Reklama

Wiadomości

Liban: Problemów przybywa, z pomocą przychodzi Caritas

4 sierpnia 2020 r. w porcie w Bejrucie doszło do wybuchu zmagazynowanych chemikaliów. Katastrofa pogłębiła trwający w kraju od lat kryzys. Kumulacja problemów stała się impulsem do objęcia Libańczyków przez Caritas Polska pomocą w ramach programu Rodzina Rodzinie. Nie jest to jedyny rodzaj wsparcia, jakie organizacja zapewnia potrzebującym w Libanie.

2022-08-03 18:44

[ TEMATY ]

Caritas

Mat.prasowy Caritas

W wyniku wybuchu, od którego mijają właśnie dwa lata, ponad 200 osób zginęło, 7 tys. zostało rannych, a przyportowa dzielnica zamieniła się w gruzowisko. Wiele osób do dzisiaj odczuwa skutki tego dramatycznego wydarzenia.

Mat.prasowy Caritas

– Usłyszałam dźwięk, jakby nadlatywał samolot. Minutę później słychać było wybuch, ale niewielki. Podeszłam do okna i za chwilę nastąpiła ta eksplozja. Spojrzałam i wydawało się, jakby padał śnieg, ale to było szkło, deszcz szkła. Wypadły okna, drzwi. Wszyscy krzyczeli, wszyscy mieszkańcy budynku ucierpieli. Mnie uderzyło okno. Początkowo byłam w szoku, ale po kilku tygodniach okazało się, że uderzenie na trwale uszkodziło mi plecy. Lekarze powiedzieli, że nie są w stanie mi pomóc – relacjonuje Laudy Njeim, podopieczna programu Caritas Polska Rodzina Rodzinie, której życie na zawsze zmieniło się po tej katastrofie.

Kolejny rok był jednym z najgorszym dla mieszkańców kraju pogrążonego od lat w głębokim kryzysie społeczno-gospodarczym. Codzienność Libańczyków to przerwy w dostawie prądu i wielodniowe kolejki po benzynę. W populacji liczącej ok. 6,7 mln ludzi niemal połowa, bo 3,2 mln, potrzebuje pomocy humanitarnej. Kraj trwa w ciągłym napięciu i nie ma miesiąca bez przypadków przemocy czy alarmujących statystyk dotyczących stanu gospodarki. Wybuch w Bejrucie, pandemia, a następnie wojna w Ukrainie, odcinająca Bliski Wschód od dostaw żywności, jeszcze pogorszyły sytuację.

– Kiedyś mogliśmy kupić mleko, teraz się martwimy, bo jest bardzo drogie. Problemem jest kupno leków, trzeba je zamawiać z dwutygodniowym wyprzedzeniem, albo szukać po aptekach w całym kraju. Młodzi ludzie, pomimo wykształcenia, nie mogą znaleźć pracy i wyjeżdżają z Libanu – relacjonuje Rima Akiki, która wraz z mężem czwórką dzieci mieszka w jednym z górskich rejonów.

Polska pomoc

Solidarność Polaków z mieszkańcami Bejrutu dała nadzieję na długoterminowe zainteresowanie darczyńców sytuacją w Libanie. Jednocześnie wcześniejsze dobre doświadczenia z partnerską Caritas Liban pozwoliły myśleć o skutecznym wprowadzeniu w tym kraju mechanizmów pomocy programu Rodzina Rodzinie, stosowanych wcześniej w Syrii. Obecnie 155 rodzin w całym kraju odbiera comiesięczną pomoc gotówkową. Po otrzymaniu powiadomienia na telefon beneficjenci mogą w wybranym bankomacie lub oddziale banku wypłacić kwotę świadczenia, które – ze względu na szalejącą w Libanie inflację – przekazywane jest w dolarach. Przy bardzo niestabilnej sytuacji ekonomicznej takie rozwiązanie zapewnia większą siłę nabywczą otrzymanych funduszy.

Reklama

Podobnie jak w pozostałych krajach, w których realizowany jest program, wysokość świadczenia jest uzależniona od liczby członków rodziny. Każda rodzina ma swobodę dysponowania środkami, a wśród najczęściej pojawiających się potrzeb są zakup jedzenia i leków oraz pokrycie kosztów edukacji dzieci, która w Libanie najczęściej jest odpłatna.

Podziel się cytatem

Reklama

– Długoterminowa pomoc udzielana rodzinom w Libanie przez Caritas Polska jest absolutną koniecznością, przy czym rodzaje wsparcia, jakiego udzielamy są zróżnicowane – wyjaśnia Dominik Derlicki, szef misji Caritas Polska w Libanie. – Oprócz pomocy w ramach programu Rodzina Rodzinie, do którego Liban został włączony w marcu 2021 r., Caritas Polska realizowała w tym kraju także inne programy pomocowe. Do września ubiegłego roku kontynuowaliśmy projekt Building Back Beirut, prowadzony od września 2020 r. w konsorcjum z innymi Caritas. Było to możliwe dzięki środkom przekazanym przez darczyńców podczas ogólnopolskiej zbiórki w roku 2020. Pomoc skierowana była do Libańczyków oraz uchodźców i migrantów zagrożonych negatywnymi skutkami społeczno-ekonomicznymi i psychologicznymi wybuchu w Bejrucie. W ramach projektu 1366 gospodarstw domowych otrzymało pomoc gotówkową na zapewnienie bezpiecznego schronienia i odbudowę zniszczonych domów, a kolejnych 1150 pomoc finansową na okres trzech miesięcy. 95 osób było zaangażowanych w pomoc psychologiczną dla 238 poszkodowanych w wybuchu mieszkańców Bejrutu – przypomina Dominik Derlicki.

Mieszkania socjalne i transporty humanitarne

W roku 2021 rozpoczął się również inny projekt Caritas Polska przeznaczony dla mieszkańców Bejrutu. Do połowy 2022 r. wyremontowany został kompleks budynków z mieszkaniami socjalnymi dla najuboższych. Na ten cel przeznaczono ponad 730 tys. zł. Całkowita wartość tego projektu realizowanego przez kilka organizacji to przeszło 4 mln zł. Caritas Polska zrealizowała także transporty humanitarne oraz dystrybucje artykułów pierwszej potrzeby w samym Bejrucie. W kwietniu przekazano 100 koncentratorów tlenu, w czerwcu 1 mln maseczek higienicznych Polskiemu Kontyngentowi Wojskowemu w Libanie, we współpracy z Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego, Rządową Agencją Rezerw Strategicznych i Agencją Rozwoju Przemysłu. Dostawa maseczek była odpowiedzią na prośbę dowództwa PKW UNIFIL (United Nations Interim Force in Lebanon) o wsparcie polskich żołnierzy w zakresie przeciwdziałania zakażeniom COVID-19 wśród miejscowej ludności.

Reklama

W grudniu, w świątecznej dystrybucji zorganizowanej w Bejrucie, mieszkańcy otrzymali produkty higieniczne oraz żywnościowe, takie jak mleko w proszku dla niemowląt, pieluchy czy podpaski higieniczne. Pomoc trafiła do prawie 8 tys. osób. Caritas Polska przeznaczyła na tę pomoc blisko 1,9 mln zł. Kwotą ponad 48 tys. zł Caritas Polska wsparła także 2 kliniki dentystyczne w Bejrucie, które dzięki tym środkom mogły świadczyć bezpłatną pomoc dentystyczną dla ofiar wybuchu.

Wsparcie finansowe dla Libanu w 2021 r. (łącznie z kwotą wsparcia dla programu Rodzina Rodzinie) wyniosło ponad 3,5 mln zł.

Jak pomóc Libańczykom lub innym mieszkańcom Bliskiego Wschodu potrzebującym wsparcia?

Przystępując do programu Rodzina Rodzinie za pośrednictwem strony: caritas.pl/rodzina

Dokonując wpłaty na wybrane konto:

- numer konta dla Syrii: 36 1160 2202 0000 0003 2318 7181

tytułem: Rodzina Rodzinie – Syria

- numer konta dla Strefy Gazy, Iraku, Libanu: 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384

tytułem: Rodzina Rodzinie – (WYBIERZ KRAJ) Strefa Gazy/Irak/Liban

Wysyłając SMS o treści RODZINA pod numer 72052 (koszt 2,46 zł)

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Spotkanie opiekunów Szkolnych Kół Caritas

Niedziela zamojsko-lubaczowska 9/2017, str. 2

[ TEMATY ]

Caritas

wolontariat

koło Caritas

Joanna Ferens

Opiekunowie Szkół Caritas dyskutowali na tematy działania kół

Opiekunowie Szkół Caritas dyskutowali na tematy działania kół

„Iluż wolontariuszy poprzez odważne zaangażowanie się na rzecz bliźnich dochodzi do odkrycia wiary! Chrystus, który zachęca, aby służyć Mu w ubogich, przemawia do serca tego, kto staje się ich sługą. Pozwala doświadczyć radości miłości bezinteresownej, miłości, która jest źródłem prawdziwego szczęścia” – to przesłanie św. Jana Pawła II realizują na co dzień wolontariusze z ponad 65 Szkolnych Kół Caritas na terenie naszej diecezji

W Biurze Rejonowym Caritas w Biłgoraju 9 lutego odbyło się spotkanie opiekunów Szkolnych Kół Caritas rejonu biłgorajskiego, których na ziemi biłgorajskiej znajduje się obecnie jedenaście, zaś wspólny cel niesienia pomocy łączy w nich ponad tysiąc młodych wolontariuszy. Rola opiekuna polega przede wszystkim na inspirowaniu działalności charytatywnej, czuwaniu nad realizacją programu wychowawczego Koła, zapewnieniu bezpieczeństwa jego członkom podczas akcji i spotkań oraz reprezentowaniu go wobec władz szkoły i Caritas diecezjalnej.

CZYTAJ DALEJ

O. Leon Knabit OSB: Dzisiaj Polacy piją więcej niż za komuny

2022-08-08 07:52

[ TEMATY ]

o. Leon Knabit

Fot. Robert Krawczyk/CSPB

Panie Kochany, dlaczego Pan tak pije? – A bo tych komunistów to ja nie znoszę! – Ale przecież oni się cieszą, gdy Pan jest pijany, łatwiej dadzą sobie z Panem radę! – Hę!?

Oto fragment dialogu, jaki prowadziłem przed laty w Tyńcu z parafianinem. A tu prasa podaje, że dzisiaj Polacy piją więcej niż za komuny. Czyżby? Może mamy trochę mniej spektakularnych burd po pijanemu, ale za to wypadki samochodowe wciąż ujawniają niebezpieczne promile – w zastraszających ilościach. Nie pomaga akcja informacyjna, filmy, fotografie, broszury, zniszczone samochody, zabici lub ranni.

CZYTAJ DALEJ

Potwierdzono śmierć s. Janiny Mateusiak w wypadku autokaru w Chorwacji

2022-08-08 19:09

Facebook.com

Siostra Janina Mateusiak ze Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu jest jedną z dwunastu ofiar wypadku drogowego w Chorwacji – informuje Radio Plus Radom. Autokar wiozący pielgrzymów do Medjugorie wpadł w sobotę rano do przydrożnego rowu na autostradzie A4, na północ od Zagrzebia.

Ks. Damian Fołtyn, rzecznik radomskiej kurii poinformował, że s. Janina Mateusiak jest jedyną zmarłą osobą, która pielgrzymowała z terenu diecezji radomskiej do Medjugorie. O śmierci zakonnicy poinformowała również Przełożona Sióstr Nazaretanek. - Nasza s. Janina Mateusiak zginęła w wypadku autokaru jadącego do Medjugorie w dniu 6 sierpnia 2022 r. Prosimy o modlitwę za jej dusze a także o powrót do zdrowia s. Urszuli, s. Emmanueli oraz wszystkich poszkodowanych - informują nazaretanki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję