Reklama

Niedziela Lubelska

Lublin: 5 miesięcy wojennej solidarności z Ukrainą

Pomaga uchodźcom przybyłym do Polski i wspiera Ukraińców w ich kraju. Środowisko lubelskiego wolontariatu wciąż realizuje solidarnościowe inicjatywy na rzecz Ukrainy. Przygotowało też integracyjny program. - Po 5 miesiącach od wybuchu wojny czas na długofalową współpracę – mówi autor programu, ks. Mieczysław Puzewicz. Delegat metropolity lubelskiego ds. osób wykluczonych realizuje inicjatywy razem z Centrum Wolontariatu i Stowarzyszeniem Solidarności Globalnej w Lublinie.

[ TEMATY ]

Lublin

solidarni z Ukrainą

PAP/Artur Reszko

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kiedy na Ukrainie wybuchła wojna, Lublin od razu rozpoczął inicjatywy wparcia. Zrodziły się jeszcze przed rosyjską inwazją. Centrum Wolontariatu i Stowarzyszenie Solidarności Globalnej w Lublinie mają na Ukrainie wielu partnerów, a zapowiedzi wojny skłoniły organizacje do podjęcia nowych planów pomocy.

- Generalnie kierujemy się czterema zasadami, które też podkreślał papież Franciszek. To: przyjąć, ochronić, integrować i promować – mówi inicjator lubelskich działań solidarności z Ukrainą, ks. Mieczysław Puzewicz. Jak zaznacza, dziś – po 5 miesiącach od wybuchu wojny – to zaangażowanie ma różne wymiary i różne formy. - Był czas przyjmowania i ochrony, teraz stawiamy głównie na promowanie i integrowanie – stwierdza lubelski duchowny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Razem z wolontariuszami właśnie rozpoczął nowy etap wsparcia ukraińskich uchodźców. - Stawiamy na bliskie relacje i powołaliśmy program Partnerstwa Polsko-Ukraińskich Rodzin – informuje ks. Puzewicz. Inicjatywa łączy rodzinę polską z ukraińską, a powstała na bazie działań, jakie wcześniej Stowarzyszenie realizowało przy integracji uchodźców z Czeczeni. - To się sprawdza, bo taka współpraca ma charakter codziennej integracji. Jest realizowana w różnych, drobnych sprawach. Dobrze, jeśli wtedy są bliskie osoby, które odpowiedzą na te potrzeby – dodaje ks. Puzewicz.

Program Partnerstwa Polsko-Ukraińskich Rodzin, to jeden z kilku elementów realizowanych przez lubelskie środowisko wolontariatu w ramach działań integracyjnych. Cały czas prowadzone są też działania wspierające Ukraińców w Polsce. Nieustannie działa program darmowego wynajmu mieszkań ukraińskim uchodźcom, bo prowadzimy projekt „Domów Nadziei”. - Uruchomiliśmy też szkołę języka polskiego i świetlicę dla dzieci. Jest też program ułatwiający zatrudnienie uchodźcom - wyjaśnia ks. Puzewicz.

Wsparcie związane z wojną jest realizowane zarówno w Polsce, jak i na Ukrainie. Angażuje też ogromną liczbę wolontariuszy polskich i ukraińskich. - Pracujemy w punktach recepcyjnych, informacyjnych i aprowizacyjnych. Od początku wojny przyjęliśmy kilkanaście tysięcy uchodźców, którym udzieliliśmy wsparcia w ramach interwencyjnych działań, pomocy medycznej i żywieniowej – mówi zaangażowana w pomoc uchodźcom Justyna Orłowska z Centrum Wolontariatu.

Reklama

Z pomocy skorzystała, m.in. Natalia Piankowska, która obecnie także włącza się w pomoc wolontariatu. - To była odpowiedź na to, co sama otrzymałam – mówi mieszkająca w Lublinie Ukrainka. W sumie ze stałej pomocy wolontariatu w Lublinie korzysta obecnie 450 osób z Ukrainy. Ponad 60 osób zamieszkuje w dziewięciu „Domach Nadziei”.

W gronie uchodźców będących pod stałą opieką lubelskiego wolontariatu są również osoby z frontu. To, m.in. żołnierz, który w Lublinie przeszedł operację oka po tym, jak został ciężko ranny podczas walk. Jest też psychoterapeuta, Jerzy Brożyna. Wcześniej we Lwowie prowadził ośrodek terapeutyczny, teraz przy pomocy lubelskiego wolontariatu takie wsparcie oferuje uchodźcom w Lublinie.

- Nie jest łatwo pogodzić się z wojną, dlatego pomoc psychologiczna jest niezbędna – tłumaczy Ukrainiec. W Lublinie prowadzi przy Centrum Wolontariatu poradnię dla osób zmagających się z traumą wojny. - Taka pomoc jest obecnie coraz bardziej potrzebna. Aktualnie po wsparcie zgłasza się więcej osób niż zaraz po wybuchu wojny. Zdają sobie też sprawę, że opuszczenie Ukrainy, to nie jest już kwestia tymczasowa – dodaje terapeuta.

Poza pomocą ukraińskim uchodźcom w Polsce, lubelskie środowisko wolontariatu angażuje się także w pomoc organizacjom na Ukrainie. Do połowy lipca Centrum Wolontariatu i Stowarzyszenie Solidarności Globalnej wysłały na Ukrainę ponad 300 ton żywności i środków czystości. Trafiły, m.in. do Drohobycza, Żytomierza, Charkowa, Winnicy i Łucka, ale też bezpośrednio na front. W transportach znajdowały się artykuły spożywcze, higieniczne i środki czystości, były też środki medyczne.

Reklama

- Wspieramy ukraińskie organizacje udzielające pomocy osobom chorym i poszkodowanym na froncie. Wysłaliśmy im pompy infuzyjne, agregaty prądotwórcze, sterowniki i narzędzia chirurgiczne – dopowiada Justyna Orłowska.

W lipcu wolontariusze odwiedzili też kilka miejscowości na zachodzie Ukrainie. Byli we Lwowie, Sokalu, w Iwano-Frankowsku i w Drohobyczu. Działają tam organizacje, z którymi współpracują od kilku lat, a które obecnie wspierają uchodźców, którzy uciekli tam ze wschodu Ukrainy . – Pojechaliśmy na miejsce, by spotkać się z naszymi partnerami. Chcieliśmy osobiście zobaczyć, czym zajmują się w czasie wojny i zaoferować im nową pomoc w kontekście nowych wyzwań – mówi ks. Mieczysław Puzewicz.

Działania obejmą wsparcie kilku pomysłów. Jednym z nich jest budowa pralni społecznej w Iwano-Frankowsku. Tworzy ją miejscowa Fundacja Matki Teresy z Kalkuty. Na co dzień prowadzi hospicjum, teraz wspiera też ciężko chorych uchodźców. – Możliwości Fundacji są aktualnie wykorzystane do maksimum. Chcemy powstawanie tej pralni wesprzeć, bo wiadomo, że przy tak dużej liczbie osób potrzeba też usprawnienia w praniu ich ubrań. Pralnię będą zresztą prowadzić sami uchodźcy – zaznacza duchowny.

Dwie następne inicjatywy, do których trafi lubelska pomoc, to szpital i przychodnia w Drohobyczu. Punkty uruchomiła greckokatolicka Caritas diecezji samborsko-drohobyckiej. – Przychodnia ma mobilny charakter i dociera do uchodźców także z okolicznych miejscowości. Mają EKG i ultrasonograf, ale nie mają aparatu rentgenowskiego. Będziemy chcieli go kupić i przekazać – wyjaśnia duchowny. Sprzęty będą też potrzebne do powstającego w Drohobyczu szpitala. Placówka jest aktualnie w stanie surowym.

– Planowanych jest tam 40 miejsc dla chorych plus część hostelowa dla osób starszych i niepełnosprawnych. To duża inicjatywa, którą również będziemy wspierać finansowo i rzeczowo – dodaje ks. Puzewicz. Do współpracy Centrum Wolontariatu w Lublinie zaprasza biznesmenów. Wkrótce też będzie organizować zbiórki pieniędzy na wsparcie nowych inicjatyw.

Reklama

Współpraca lubelskiego wolontariatu z ukraińskimi organizacjami ma kilka wymiarów i wychodzi także poza materialne wsparcie. Nowym jej wyrazem będzie także polsko-ukraińskie Forum. – Po stronie naszych ukraińskich partnerów zrodziła się potrzeba spotkań. To dobra propozycja, bo potrzebne jest nowe otwarcie – wyjaśnia ks. Puzewicz. Jak zaznacza – podczas Forum jego uczestnicy będą wspólnie „wymyślać” przyszłość polsko-ukraińską.

- Chcemy tę obecną współpracę i solidarność przekuć na coś stałego – dodaje duchowny. Pierwsze polsko-ukraińskie Forum odbędzie się w sierpniu w Lublinie, we wrześniu podobne spotkanie ma też odbyć się w Drohobyczu. Tego typu Forum ma być też udziałem organizacji z Iwano-Frankowska.

Inicjatywy lubelskiego środowiska wolontariatu na rzecz Ukrainy wpisują się w stałą misję Centrum Wolontariatu i Stowarzyszenia Solidarności Globalnej. Ich założyciel, ks. Mieczysław Puzewicz razem z wolontariuszami za tę działalność zostanie też wyróżniony. W najbliższy poniedziałek 25 lipca odbierze Medal 75-lecia Misji Jana Karskiego przyznawany przez Towarzystwo Jana Karskiego. Uroczystość odbędzie się o 18:00 w lubelskim centrum Lubartowska 77.

2022-07-22 17:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szef Służby Zagranicznej spotkał się we Lwowie z pracownikami Konsulatu Generalnego RP

Szef Służby Zagranicznej Arkady Rzegocki spotkał się we Lwowie z pracownikami Konsulatu Generalnego RP, którym podziękował za służbę w czasie wojny i wyraził uznanie dla ich pracy i poświęcenia - poinformował w czwartek rzecznik MSZ Łukasz Jasina.

Szef Służby Zagranicznej Arkady Rzegocki i Dyrektor Biura Spraw Osobowych MSZ Radosław Peterman spotkali się z członkami zespołu Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej we Lwowie - poinformowało MSZ.

CZYTAJ DALEJ

Legenda św. Jerzego

Niedziela Ogólnopolska 16/2004

[ TEMATY ]

święty

św. Jerzy

I, Pplecke/pl.wikipedia.org

Święty Jerzy walczący ze smokiem. Rzeźba zdobiąca Dwór Bractwa św. Jerzego w Gdańsku

Święty Jerzy walczący ze smokiem. Rzeźba zdobiąca Dwór Bractwa św. Jerzego w Gdańsku

Św. Jerzy - choć historyczność jego istnienia była niedawnymi czasy kwestionowana - jest ważną postacią w historii wiary, w historii w ogóle, a przede wszystkim w legendzie.

Św. Jerzy, oficer rzymski, umęczony był za cesarza Dioklecjana w 303 r. Zwany św. Jerzym z Liddy, pochodził z Kapadocji. Umęczony został na kole w palestyńskiej Diospolis. Wiele informacji o nim podaje Martyrologium Romanum. Jest jednym z czternastu świętych wspomożycieli. W Polsce imię to znane było w średniowieczu. Św. Jerzy został patronem diecezji wileńskiej i pińskiej. Był także patronem Litwy, a przede wszystkim Anglii, gdzie jego kult szczególnie odcisnął się na historii. Św. Jerzy należy do bardzo popularnych świętych w prawosławiu, jest wyobrażany na bardzo wielu ikonach.

CZYTAJ DALEJ

Cisco podpisał apel o etykę AI: Watykan bardzo zadowolony

2024-04-24 17:21

[ TEMATY ]

sztuczna inteligencja

Adobe Stock

"Jesteśmy bardzo zadowoleni, że Cisco dołączyło do Apelu Rzymskiego, ponieważ jest to firma, która odgrywa kluczową rolę jako partner technologiczny we wprowadzaniu i wdrażaniu sztucznej inteligencji (AI)". Tymi słowami arcybiskup Vincenzo Paglia, przewodniczący Papieskiej Akademii Życia i Fundacji RenAIssance, skomentował akces Cisco.

Chuck Robbins, dyrektor generalny Cisco System Inc. podpisał w środę w obecności arcybiskupa Vincenzo Paglii tzw. rzymskie wezwanie do etyki AI. Cisco System Inc. to amerykańska firma z branży telekomunikacyjnej, znana przede wszystkim ze swoich routerów i przełączników - niezbędnych elementów podczas korzystania z Internetu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję