Reklama

Kościół

Czego uczy przykład Marty i Marii w wakacje?

Rozważania do Ewangelii Łk 10, 38-42

[ TEMATY ]

rozważania

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

s. Amata CSFN

1. Głęboki sens wizyty w Betanii

Bardzo powierzchownie jest często interpretowana Ewangelia o Marcie i Marii. Jej sens jest zaś bardzo głęboki i aktualny, szczególnie w wakacje.

2. Słowa kluczowe

Jezus przyszedł do jednej wsi. Tam pewna niewiasta, imieniem Marta, przyjęła Go w swoim domu. Miała ona siostrę, imieniem Maria, która usiadłszy u nóg Pana, słuchała Jego słowa.

Marta zaś uwijała się około rozmaitych posług. A stanąwszy przy Nim, rzekła: «Panie, czy Ci to obojętne, że moja siostra zostawiła mnie samą przy usługiwaniu? Powiedz jej, żeby mi pomogła».

Imię Marta dosłownie oznacza „Pani domu”. Zaprosiła Jezusa do swego domu w Betanii i jak najlepiej chce go przyjąć. Miała siostrę Marię i brata Łazarza. Byli oni przyjaciółmi Jezusa, który bywał w ich domu.

s. Amata CSFN

„Uwijanie się” po grecku “perispao”, dosłownie znaczy bycie oderwanym, zbyt zajętym sprawami, a odciągniętym od tego, co najważniejsze. Niestety wiemy, że często jesteśmy zajęci wieloma sprawami w dobrej wierze, ale tracimy z oczu Tego, dla kogo to robimy: Boga i bliźniego.

A Pan jej odpowiedział: «Marto, Marto, martwisz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba mało albo tylko jednego. Maria obrała najlepszą cząstkę, której nie będzie pozbawiona».

„Najlepsza cząstka” po grecku “agathen merida” oznacza w języku biblijnym część dziedzictwa z Ziemi Obiecanej. Jest symbolem dobra, piękna, czegoś co daje radość i jest dobre w oczach Boga i ludzi. Postawa Marii nie oznacza braku zaangażowania w obowiązki domowe, ale odpowiednią hierarchię wartości: Bóg i bliźni na pierwszym miejscu, i to dla nich się pracuje.

Święty Jan Paweł II komentując tą ewangelię powiedział, że te słowa Jezusa są szczególnie aktualne w czasie wakacyjnym. Wakacje bowiem mogą pomóc, aby zbalansować aktywizm kontemplacją, pośpiech rytmem bardziej naturalnym, a hałas ciszą wprowadzającą pokój.

Reklama

3. Dziś

„Jeżeli Bóg w życiu jest na pierwszym miejscu, wszystko znajdzie się na właściwym miejscu”. Te słowa św. Augustyna są jednym z najbardziej trafnych komentarzy do dzisiejszej Ewangelii.

2022-07-16 20:00

Ocena: +6 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowy rzecznik Episkopatu Polski z modlitwą na Jasnej Górze

- Nowe zadanie przyjąłem w duchu zawierzenia Matce Bożej - powiedział dziś na Jasnej Górze ks. dr Paweł Rytel-Andrianik. Nowo wybrany rzecznik Konferencji Episkopatu Polski przybył z pielgrzymką do Częstochowy, by oddać swoją posługę Bogu przez ręce Jasnogórskiej Maryi.

Ks. Paweł Rytel-Andrianik rano w Kaplicy Matki Bożej koncelebrował Mszę św., podczas której modlił się o dobre wypełnianie powierzonych mu zadań. - Przyjmuję wybór księży biskupów w całkowitym zawierzeniu Maryi. Jasna Góra to miejsce szczególne, gdzie często czytana jest Ewangelia: ‘Oto syn Twój, oto Matka twoja’, więc zawsze przyjeżdżamy tutaj do Mamy, to jest mama wszystkich chrześcijan – powiedział o swojej wizycie w sanktuarium nowy rzecznik Episkopatu. Podkreślił, że Jasna Góra zawsze była mu bliska. - Pamiętam, jak miałem sześć lat z rodzicami po raz pierwszy byliśmy na Jasnej Górze i wtedy rodzice pokazali mi to sanktuarium. Potem były pielgrzymki piesze z Warszawy, z pielgrzymką drohiczyńską, no i współpraca z „Niedzielą”, na okładce której jest wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej, więc cały czas ten szczególny związek trwa – zauważył ks. Rytel-Andrianik.

CZYTAJ DALEJ

Pogrzeb kapłana w Janowicach Wielkich

2022-12-06 14:56

[ TEMATY ]

pogrzeb kapłana

Janowice Wielkie

ks. Piotr Suska

ks. Piotr Nowosielski

W pierwszy czwartek miesiąca, 1 grudnia 2022 r., rozeszła się w diecezji wieść, o śmierci ks. Piotra Suski, proboszcza parafii w Janowicach Wielkich i Radomierzu. Ks. Piotr, został odwołany do wieczności w 46. roku życia i 21. roku kapłaństwa. Zmarł w szpitalu w Jeleniej Górze.

Uroczystości pogrzebowe odbyły się w kościele pw. Chrystusa Króla w Janowicach Wielkich, 5 grudnia, pod przewodnictwem biskupa legnickiego Andrzeja Siemieniewskiego, w gronie prawie 50. koncelebransów, rodziny i bardzo licznego udziału wiernych.

CZYTAJ DALEJ

Św. Mikołaj oficjalnie patronem Głogowa

2022-12-06 20:54

[ TEMATY ]

Głogów

Orszak św. Mikołaja

Karolina Krasowska

Dekret Stolicy Apostolskiej ustanawiający św. Mikołaja patronem Głogowa został przyjęty 6 grudnia podczas uroczystej sesji Rady Miasta.

W historycznej tradycji św. Mikołaj od dawna był patronem Głogowa. Pod koniec ub. roku potwierdziła to Rada Miejska, natomiast w tym roku, na prośbę bp. Tadeusza Lityńskiego, wybór ten zatwierdziła oficjalnie Stolica Apostolska. Pasterz diecezji przekazał dekret ustanawiający św. Mikołaja patronem Głogowa na ręce przewodniczącego Rady Miasta Zbigniewa Sienkiewicza i prezydenta miasta Rafaela Rokaszewicza podczas uroczystej sesji Rady Miasta w Sali Rajców Urzędu Miasta Głogowa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję