Parafię poświęconą proboszczowi z Ars – pierwszą w Polsce – ustanowił kard. August Hlond tuż po jego kanonizacji. Proboszczowie archidiecezji poznańskiej co roku spotykają się na modlitwie w święto patrona.
„Wielkim skarbem naszej archidiecezji i Poznania jest sołacki kościół pw. św. Jana Vianneya. Wierzymy we wstawiennictwo św. Jana i zwłaszcza dzisiaj polecamy mu nasze parafie i nas samych jako proboszczów. Nie jesteśmy w stanie naśladować jego życia – inne to były czasy, inne duszpasterstwo. Świętość nie polega na kopiowaniu życia świętych” – mówił bp Balcerek.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Poznański biskup pomocniczy zachęcał, by życie św. Jan Vianneya było nieustannym dobrym natchnieniem dla kapłańskiego życia. Zauważył, że nie brakuje w nim krzyża i upokorzeń, ale trzeba też dostrzegać znaki Bożej miłości i działanie łaski.
„Każdy z nas mógłby w tym miejscu opowiedzieć o niejednym kapłańskim, cudownym przeżyciu. Dziękujmy Chrystusowi, Najwyższemu i Wiecznemu Kapłanowi za ten dar kapłaństwa! Dziękujmy, że możemy ciągle bez przeszkód służyć Bogu i ludziom jako kapłani i proboszczowie” – podkreślił bp Balcerek.
Biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej zauważył, że jednym z upokorzeń obecnych czasów jest nagłaśnianie przez media upadków i grzechów pojedynczych księży, tak jakby to miało dotyczyć wszystkich. Nawiązał do informacji medialnych na temat zachowania księdza archidiecezji białostockiej, który wysyłał niestosowne wiadomości. „Jesteśmy zobowiązani do uczciwego życia wobec Chrystusa i Kościoła. I nie można tego zobowiązania łamać, ani narażać na złamanie. W naszych czasach nie ma tajemnicy korespondencji, nie ma prywatnych rozmów telefonicznych” – mówił bp Balcerek.
Podziękował proboszczom za służbę Kościołowi, „za cicho i mozolnie spełnianą pracę, za to, że dzięki ich gorliwości wielu ludzi idzie do nieba”. W archidiecezji poznańskiej posługę proboszcza pełni nieco ponad czterystu kapłanów.