chrześcijaninem (born-again Christian)” i łączy „przyjmowanie Komunii z otrzymanym wcześniej sakramentem pojednania”. Wyraził przy tym zdziwienie, że papież udzielił Komunii w Watykanie Nancy Pelosi. „Jakie płynie z tego przesłanie dla katolików, którzy wierzą, że aborcja jest czymś złym?” – zapytał polityk.

2022-07-03 08:06

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Brońmy życia!

[ TEMATY ]

obrońcy życia

aborcja

Łukasz Krysztofka/Niedziela

Nie damy się zastraszyć. Od tego nieprawomocnego wyroku sądu będziemy się odwoływać. Nie powstrzyma nas to od mówienia i pokazywania prawdy o aborcji – mówił w czasie konferencji prasowej pod Sejmem Mariusz Dzierżawski, prezes Fundacji Pro-Prawo do Życia.

Przedwczoraj Sąd Rejonowy we Wrocławiu ukarał Mariusza Dzierżawskiego grzywną w wysokości 5 tys. zł za powieszenie billboardu pokazującego szczątki zabitego w skutek aborcji dziecka. Prezes został skazany za umieszczanie nieprzyzwoitych rysunków w miejscu publicznym oraz za wywoływanie zgorszenia. Grzywna w tej wysokości to maksymalny wymiar kary za takie wykroczenia. Sąd nakazał też Dzierżawskiemu publikację wyroku na stronie fundacji. Wobec prezesa Fundacji Pro-Prawo do Życia również za pokazywanie prawdy o aborcji prywatny akr oskarżenia wytoczył niewielki warszawski Szpital Bielański, w którym rocznie zabija się tyle nienarodzonych dzieci, ile we wszystkich szpitalach województwa śląskiego.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: Adwent to okres przebudzenia i czujności

2022-11-27 13:12

[ TEMATY ]

Franciszek

Anioł Pański

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

„W tym okresie Adwentu otrząśnijmy się z naszego letargu i przebudźmy ze snu! Starajmy się zadać sobie pytanie: czy jestem świadomy tego, czym żyję, czy jestem czujny, czy jestem przebudzony? Czy staram się rozpoznawać Bożą obecność w codziennych sytuacjach?” – zachęcił 27 listopada Ojciec Święty w rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański”.

Drodzy bracia i siostry, dzień dobry, dobrej niedziela!

CZYTAJ DALEJ

Ośmiu nowych ministrantów w Głogowie

2022-11-28 10:19

[ TEMATY ]

Głogów

Liturgiczna Służba Ołtarza

Maciej Lew

Parafia Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Głogowie ma nowych ministrantów.

W Pierwszą Niedzielę Adwentu 8 kandydatów zostało przyjętych przez proboszcza parafii ks. Witolda Pietscha do Liturgicznej Służby Ołtarza. Nowi ministranci będą służyli Panu Bogu przy ołtarzu, a przez poznanie liturgii będą się do niego zbliżać. Za przygotowanie i formację ministrantów odpowiedzialny w parafii jest ks. Adam Wójcicki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję