Reklama

Wiara

Tu powstał obraz „Jezu, ufam Tobie”

Wilno jest nazywane „Miastem Miłosierdzia” ze względu na obraz Matki Miłosierdzia – Ostrobramskiej oraz obraz Jezusa Miłosiernego. Do tych dwóch miejsc pielgrzymkowych warto dołączyć trzecie: Górkę Zbawiciela, z widocznymi z daleka wieżami kościoła misjonarzy i ogromną kopułą kościoła sióstr wizytek. To tutaj, przy klasztorze wizytek mieszkał bł. ks. Michał Sopoćko, spowiednik siostry Faustyny, tu mieściła się pracownia malarska, gdzie powstał obraz „Jezu, ufam Tobie”. 10 lat temu na terenie dawnego klasztoru powstało pierwsze na Litwie hospicjum, gdzie miłosierdzie świadczone jest czynnie.

[ TEMATY ]

Jezus Miłosierny

Jezu ufam Tobie

zgromadzenie.faustyna.org

Górka Zbawiciela zapewne bierze swoją nazwę do dwóch kościołów, które dominują w panoramie miasta, a które noszą wezwania chrystologiczne: pierwszy, wyróżniający się ogromną barokową kopułą to dawny kościół sióstr wizytek pw. Serca Jezusowego. Drugi, o dwóch wysmukłych wieżach to dawny kościół misjonarzy pw. Wniebowstąpienia Pańskiego. Choć oba kościoły są obecnie zamknięte i wymagają remontu po czasach komunistycznych, gdy działało tu więzienie, warto tu przyjść, by obejrzeć miejsca związane z kultem Jezusa Miłosiernego – dom na terenie dawnego klasztoru sióstr wizytek, w którym mieszkał ks. Michał Sopoćko, i dawną pracownię malarską Eugeniusza Kazimierowskiego, gdzie powstał obraz „Jezu, ufam Tobie”. Górka Zbawiciela znajduje się niedaleko Ostrej Bramy, wystarczy tylko skręcić w wąską ulicę Subocz i wspiąć się w górę. Po drodze otwierają się rozległe widoki na wileńską Starówkę.

Tu powstał obraz „Jezu, ufam Tobie”

Ks. Michał Sopoćko i s. Faustyna spotkali się po raz pierwszy w czerwcu 1933 r., gdy kapłan został spowiednikiem Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. Ks. Sopoćko mieszkał wówczas właśnie przy klasztorze sióstr wizytek na Górce Zbawiciela i pracował nad habilitacją. To on polecił s. Faustynie spisywać objawienia, pomógł jej także w znalezieniu malarza, który podjął się namalowania obrazu Jezusa Miłosiernego według wizji Faustyny. Obraz z napisem „Jezu ufam Tobie” został ukończony przez malarza Eugeniusza Kazimierowskiego w 1934 r. Obecnie dawna pracownia artysty została zamieniona na kaplicę sióstr Jezusa Miłosiernego; można ją obejrzeć po uprzednim umówieniu się telefonicznym (tel. +370 5 212 10 90).

Po śmierci świętej Faustyny ks. Sopoćko stał się gorliwym apostołem miłosierdzia Bożego. Starał się spełnić pragnienie Jezusa przekazane siostrze Faustynie, by powstało nowe zgromadzenie, które będzie „wypraszać miłosierdzie dla świata całego” (Dz. 570).

Reklama

„Widziałam kapliczkę i w niej sześć sióstr…”

W lutym 1936 r. s. Faustyna zapisała w swoim „Dzienniczku”.: „W pewnym dniu widziałam kapliczkę i w niej sześć sióstr, które przyjmowały Komunię św., której udzielał nasz spowiednik, ubrany w komżę i stułę. W kaplicy tej nie było ani ozdób, ani klęczników…” („Dz, 613).

Wizja ta dotyczyła zgromadzenia, które miała powołać. Zgromadzenie Sióstr Jezusa Miłosiernego powstało jednak już po jej śmierci (święta zmarła w 1938 r.) podczas okupacji w Wilnie. We wspomnieniach ks. Sopoćko zapisał: „Wszystko prawie, co przepowiedziała [s. Faustyna] w sprawie tego zgromadzenie, najdokładniej się spełniło. I gdy w Wilnie w roku 1944 [16. listopada] przyjmowałem w nocy śluby prywatne pierwszych sześciu kandydatek w drewnianej kaplicy sióstr karmelitanek, albo gdy trzy lata później przybyłem do pierwszego domu tego zgromadzenia w Myśliborzu, byłem zdumiony uderzającym podobieństwem tego, co mi mówiła śp. S. Faustyna”.

Po wojnie siostry Jezusa Miłosiernego opuściły Wilno i przeniosły się do Myśliborza. Do stolicy Litwy wróciły w 2001 r. Obecnie ich klasztor mieści się przy ul Rasu 4 (pol. Rossa), w dawnych zabudowaniach klasztornych wizytek przy kościele Serca Jezusowego.

Miłosierdzie świadczone czynem

„Podaję ci trzy sposoby czynienia miłosierdzia bliźnim: pierwszy – czyn, drugi – słowo, trzeci – modlitwa” – mówił Jezus do s. Faustyny (Dz, 742).

Hospicjum założone przez s. Michaelę Rak ze Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego jest znakiem czynnego świadczenia miłosierdzia. Powstało ono w 2012 r. jako pierwsze stacjonarne hospicjum na Litwie. Od dwóch lat (2020 r.) działa tu także hospicjum dla dzieci. Hospicjum dysponuje 14 łóżkami dla dorosłych i 12 dla dzieci, poza tym działa hospicjum domowe, które dociera do ponad 20 osób dorosłych i 10 dzieci. Hospicjum jest placówką medyczną świecką, choć dyrektorką hospicjum jest osoba zakonna – s. Michaela Rak.

Reklama

„W hospicjum pracuje ponad 60 pracowników na etacie, lekarze, pielęgniarki, pomoc pielęgniarska, pracownicy administracji, kuchni, psycholog, pracownik socjalny, kierowcy” – wymienia Łukasz Kamiński, który zajmuje się promocją hospicjum. Z placówką współpracuje ok. 200 wolontariuszy; biorą oni udział w zbiórkach, pomagają w organizowaniu imprez promujących, spędzają czas z pacjentami. „Czasem trzeba komuś poczytać książkę, pomóc przy komputerze lub po prostu potrzymać za rękę, być razem” – mówi Kamiński.

Pomoc w hospicjum jest udzielana bezpłatnie, choć miesięczny koszt utrzymania jest niemały, to ok. 110 –115 tys. euro. Około połowę tej sumy placówka otrzymuje od Litewskiej Kasy Chorych, resztę, 60 – 70 tys. euro musi pozyskać samodzielnie. Łukasz Kamiński dodaje: „Potrzebujemy pomocy, by dalej móc pomagać”.

„Błogosławić będę szczególnie tej okolicy”

„Duch mój spocznie w klasztorze tym, błogosławić będę szczególnie okolicy tej, gdzie klasztor ten będzie” – obiecał Jezus świętej siostrze Faustynie (Dz, 570). Zwiedzając Wilno warto wspiąć się na Górkę Zbawiciela, by nawiedzić miejsca związane z kultem Jezusa Miłosiernego, gdzie miłosierdzie świadczone jest słowem, modlitwą i czynem.

Wsparcia finansowego hospicjum można dokonać przekazując środki na konto:

Hospicjum bł. ks. Michała Sopoćki w Wilnie

Luminor Bank AB; Kod banku: 40100, BIC; SWIFT kod: AGBLLT2X

konto w złotówkach: LT 7621 4003 0002 8563 84

2022-07-19 15:01

Ocena: +6 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

86. rocznica objawienia Koronki do Miłosierdzia Bożego

[ TEMATY ]

Koronka do Bożego Miłosierdzia

św. s. Faustyna Kowalska

Jezu ufam Tobie

B.M.Sztajner/Niedziela

W dniach 13 i 14 września br. przypada 86. rocznica objawienia Koronki do Miłosierdzia Bożego, którą Pan Jezus podyktował Siostrze Faustynie w Wilnie w 1935 roku.

Przypominamy, że na mocy dekretu Penitencjarii Apostolskiej z 12 stycznia 2002 r. „Odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami udziela się w granicach Polski wiernemu, który z duszą całkowicie wolną od przywiązania do jakiegokolwiek grzechu pobożnie odmówi Koronkę do Miłosierdzia Bożego w kościele lub kaplicy wobec Najświętszego Sakramentu Eucharystii, publicznie wystawionego lub też przechowywanego w tabernakulum. Jeżeli zaś ci wierni z powodu choroby (lub innej słusznej racji) nie będą mogli wyjść z domu, ale odmówią Koronkę do Miłosierdzia Bożego z ufnością i z pragnieniem miłosierdzia dla siebie oraz gotowością okazania go innym, to pod zwykłymi warunkami również zyskują odpust zupełny”.

CZYTAJ DALEJ

Niebiańskie ogrody św. Doroty

Niedziela rzeszowska 5/2014, str. 5

[ TEMATY ]

św. Dorota

Arkadiusz Bednarczyk

Święta Dorota z Kapadocji (obecnie Turcja), czczona m.in. w kilku podkarpackich kościołach, np. w Trzcinicy, Binarowej czy Połomi, nie miała łatwego życia. Nie dość, że wyparły się jej siostry, to jeszcze musiała życiem zapłacić za swoją wiarę w Chrystusa

Na wielu wizerunkach świętą przedstawiają z koszem pełnym kwiatów bądź kosz pełen owoców trzyma stojący obok niej mały chłopiec. Skąd ten motyw w ikonografii chrześcijańskiej? Otóż związany on jest z piękną legendą. Skazanej na śmierć męczeńską Dorocie przyglądali się uważnie cesarscy oprawcy, poganie. Ku ich zdumieniu na twarzy przyszłej świętej nie zobaczyli smutku; z radością spieszyła ona na spotkanie z Bogiem. Rozgniewało to jednego z pogan, urzędnika imieniem Teofil, który zapytał dlaczego tak się spieszy. Otrzymał odpowiedź: idę do niebiańskich ogrodów. Zakpił więc Teofil, nazywając ją narzeczoną Chrystusa, prosząc Dorotę, aby przyniosła mu z tych „rzekomych” ogrodów kwiaty bądź owoce. Po pewnym czasie u Teofila zjawił się tajemniczy posłaniec, chłopiec, który przyniósł Teofilowi chustę Doroty przepełnioną niezwykle silnym zapachem różano-owocowym. Późniejsza legenda przedstawiła to wydarzenie nieco inaczej: to anioł miał przynieść poganinowi kosz kwiatów i owoców – stąd św. Dorota uważana jest za patronkę ogrodników, ale też młodych małżonków. Niedowiarek uwierzył, zresztą później został także ścięty mieczem razem z Dorotą; było to na początku czwartego stulecia.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Erdogan: w Turcji liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi wzrosła do 912

2023-02-06 11:50

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/DENIZ TEKIN

Do 912 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi, które nawiedziło w poniedziałek nad ranem południowo-wschodnią Turcję - poinformował prezydent Recep Tayyip Erdogan. Kataklizm dotknął również północną Syrię. Na terenach kontrolowanych przez rząd w Damaszku zginęło 326 osób. Na obszarach pod władzą rebeliantów co najmniej 147.

To był największy kataklizm od 1939 roku; ponad 5,3 tys. osób jest rannych; zawaliło się 2818 budynków - wyliczał turecki prezydent podczas konferencji prasowej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję