Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź-Bejrut: Msza św. w intencji ofiar wybuchu

[ TEMATY ]

aarchidiecezja łódzka

Archiwum

Już dziś, w kościele pw. św. Michała w Bejrucie, odprawiona zostanie Msza św. koncelebrowana, z udziałem ks. abpa Grzegorza Rysia, metropolity łódzkiego i ks. abpa Paula Abdela Satera, maronickiego arcybiskupa Bejrutu.

Obecność metropolity łódzkiego w Libanie, to kontynuacja budowania długotrwałej relacji pomiędzy łódzkim Kościołem, a Kościołem w Bejrucie, która zapoczątkowana została dwa lata temu, po wybuchu w porcie w stolicy Libanu, w dniu 4 sierpnia 2022 roku. Rok temu, w pierwszą rocznicę tego wydarzenia, o tej samej godzinie odprawiona została Msza św. w łódzkiej katedrze i w kościele św. Michała w Bejrucie. Wydarzenie w dwóch tak odległych miejscach spiął modlitewny telemost, dzięki któremu wierni obydwu Kościołów mogli się zobaczyć, pozdrowić i wspólnie pomodlić. W swoich przesłaniach, wygłoszonych na odległość, pasterze Kościołów w Łodzi i w Bejrucie wyrazili pragnienie spotkania ramię w ramię, przy wspólnym ołtarzu. Wkrótce potem abp Sater wysłał abp. Rysiowi zaproszenie do złożenia wizyty w Bejrucie, które zostało przyjęte. Spotkanie zaplanowano na przełomie lipca i sierpnia, tuż przed drugą rocznicą wybuchu w porcie w stolicy Libanu. Archidiecezja łódzka od pierwszych dni po wybuchu w porcie wspiera odbudowę mieszkań, miejsc pracy, pomoc doraźną oraz edukację dzieci w Bejrucie. Dzięki finansowaniu projektów prowadzonych wspólnie przez Caritas Archidiecezji Łódzkiej i Stowarzyszenie „Dom Wschodni – Domus Orientalis”, w ciągu dwóch ostatnich lat udało się wyremontować 102 mieszkania i 6 innych obiektów, wesprzeć reaktywację lub otwarcie 38 zakładów pracy, przeprowadzić dystrybucje paczek, leków, mleka w proszku i piecyków w okresie zimowym. Wsparcie otrzymały również rodziny strażaków, którzy zginęli gasząc pożar w porcie. 40 dzieci z Bejrutu otrzymuje również od roku stypendium w ramach programu „Pierwszy Krok”. Z myślą o przyszłości udało się zbudować i sukcesywnie rozwijać wolontariat w ramach Młodego Zespołu Domu Wschodniego – YBTE.

2022-07-31 09:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: 75 lat na scenie Zespołu Tańca Ludowego "Harnam"

[ TEMATY ]

aarchidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Amatorski Zespół Tańca Ludowego „Harnam” im. Jadwigi Hryniewieckiej obchodzi w tym roku 75-lecie powstania. Z tej okazji w Teatrze Wielkim odbył się koncert jubileuszowy, podczas którego zaprezentowane zostały klasyczne choreografie tańców narodowych i regionalnych, powstałe na przestrzeni lat istnienia i rozwijania się „Harnamu”.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Zimowe ferie z Niepokalaną w Strachocinie

2023-01-31 09:20

Archiwum Sióstr MI

Przyjęcie do rycerstwa Niepokalanej

Przyjęcie do rycerstwa Niepokalanej

Idąc z Maryją, nie pomylisz drogi - pod takim hasłem Siostry Franciszkanki Rycerstwa Niepokalanej zorganizowały dla młodzieży żeńskiej zimowe ferie z Niepokalaną

Do Oratorium św. Józefa w Strachocinie przybyło 50 dziewcząt z podkarpackich miejscowości. Ks. Tomasz Sieradzki, wikariusz parafii św. Katarzyny w Strachocinie, towarzyszył z kapłańską posługą. Rekolekcje prowadziły: s. Judyta M., s. Kamila M., s. Augustyna M., s. Regina M. i Anita oraz animatorki Ania i Agata. Uczestniczki rekolekcji miały okazję podzielenia się swoimi spostrzeżeniami na temat ludzi młodych w Kościele, relacji w rodzinie i w środowiskach, w których przebywają na co dzień. Dziewczęta miały okazję do świadomego odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych, do skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania, a także do aktywnego przeżywania Eucharystii. Wśród wielu ćwiczeń duchowych, nie zabrakło drogi krzyżowej, adoracji Najświętszego Sakramentu, rozważania Słowa Bożego, konferencji czy spotkań w grupach. Czas spędzony na feriach u Sióstr wypełniony był po brzegi, nie tylko modlitwą, ale i dobrą zabawą, podczas pogodnych wieczorów. Całość ubogacał śpiew z akompaniamentem gitary.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję