Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: 2. Łódzki Kongres Świętej Faustyny

[ TEMATY ]

aarchidiecezja łódzka

Marek Kamiński

Łódź jest dumna, że Sekretarka Bożego Miłosierdzia lata młodzieńcze spędziła w Łodzi i tutaj w łódzkiej katedrze św. Stanisława Kostki skrystalizowało się powołanie zakonne prostej dziewczyny z Głogowca.

W dniach 3 - 4 września odbędzie się 2. Łódzki Kongres Świętej Faustyny pod hasłem Apostołowie Miłosierdzia. Hasło nawiązuje do słów z Dzienniczka „Żądam od Ciebie uczynków miłosierdzia(…). Podaję Ci trzy sposoby czynienia miłosierdzia bliźnim: pierwszy – czyn, drugi – słowo, trzeci – modlitwa. (Dz. 472) - Kongres będzie spotkaniem przedstawicieli parafii św. Faustyny i Miłosierdzia Bożego z całej Polski, oraz wszystkich, którym bliskie jest posłanie św. Faustyny. Chcemy przypomnieć, że Bóg wybrał Łódź na miejsce objawienia się Helenie Kowalskiej i przekazania Swojej woli powołania jej do życia konsekrowanego i świętości, że to w Łodzi padły słowa „Dokąd cię cierpiał będę i dokąd mnie zwodzić będziesz?".

Celem Kongresu jest przede wszystkim pokazanie miasta Łodzi jako miejsca, gdzie zaczęła się droga świętej Faustyny w Apostołowaniu Miłosierdzia. Ponadto chcemy, aby Kongres był miejscem wymiany doświadczeń dotyczących kultu Bożego Miłosierdzia, św. Faustyny i realizacji misji bycia "Apostołami Bożego Miłosierdzia" – podkreślił ks. prał. Wiesław Potakowski proboszcz parafii św. Faustyny Kowalskiej. Trzeciego września planowane są trzy panele dyskusyjne - Miłosierny czyn, Miłosierne słowo, Miłosierna modlitwa - z udziałem zaproszonych gości. W Godzinie Miłosierdzia do świątyni zostaną wprowadzone relikwie bł. Michała Sopoćko, spowiednika i kierownika duchowego s. Faustyny.

Reklama

Czwartego września o godz. 12.30 na zakończenie Roku Jubileuszowego 25 – lecia parafii i 2. Łódzkiego Kongresu Świętej Faustyny Mszy św. będzie przewodniczył ks. abp Grzegorz Ryś metropolita łódzki. Organizatorem Kongresu jest Rzymskokatolicka Parafia św. Faustyny Kowalskiej w Łodzi, a współorganizatorem Wydział Duszpasterski Kurii Metropolitalnej Łódzkiej.

Kongres odbędzie się pod honorowym patronatem ks. abp Grzegorza Rysia i Przełożonej Generalnej ISMM s. Miriam Janiec. Osoby, które chcą wziąć udział w tym wydarzeniu, proszone są o nieodpłatną rejestrację do 1 września 2022 r. Zapisy i więcej informacji na stronie https://app.evenea.pl//event/faustyna-2kongres 

2022-08-08 13:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Piotrków Trybunalski: 42. Męski Publiczny Różaniec

[ TEMATY ]

aarchidiecezja łódzka

Męski Różaniec w Piotrkowie Trybunalskim

Jak co miesiąc piotrkowianie spotkali się o godz. 10:00 pod kościołem Najświętszego Serca Jezusowego. Wspólną modlitwę rozpoczęto od odczytania fragmentu Pisma Świętego oraz modlitwy do św. Michała Archanioła. Podczas przemarszu przez miasto rozważano tajemnice bolesne oraz śpiewano pieśni religijne. Na zakończenie o godz. 11:00 mężczyźni wzięli udział we wspólnotowej Mszy Świętej w kościele św. Jacka i św. Doroty.

CZYTAJ DALEJ

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde przestępstwo winno być ukarane

2022-12-02 09:31

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

pedofilia

Zdzisław Sowiński

„Zaniechanie wymiaru kary przez trybunał kościelny ani nie przekreśla przestępstwa, ani nie zmazuje winy” - pisał we wrześniu 1971 r. ówczesny metropolita krakowski kard. Karol Wojtyła do ks. Józefa Loranca skazanego za seksualne wykorzystanie kilku dziewczynek, który opuścił już mury więzienia. List dziennikarze „Rzeczpospolitej” - Tomasz Krzyżak i Piotr Litka – znaleźli w archiwach IPN. Wraz z innymi materiałami do jakich dotarli rzuca on – jak twierdzą w dzisiejszym wydaniu gazety - światło na sposób postępowania przyszłego papieża z przestępcami seksualnymi w czasie, gdy pracował w Krakowie. „W opinii specjalistów od kościelnego prawa karnego – czytamy - działanie to znacząco odbiegało od powszechnych wtedy praktyk pobłażliwości dla sprawców”.

We wcześniejszym tekście - „Kościelne peregrynacje seksualnego drapieżcy” [„Plus Minus” z 26-27 listopada], dziennikarze opisali historię ks. Eugeniusza Surgenta oraz decyzje kilku biskupów, którzy „wiedzieli lub mogli wiedzieć o jego przestępczych działaniach”. „I choć jakieś ograniczenia na niego nakładano, to jednak duchowny wędrował między diecezjami i wciąż krzywdził dzieci […]. Decyzje w sprawie ks. Surgenta podejmował też kard. Karol Wojtyła. Można się zastanawiać, czy były one wystarczające, ale wydaje się, że dość przekonująco udowodniliśmy, że działał w zakresie swoich kompetencji i ostateczne słowo w sprawie ewentualnej kary dla duchownego pozostawił jego ordynariuszowi, którym był biskup lubaczowski. Na to, że Surgent po wyjściu z więzienia pracował jeszcze w dwóch innych diecezjach, ówczesny metropolita krakowski nie miał żadnego wpływu" - przypominali Krzyżak z Litką.

CZYTAJ DALEJ

Papież do włoskich rodzin: angażujcie się w budowanie prorodzinnej polityki

2022-12-02 16:25

[ TEMATY ]

rodzina

Włochy

papież Franciszek

Stock.Adobe

Ojciec Święty przyjął na audiencji członków włoskiego Forum Stowarzyszeń Rodzinnych. Poparł ich wysiłki na rzecz tworzenia bardziej prorodzinnej polityki, której celem jest m.in. zatrzymanie demograficznej zimy, od lat boleśnie dotykającej Włochy. Mówiąc o pięknie i sile rodziny, Papież przypomniał, że współczesne społeczeństwo bardzo potrzebuje jej świadectwa.

Franciszek dziękował członkom forum za to, że pokazują siłę i radość, jaka tkwi w rodzinach. Nie oznacza to ich idealizowania i niedostrzegania trudności, które przeżywają, ale docenienie tkwiącego w nich potencjału. Papież wskazał, że rodziny potrzebują wsparcia i musi znaleźć to swe odbicie w bardziej prorodzinnej polityce Włoch, w budowanie której, jak podkreślił, aktywnie muszą angażować się także same rodziny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję