Reklama

Kościół

Kościół w poszukiwaniu młodych

Podczas drugiego wieczoru w „Księżówce” w Zakopanem na pytania kleryków seminarium częstochowskiego i uczestników spotkania odpowiadał Bp Grzegorz Suchodolski, delegat KEP ds. duszpasterstwa młodzieży. Głównym tematem była problematyka współczesnej młodzieży w Polsce i duszpasterstwa młodych.

Rozpoczęło się od pytania o Światowe Dni Młodzieży, ich znaczenie w formacji młodych. „Święty Jan Paweł II zgromadził młodych całego świata wokół krzyża. To krzyż stał się najważniejszym symbolem tych spotkań. Ojciec Święty nie miał wątpliwości, że nawet w świecie wielu znaków i symboli krzyż niesie w sobie najważniejsze przesłanie dla ludzi wszystkich czasów” - wspominał Bp Suchodolski. Optymistycznie wyraził się o współczesnych młodych Polakach, nie mając wątpliwości, że w sercach młodych ludzi wciąż jest wiele dobra. Na pytanie o niechęć młodych do Kościoła Bp Suchodolski zauważył, że Kościół musi dziś zbliżyć się do młodych.

„Jezus tylko raz w tygodniu zabierał swoich uczniów do synagogi, a resztę czasu spędzał z nimi, na drogach ich życia, pracy, codziennych zajęć. Nie możemy sprowadzić troski Kościoła o młodych do jednego spotkania w tygodniu na mszy świętej, mamy być z nimi przez cały tydzień, pośród ich zajęć, zainteresowań i pytań” – tłumaczył hierarcha.

Jako szczególny postulat pracy z młodzieżą wskazał oratoryjny styl prowadzenia parafii, poprzez stwarzanie przestrzeni spotkania dla młodych. „Kiedy zostałem proboszczem katedry w Siedlcach, jedną z pierwszych moich decyzji było przeniesienie mojego mieszkania do budynku dla wikariuszy. W miejscu dawnej siedziby proboszcza stworzyłem oratorium, miejsce stałych spotkań dla młodzieży i dzieci. Kiedy młodym stworzy się przestrzeń do bycia w Kościele i potraktuje się ich podmiotowo, zaczynają odnajdywać się we wspólnocie Kościoła.”

Mówiąc o obecności młodych w mediach społecznościowych, Bp Suchodolski wskazał na potrzebę ewangelizacji tej przestrzeni życia. Jednak obecność w niej porównał do posiadania prawa jazdy. „Najpierw trzeba nauczyć się dobrze jeździć samochodem, żeby używać go w sposób bezpieczny do spełniania wielu swoich ważnych zadań. Warto dobrze nauczyć się korzystania i bycia w mediach społecznościowych, aby tam dawać czytelne i mądre świadectwo wiary”.

Reklama

W czasie dyskusji, znaczna część rozmowy przebiegała wokół tematyki katechezy szkolnej. Młodzi dzielili się swoimi osobistymi doświadczeniami uczestnictwa w katechezie. Podkreślili wielkie znaczenie postawy i charyzmatu katechety. Podjęto też temat zainteresowania młodych sprawami okultyzmu i satanizmu. Zwrócono uwagę na częsty brak właściwych proporcji między głoszeniem Ewangelii jako dobrej nowiny, a podejmowaniem tematów zagrożeń duchowych.

„Czasem my sami, w Kościele, czy na katechezie promujemy i rozbudzamy zainteresowanie sprawami działania złych duchów zamiast pokazywać piękno i miłość Boga” – dzielili się uczestnicy spotkania. Bp Suchodolski podał kilka przykładów wspaniałej pracy Kościoła w Polsce z młodymi, a także wiele ważnych inicjatyw, które spotykają się z wielkim uznaniem młodych. Wśród nich wymienił odbywający się w tych dniach Festiwal Życia w Kokotku, koło Lublińca.

P. Murzyn

Spotkanie z Bpem Grzegorzem Suchodolskim w Centrum Formacyjnym „Księżówka” w Zakopanem odbyło się w ramach trwającej inicjatywy ewangelizacyjnej „Wejdź na Słowo!”, którą prowadzą klerycy Wyższego Seminarium Duchownego z Częstochowy. „Księżówka” to dom prowadzonych przez Konferencję Episkopatu Polski stąd pomysł, aby zorganizować w nim również cykl otwartych spotkań z biskupami.

2022-07-08 09:15

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Andrzej Stękała drugi w zawodach Pucharu Świata w Zakopanem

Andrzej Stękała zajął drugie miejsce w konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich w Zakopanem. Wygrał Japończyk Ryoyu Kobayashi.

Stękała przegrał z Kobayashim o zaledwie 0,3 pkt. Ósmy był Piotr Żyła, 11. Dawid Kubacki, a dopiero 20. Kamil Stoch.

CZYTAJ DALEJ

Prof. Bańka: etap kontynentalny synodu w Pradze zajmie się problemami, które generują kryzys w Kościele

2023-02-05 08:11

[ TEMATY ]

synod

Logo Synodu

Uczestnicy obrad etapu kontynentalnego synodu o synodalności, który rozpoczyna się 5 lutego, będą musieli rozeznać, nad którymi z sygnalizowanych problemów trzeba się dalej pochylić, aby zminimalizować kryzys w Kościele, a które wynikają jedynie ze specyfiki lokalnej - powiedział PAP prof. Aleksander Bańka, delegat Kościoła w Polsce na synod o synodalności.

5 lutego rozpoczyna się w Pradze etap kontynentalny dla Europy synodu o synodalności i potrwa do 12 lutego.

CZYTAJ DALEJ

Kto napisze dokument końcowy zgromadzenia kontynentalnego w Pradze?

2023-02-05 19:03

[ TEMATY ]

synod

Karol Porwich/Niedziela

Sześć osób, w tym jeden Polak, ks. Mirosław Tykfer, znalazło się w komitecie redakcyjnym, który napisze dokument końcowy europejskiego synodalnego zgromadzenia kontynentalnego, jakie rozpocznie się dziś wieczorem w stolicy Czech, Pradze.

Listę członków komitetu otwiera o. Giacomo Costa, włoski jezuita, konsultor Sekretariatu Generalnego Synodu Biskupów, który kierował ekipą przygotowującą dokument roboczy na etap kontynentalny. W 2018 roku był sekretarzem specjalnym zgromadzenia Synodu Biskupów na temat młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję