Reklama

Kościół

Abp Gudziak: papież nie jest naiwnym pacyfistą

Greckokatolicki metropolita Filadelfii abp Borys Gudziak oświadczył, że papież Franciszek nie jest naiwnym pacyfistą. W wywiadzie telewizyjnym dla lwowskiego portalu Tvoemisto.tv hierarcha zauważył, że reszcie świata trudno jest w detalach zrozumieć problemy Europy Wschodniej i Rosji. Ale papież, „prowadzony przez prawdę Ewangelii, coraz bardziej je rozumie” i jego retoryka w potępianiu okrucieństw popełnianych przez Rosję na Ukrainie „jest coraz jaśniejsza”.

[ TEMATY ]

Rosja

papież Franciszek

Europa Wschodnia

KAI/michael_swan / Flickr.com

Greckokatolicki metropolita Filadelfii abp Borys Gudziak

Greckokatolicki metropolita Filadelfii abp Borys Gudziak

– Myślę, że papież rozumie, iż stoi za tym grzech. Tak, wojna jest być może największym grzechem, gdyż łamie niemal całe prawo Boże, okalecza życie i odbiera je tysiącom, a czasem milionom ludzi. Dlatego paradoksem jest, że kierownictwo Kościoła rosyjskiego [prawosławnego] wspiera ten grzech, przynajmniej w publicznych oświadczeniach i kazaniach. Trudno sobie wyobrazić, jak zachęcić ich do zmiany tego postępowania, tego sposobu myślenia, ale wcześniej czy później to musi nastąpić. Na przykład nikt nie był w stanie sobie wyobrazić, że Niemcy pójdą ścieżką, na jaką weszły w latach 30. W 1940 roku Niemcy nie mogli sobie wyobrazić, co ich czeka w 1944 i 1945 roku. Ostatecznie Niemcy mają wyrzuty sumienia i próbują zrozumieć, jak mogło do tego dojść w cywilizacji, która miała rozwiniętą naukę, wydała laureatów Nagrody Nobla, oraz rozwinęła literaturę, sztukę i muzykę klasyczną. A oto [pojawiła się] taka straszna ideologia szowinistyczna, która być może na zawsze pozostanie plamą na niemieckiej pamięci historycznej i tożsamości – przypomniał abp Gudziak.

Zauważył, że w Rosji jest prawie 300 biskupów i żaden z nich nie wypowiedział się wyraźnie przeciwko wojnie. A spośród około 25 tys. księży tylko 293 (około 1 proc.) podpisało antywojenne oświadczenie.

Greckokatolicki hierarcha zaznaczył, że rosyjskie „społeczeństwo jest chore, ma patologiczny defekt”. Ta choroba ma charakter moralny i nie da się jej „tak po prostu wyleczyć”.

2022-07-14 20:24

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież zachęca pasjonistów do odnowy charyzmatu

[ TEMATY ]

charyzmat

papież Franciszek

pasjoniści

PAP

„Tylko ten, kto jest ukrzyżowany przez miłość na wzór Jezusa, pozostaje zdolny do wspomagania ukrzyżowanych w historii poprzez konkretne słowa i czyny” – to zdanie znajdujemy w liście Papieża do ojca Joachima Rego CP, przełożonego generalnego pasjonistów z okazji jubileuszu 300-lecia tego zgromadzenia.

Franciszek zauważył, że każdy charyzmat będąc owocem promieniowania zbawczej miłości Boga, aby przetrwać powinien uwzględnić wymagania nowych czasów, a zarazem utrzymać twórczy potencjał początków. Charyzmat nie jest zakonserwowaną rzeczywistością, która zrodziła się w przeszłości, ale pozostaje żywym tchnieniem Ducha, jeśli jest ożywiany kontaktem ze Słowem Bożym na modlitwie oraz odczytywaniem znaków czasu.

CZYTAJ DALEJ

Niósł pokój bliźnim. Śp. ks. Józef Domiński

2022-09-27 07:28

Tadeusz Boniecki

Służył w kapłaństwie po to, aby przekonywać ludzkie serca, że są kochane przez Boga - tak o zmarłym ks. Józefie Domińskim powiedział bp Adam Bab.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Święto archiwistów

2022-09-29 09:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum prywatne

30 września – w dniu wspomnienia św. Hieronima ze Strydonu – polscy archiwiści obchodzą swoje święto. Jak co roku, archiwa państwowe w całej Polsce przygotowują wiele niecodziennych atrakcji dla osób, które tego dnia wezmą udział w Dniu Archiwisty.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję