Reklama

Kościół

Przystanek Jezus: okazać się braćmi dla tych, którzy Boga nie nazywają swoim Ojcem

Pod hasłem „Wszyscy jesteście braćmi” (por. Mt 23, 8) w Czaplinku w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej odbywa się Przystanek Jezus. To organizowana już po raz 22. Ogólnopolska Inicjatywa Ewangelizacyjna skierowana do uczestników Festiwalu Pol’and’Rock. Wydarzenie odbywa się w dniach 1-7 sierpnia. W tym roku do Czaplinka przyjechało 130 ewangelizatorów. Jak co roku nad ich bazą góruje biały krzyż.

[ TEMATY ]

Przystanek Jezus

facebook.com/PrzystanekJezus

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

"Pragniemy okazać się braćmi dla tych, którzy Boga nie nazywają swoim Ojcem, a o Kościele nie potrafią już myśleć jak o kochającej Matce. Towarzysząc im, będziemy szukać tego, co nas łączy, by poprzez dobre relacje i bycie blisko nich pomóc im zbliżyć się do Tego, który jest źródłem wszelkiego braterstwa" - zapowiadali organizatorzy.

“Mamy być żywymi tablicami wypisanymi miłością Boga w naszych sercach, w naszych ciałach” - powiedział podczas Mszy św. inaugurującej wydarzenie jego pomysłodawca bp Edward Dajczak.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wskazywał, że od pierwszej do obecnej edycji Przystanku Jezus parokrotnie zmienił się świat – przede wszystkim w ludziach. – Dziś w ewangelizacji potrzeba człowieka, który będzie miał odwagę przekroczyć zastane granice, zastany sposób reagowania – i nie chodzi o nowinki, o jakieś show ewangelizacyjne – ale chodzi o przekraczanie granic w Duchu Świętym – wskazał bp Dajczak.

Podziel się cytatem

Reklama

Duchowny powiedział, że największym zagrożeniem dla przekazu wiary jest bezmyślne powtarzanie wyuczonych formuł katechizmowych. – Nic w Bogu nie jest statyczne. Nic nie jest oglądaniem się wstecz i powtarzaniem tego, co było zawsze – mówił biskup podkreślając, że słowa Ewangelii są od dwóch tysięcy lat te same, ale ciągle nowe. – Kochać dzisiaj człowieka oznacza inne zachowanie, inne słowa i być może nawet na naszej twarzy inaczej wypisane – mówił biskup zwracając uwagę, że wrogiem miłości jest przyzwyczajenie i apelował, aby pozwolić Bogu, by dał nam łaskę świeżości.

Reklama

– Miłość nic nie traci na spotkaniu z krzyżem – podkreślał bp Dajczak zachęcając ewangelizatorów do pokory. – Miłość bardzo zyskuje, kiedy podróżuje incognito. Niekoniecznie wtedy, gdy jest na sztandarach, ekranach, monitorach, ale wtedy gdy jest w głębi serca – dodawał. – My mamy być żywymi tablicami wypisanymi miłością Boga w naszych sercach, w naszych ciałach. A Zbawiciel to On – nasz Pan – zakończył duchowny.

Tradycyjnie czas Przystanku Jezus podzielony jest na dwa etapy. Pierwszy, który już się zakończył, stanowiły rekolekcje dla ewangelizatorów. Prowadził je Michał Olszewski SCJ, który omówił hasło tegorocznego wydarzenia - „Wszyscy jesteśmy braćmi” w kontekście tego, co dzieje się w Kościele, ale także za naszą wschodnią granicą.

Reklama

Drugi etap Przystanku Jezus to czas wyjścia do uczestników festiwalu Pol'and'Rock. Odbyły się też warsztaty ewangelizacyjne prowadzone przez przedstawiciela SESA Polska, ks. Przemysława Sawę. “Wszystko po to, by nasze spotkania z drugim człowiekiem były owocne i by prowadziły do tego najważniejszego spotkania z Jezusem” - mówi jeden z organizatorów Przystanku, ks. Damian Piątkowiak SVD.

W środę wieczorem uczestnicy wydarzenia utworzyli tradycyjny korowód, przechodząc przez festiwalowe pole. “To był bardzo entuzjastyczny przemarsz, przez który przywitaliśmy się z braćmi i siostrami z Pol'and'Rocka i zaprosiliśmy ich do odwiedzin w naszej bazie - zaznaczył ks. Piątkowiak. - Wszyscy jesteśmy braćmi to przecież nie tylko nasze hasło, ale chcemy i próbujemy, by był to nasz styl życia” - dodał werbista.

Po powrocie do bazy Przystanku nastąpiło poświęcenie białego krzyża, który jak co roku, góruje na przystankowym polu.

Zdaniem ks. Piątkowiaka, wyzwanie dla uczestników Przystanku jest takie samo, jak zwykle: jak dotrzeć do serca drugiego człowieka z Dobrą Nowiną. Człowiek się zmienia, bo czasy są specyficzne – mówi duchowny zwracając uwagę na czas zamknięcia w związku z pandemią, trudną sytuację ekonomiczną i napięcia związane z wojną w Ukrainie. Podkreśla, że to właśnie z tego powodu zdecydowano się w tym roku na hasło „Wszyscy jesteście braćmi”, aby każdy uświadomił sobie, że w Chrystusie wszyscy stanowimy jedno.

– Wszyscy chcemy być razem. Bez sztucznego podziału na Pol’and’Rock, Przystanek Jezus i inne organizacje. Przy Jezusie i w Nim możemy rzeczywiście być wspólnotą żywego Kościoła. Tak chcemy na siebie patrzeć i sobie nawzajem służyć – mówi werbista.

Reklama

Gośćmi tegorocznego Przystanku Jezus są członkowie fundacji Składak i Wypłyń na głębię oraz świecki misjonarz z Malezji John Paul. Wśród tematów, które uczestnikom proponują organizatorzy znalazły się m.in. seksualność, homoseksualizm, małżeństwa jednopłciowe, transgender.

Ks. Piątkowiak zaznacza, że tematyka nie jest przypadkowa, bo często jest poruszana zwłaszcza w czasie spotkań z młodym człowiekiem, który właśnie w tych obszarach nie potrafi odnaleźć się w Kościele. Organizatorzy chcą odczarować te tematy, bo ludzie często nie rozumieją, dlaczego nauka Kościoła jest taka, dlaczego z Ewangelii wypływają takie, a nie inne normy. – To, co jest często bardzo trudne, chcemy pokazać oczami Jezusa – zaproszenie do pełni człowieczeństwa, do odkrywania siebie – zapowiada ks. Piątkowiak.

22. edycja Ogólnopolskiej Inicjatywy Ewangelizacyjnej Przystanek Jezus odbywa się w dniach 1-7 sierpnia.

Transmisje z rekolekcji, nabożeństw i innych wydarzeń Przystanku Jezus przeprowadzi Radio Profeto. Szczegółowy plan w ramówce na stronie: www.profeto.pl.

Przystanek Jezus jest ogólnopolską inicjatywą ewangelizacyjną skierowaną do ludzi uczestniczących w Festiwalu Pol’and’Rock. Powstał w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej w roku 1999, jako odpowiedź na potrzebę duszpasterskiej opieki nad młodzieżą zgromadzoną na Przystanku Woodstock – jednego z największych koncertów muzyki rockowej w Europie gromadzącym kilkaset tysięcy młodych.

Podziel się cytatem

Reklama

Jako dzieło ewangelizacyjne, Przystanek Jezus od samego początku cieszył się aprobatą Konferencji Episkopatu Polski jako odważna i nowatorska forma obecności Kościoła pośród młodych.

Reklama

Inicjatorem pierwszego Przystanku Jezus w Żarach, w 1999 r., był bp Edward Dajczak, ówczesny biskup pomocniczy diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, zaś organizatorem Wspólnota św. Tymoteusza – Katolickie Stowarzyszenie w służbie Nowej Ewangelizacji z Gubina pod opieką ks. Artura Godnarskiego.

Organizatorem wydarzenia jest Katolickie Stowarzyszenie w służbie Nowej Ewangelizacji – Wspólnota św. Tymoteusza z Archidiecezji Łódzkiej. Tegoroczny Przystanek Jezus zyskał patronat Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji oraz aprobatę ordynariusza miejsca bp. Edwarda Dajczaka.

2022-08-05 14:35

Ocena: +6 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rusza XVII edycja "Przystanku Jezus"

[ TEMATY ]

Przystanek Jezus

Kl. Wojciech Biś

W poniedziałek wieczorem w Kostrzynie nad Odrą rozpoczęła się XVII edycja Ogólnopolskiej Inicjatywy Ewangelizacyjnej „Przystanek Jezus”. Jest ona inna w swojej formie od lat poprzednich, ponieważ większość ewangelizatorów jest w tym czasie zaangażowana w posługę w ramach ŚDM w swoich diecezjach oraz w Międzynarodowym Centrum Ewangelizacji ICE 2016 w Krakowie.

Pomimo tego, do ewangelizacji na Przystanku Woodstock zgłosiło się 65 osób, które swoją misję rozpoczęły od wspólnego przeżycia Eucharystii w Kościele NMP Matki Kościoła w Kostrzynie. Następnie ewangelizatorzy przejdą na teren Przystanku Woodstock, gdzie już od kilku dni gromadzą się młodzi ludzie z całej Polski, czekając na rozpoczęcie festiwalu.

CZYTAJ DALEJ

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

2024-04-26 11:28

[ TEMATY ]

rozważania

ks. Marek Studenski

Mat.prasowy

W odcinku odkryjemy historię tragicznego życia i upadku Friedricha Nietzschego, filozofa, który ogłosił "śmierć Boga", a swoje życie zakończył w samotności i obłędzie, nazywając siebie "biednym Chrystusem".

Chcę Ci pokazać , jak życiowe wybory i niewiedza mogą prowadzić do zgubnych konsekwencji, tak jak w przypadku Danniego Simpsona, który nie zdając sobie sprawy z wartości swojego rzadkiego rewolweru, zdecydował się na desperacki napad na bank. A przecież mógł żyć inaczej, gdyby tylko znał wartość tego, co posiadał. Przyłącz się do naszej rozmowy, gdzie zagłębimy się w znaczenie trwania w jedności z Jezusem, jak winna latorość z krzewem, i zobaczymy, jak te duchowe związki wpływają na nasze życie, nasze wybory i naszą przyszłość.

CZYTAJ DALEJ

Bp Piotrowski: duchowni byli ostoją polskości

2024-04-29 11:42

[ TEMATY ]

bp Jan Piotrowski

duchowni

archiwum Ryszard Wyszyński

Odsłonięcie i poświęcenie pamiątkowej tablicy przy ścianie śmierci - z nazwiskami kilkunastu duchownych katolickich, którzy zginęli w obozie Gross- Rosen w Rogoźnicy

Odsłonięcie i poświęcenie pamiątkowej tablicy przy ścianie śmierci - z nazwiskami kilkunastu duchownych katolickich, którzy zginęli w obozie Gross- Rosen w Rogoźnicy

Duchowni byli ostoją polskości, co uniemożliwiało skuteczne wyniszczenie narodu, zgodnie z niemieckim planem - mówił dzisiaj w kieleckiej bazylice bp Jan Piotrowski, sprawując Mszę św. przy ołtarzu Matki Bożej Łaskawej, z okazji Narodowego Dnia Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego.

- To duchowni, według Niemców, byli grupą niezwykle niebezpieczną, ponieważ poprzez swoją pracę duszpasterską wspierali wszystkich Polaków - podkreślał biskup w homilii. - Od początku wojny byli wyłapywani, torturowani, niszczeni i mordowani - dodał. Jak zauważył, „sakramentalne kapłaństwo było dla Niemców, Rosjan, a potem komunistów znakiem sprzeciwu”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję