Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: 26. rocznica śmierci śp. bp. Józefa Rozwadowskiego

[ TEMATY ]

aarchidiecezja łódzka

Archiwum

3 sierpnia odbyła się Msza św. w intencji śp. bp. Józefa Rozwadowskiego, biskupa diecezjalnego łódzkiego w latach 1968-1986.

Mszy św. przewodniczył bp Marek Marczak, a homilię wygłosił ks. Mieczysław Różański. Duchowny odniósł się do uroczystości złotego jubileuszu istnienia archidiecezji, które odbyło się w 1970 roku. – Zaprosił na to wydarzenie cały ówczesny episkopat, czyli wszystkich arcybiskupów i biskupów. W tych uroczystościach wzięli udział obydwaj polscy kardynałowie, czyli kard. Karol Wojtyła, który w ramach uroczystości wygłosił kazanie dla młodzieży, a podczas centralnej uroczystości w łódzkiej katedrze wygłosił kazanie Prymas Polski Stefan Wyszyński – wspominał ks. Różański. W homilii nie zabrakło także informacji o działalności bp. Rozwadowskiego, który w sposób szczególny zasłużył się dla miasta, które w tamtym czasie zmagało się z wieloma trudnościami na drodze wiary. Mieszkańcy zaniedbywali praktyki religijne, niszczyli życie nienarodzonych, popadali w alkoholizm, a poprzez seksualizację demoralizowali kolejne pokolenia.

Po liturgii bp Marek Marczak wraz z obecnymi księżmi udał się do krypty biskupiej, gdzie u grobu śp. bp. Rozwadowskiego złożył kwiaty i odmówił modlitwy.

Bp Józef Rozwadowski urodził się w 1909 roku w Krakowie, a zmarł w 1996 roku w Łodzi. Święcenia kapłańskie przyjął 11 października 1931 roku z rąk abp. Adama Sapiehy, metropolity krakowskiego. Podczas II wojny światowej był ojcem duchownym w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Krakowie. Od 1962 roku pełnił obowiązki profesora na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. 29 października 1968 roku został nominowany przez papieża Pawła VI na biskupa diecezji łódzkiej. Sakrę biskupią przyjął w 1968 roku z rąk kard. Karola Wojtyły na Jasnej Górze. Utworzył 26 nowych parafii i odbudował zniszczoną w wyniku pożaru katedrę łódzką. Został pochowany w krypcie ordynariuszy w podziemiach Bazyliki Archikatedralnej w Łodzi 7 sierpnia 1996 roku.

2022-08-04 10:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Nagrody Papieża Franciszka rozdane!

[ TEMATY ]

Łódź

papież Franciszek

aarchidiecezja łódzka

Nagrody papieża Franciszka

ks. Paweł Kłys

Wręczenie nagród papieża Franciszka

Wręczenie nagród papieża Franciszka

- Bardzo, bardzo wam dziękuję – jesteście cudownymi ludźmi! Jutro będę się widział z Ojcem Świętym i powiem Mu – już po raz drugi – o gali Papieża Franciszka, tak jak opowiadałem poprzednim razem. Jestem przekonany, że się Ojciec Święty ucieszy i udzieli wam błogosławieństwa na to wszystko co robicie. – mówi abp Ryś.

Już po raz drugi w dawnym łódzkim kompleksie pofabrycznym MONOPOLIS odbyła się uroczysta gala Nagrody Papieża Franciszka, w której udział wzięli uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych wraz ze swoimi nauczycielami i wychowawcami.

CZYTAJ DALEJ

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Niedziela Ogólnopolska 34/2009, str. 24

Adobe Stock

Modlimy się bardzo często o życie wieczne dla naszych zmarłych. Pewnie i sobie życzymy tego wiecznego życia po śmierci. Jednak tak do końca nie rozumiem tego wezwania, bo nie umiem sobie wyobrazić życia wiecznego. Czy ono różni się tylko wymiarem czasu od życia na ziemi i niczym innym? Gdyby chodziło tylko o to, żebyśmy żyli nie kilkadziesiąt lat, ale wiecznie, to równie dobrze moglibyśmy sobie życzyć piekła, bo z tego, co wiem, piekło też trwa wiecznie. Czy mógłby Ksiądz napisać, czym dla Księdza jest życie wieczne i jak można dążyć do udziału w nim?
M.G.

CZYTAJ DALEJ

Klaryska s. Elżbieta Sander: Chrystus niczego nie zabiera

2023-02-02 13:53

[ TEMATY ]

klaryski

wikimapia.org

Chrystus niczego nie zabiera, a daje wszystko. Kto oddaje się Jemu, otrzymuje stokroć więcej – mówi s. Elżbieta Sander OSC z krakowskiego klasztoru sióstr klarysek, wiceprzewodnicząca konsulty Konferencji Przełożonych Żeńskich Klasztorów Kontemplacyjnych w Polsce. 2 lutego obchodzimy w Kościele Dzień Życia Konsekrowanego.

Dorota Giebułtowicz (KAI): Życie za klauzurą wiąże się na pewno z wieloma ofiarami. Z czego najtrudniej zrezygnować, gdy podejmuje się drogę życia mniszego?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję