Reklama

Kościół

Czego uczy przykład Marty i Marii w wakacje?

Rozważania do Ewangelii Łk 10, 38-42

[ TEMATY ]

rozważania

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

s. Amata CSFN

1. Głęboki sens wizyty w Betanii

Bardzo powierzchownie jest często interpretowana Ewangelia o Marcie i Marii. Jej sens jest zaś bardzo głęboki i aktualny, szczególnie w wakacje.

2. Słowa kluczowe

Jezus przyszedł do jednej wsi. Tam pewna niewiasta, imieniem Marta, przyjęła Go w swoim domu. Miała ona siostrę, imieniem Maria, która usiadłszy u nóg Pana, słuchała Jego słowa.

Marta zaś uwijała się około rozmaitych posług. A stanąwszy przy Nim, rzekła: «Panie, czy Ci to obojętne, że moja siostra zostawiła mnie samą przy usługiwaniu? Powiedz jej, żeby mi pomogła».

Imię Marta dosłownie oznacza „Pani domu”. Zaprosiła Jezusa do swego domu w Betanii i jak najlepiej chce go przyjąć. Miała siostrę Marię i brata Łazarza. Byli oni przyjaciółmi Jezusa, który bywał w ich domu.

s. Amata CSFN

„Uwijanie się” po grecku “perispao”, dosłownie znaczy bycie oderwanym, zbyt zajętym sprawami, a odciągniętym od tego, co najważniejsze. Niestety wiemy, że często jesteśmy zajęci wieloma sprawami w dobrej wierze, ale tracimy z oczu Tego, dla kogo to robimy: Boga i bliźniego.

A Pan jej odpowiedział: «Marto, Marto, martwisz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba mało albo tylko jednego. Maria obrała najlepszą cząstkę, której nie będzie pozbawiona».

„Najlepsza cząstka” po grecku “agathen merida” oznacza w języku biblijnym część dziedzictwa z Ziemi Obiecanej. Jest symbolem dobra, piękna, czegoś co daje radość i jest dobre w oczach Boga i ludzi. Postawa Marii nie oznacza braku zaangażowania w obowiązki domowe, ale odpowiednią hierarchię wartości: Bóg i bliźni na pierwszym miejscu, i to dla nich się pracuje.

Święty Jan Paweł II komentując tą ewangelię powiedział, że te słowa Jezusa są szczególnie aktualne w czasie wakacyjnym. Wakacje bowiem mogą pomóc, aby zbalansować aktywizm kontemplacją, pośpiech rytmem bardziej naturalnym, a hałas ciszą wprowadzającą pokój.

Reklama

3. Dziś

„Jeżeli Bóg w życiu jest na pierwszym miejscu, wszystko znajdzie się na właściwym miejscu”. Te słowa św. Augustyna są jednym z najbardziej trafnych komentarzy do dzisiejszej Ewangelii.

2022-07-16 20:00

Ocena: +6 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rzecznik Episkopatu: W Nowym Roku powierzajmy się Maryi – Matce wierzących

[ TEMATY ]

nowy rok

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

Episkopat.news

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki, którą obchodzimy 1 stycznia w Kościele to najstarsze maryjne święto. Pierwszy dzień Nowego Roku przypomina, że Maryja jest naszą duchową Matką. Jezus w swoim testamencie z krzyża, wybrał Maryję na Matkę wszystkich wierzących. Powierzajmy jej nasze życie i sprawy – podkreślił rzecznik Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Dodał, że Maryja jest niezwykle ważna w życiu wierzących: „Chcemy być blisko niej, do niej zwracamy się ze swoimi sprawami i to ona prowadzi nas do Jezusa” – powiedział. Ks. Rytel-Andrianik. Zaznaczył: „Potrzebujemy bliskości Maryi, dlatego pielgrzymujemy na Jasną Górę, która jest duchową stolicą Polski i do innych sanktuariów. Pokazuje to chociażby rosnąca liczba pielgrzymów przybywająca na Jasna Górę. W 2019 do sanktuarium jasnogórskiego przybyło niemal 4,5 mln pielgrzymów”.

CZYTAJ DALEJ

Komunikat ws. aktualnego statusu ks. Daniela Galusa oraz kierowanej przez niego grupy wiernych

2022-10-03 15:26

[ TEMATY ]

Ks. Daniel Galus

Red.

Wobec ostatnich wypowiedzi ks. Daniela Galusa, a zwłaszcza wobec informacji o rzekomym zawieszeniu przez Stolicę Apostolską kar i decyzji wobec niego, Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje i przypomina:

1. Ks. Daniel Galus został ukarany karą suspensy, czyli zawieszenia w prawie do wykonywania posługi kapłańskiej, sprawowania sakramentów i sakramentaliów, głoszenia Słowa Bożego oraz używania stroju duchownego. W przewidzianym terminie ks. Galus nie złożył rekursu (odwołania), wobec czego kary stały się prawomocne i obowiązujące. Karę wymierzono zgodnie z normami prawa kanonicznego oraz stosownie do wytycznych przekazanych przez ówczesną Kongregację ds. Duchowieństwa.

CZYTAJ DALEJ

Zabrze: W sortowni odpadów znaleziono zwłoki noworodka

2022-10-04 14:22

Adobe.Stock

Zwłoki noworodka odnaleziono w sortowni przy miejskim składowisku odpadów w Zabrzu. Ciało zauważył jeden z pracowników. Policja i prokuratura starają się ustalić skąd zwłoki dziecka zostały przywiezione. Wkrótce powinna zostać przeprowadzona sekcja zwłok.

Mł. asp. Sebastian Bijok z zabrzańskiej policji powiedział PAP, że ciało znaleziono w minioną sobotę. Policja ani prokuratura wcześniej nie informowały o tej sprawie. "Tego dnia po 9 otrzymaliśmy informację o znalezieniu zwłok noworodka w sortowni odpadów przy ul. Cmentarnej. Ciało zauważył jeden z pracowników podczas sortowania odpadów, które są tam regularnie przywożone" - powiedział rzecznik.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję