Reklama

Niedziela Wrocławska

Srebrny wianek na 25-lecie

W Kluczborku w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa swoje 25-lecie złożenia ślubów zakonnych świętowała s. Maria Czepiel. Zobaczcie, co powiedziała jubilatka:

Michalina Stopka

s. Maria Czepiel odnawia śluby zakonne

s. Maria Czepiel odnawia śluby zakonne

Na początku s. Maria podkreśliła duchowy wymiar pielgrzymki: - Jest to żywy Kościół, który ma serce, którego ciało doświadcza bólu, radości, smuci się. To mistyczne ciało Chrystusa, do którego Chrystus mnie wezwał w sakramencie Chrztu. Za to jestem Mu bardzo wdzięczna - zaznaczyła.

Zacytowane zostały słowa św. Teresy od Dzieciątka Jezus: - Bardzo lubię słowa tej święte, która mówi, że w Mistycznym Ciele Chrystusa odkryła swoje miejsce i odnalazła swoje powołanie. Napisała w swoim dzienniku: „Moim powołaniem jest miłość, bo w tym powołaniu znajdują się wszystkie inne powołania. Chce być sercem Kościoła, które siły czerpie od Chrystusa.” Te słowa są żywe we mnie do dzisiaj - podkreśliła.

Jubileusz to świetna okazja, aby powspominać początki. - Na tej pielgrzymce jestem 25 raz. Po raz pierwszy byłam w 1991 roku, mając 16 lat. Wtedy w Częstochowie odbywały się Światowe Dni Młodzieży. Była to pielgrzymka okupiona łzami, gdyż mama nie chciała mnie puścić, jednakże wspólnota zobowiązała się do tego, aby się mną opiekować. Przez te wszystkie pielgrzymki, na których byłam odkryłam, że pielgrzymka uczy mnie przeżywać trudne chwile. Dlatego wybrałam pielgrzymkę na miejsce mojego jubileuszu, bo ona nauczyła mnie przeżywać kryzysy. A było ich kilka w moim życiu. W ten sposób odkryłam, że pielgrzymka jest wspólnotą. Jak jeden upada, to drugi podniesie, da pić, zabandażuje palec, zapyta o samopoczucie. Siłą w kryzysach jest wspólnota i nie wolno w kryzysie zamykać się w izolacji, odchodzić na boki, wychodzić z wieczernika, gdy jest noc. Odkryła, że muszę widzieć ludzi dookoła mnie, a nie zatrzymywać się na tym, że tylko mi jest źle. Nie siadam na pielgrzymce tylko ze znajomymi, ale siadam także z nieznajomymi - stwierdziła jubilatka.

Pielgrzymka to dla s. Marii to Boży czas. - Dzięki doświadczeniu rekolekcji w drodze dał mi Pan Bóg łaskę jedności. Jestem wdzięczna, że mój jubileusz mogę przeżywać z bł. siostrami męczenniczkami i cieszę się, że ich beatyfikacja była wtedy, gdy przeżywam swój srebrny jubileusz - mówiła.

Reklama

Podkreślone zostały także motywy obchodów jubileuszu na pielgrzymce. - Miejsce wybrał ks. Tomasz Płukarski, główny przewodnik PPW. Znamienne jest to, że tutaj mieszkała i żyła s. Paschalis Jahn, w obecnym domu sióstr józefitek. Przed wojną był to dom sióstr elżbietanek. Ich wierność miłości, w trudnym czasie historii, dzisiaj pomaga mi odkrywać, że ta wierność zrodziła się z codziennej wierności - powiedziała siostra.

Nie zabrakło także słów podziękowań. - Chciałabym podziękować Bogu, że dał m doświadczyć żywego Kościoła, że włączył mnie w to mistyczne ciało swoje, że pozwolił mi być częścią tego Kościoła. Chciałabym, żebyście świętowali razem ze mną. Modlę się za was i proszę was o modlitwę. Mam jeszcze jedną prośbę. Módlcie się za kapłanów. Dzisiaj jest dużo szemrania o kapłanach i mówienia niedobrych rzeczy. Oni są ludźmi tak, jak my, doświadczają swojej ludzkiej kondycji tak jak my, a dźwigają trochę więcej, bo niosą całą wspólnotę Kościoła. Zły duch będzie ich bardziej atakował, bo „uderz w Pasterza, a rozproszą się owce”. Proszę, módlcie się o powołania kapłańskie, aby nie zabrakło nam kapłanów, żywego pokarmu, chleba, który daje nam siłę w Eucharystii. Proszę was, módlcie się o powołania do życia konsekrowanego. Ojciec Święty napisał, że życie konsekrowane ma wskazywać, że celem naszego życia jest wieczność i my tu na Ziemi, jako osoby konsekrowane, w doczesności mamy być odbiciem życia wiecznego, abyśmy pamiętali, że nie tu kończy się nasze życie i budowany jest nasz dom, ale w pielgrzymce życia idziemy do domu w niebie.

Bardzo wszystkim dziękuję.

2022-08-09 08:07

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Październik - nowy (różańcowy) początek!

2022-09-30 09:18

[ TEMATY ]

duchowość

modlitwa

Maryja

rożaniec

Foto: CANVA

Październik to nie tylko początek (często niechcianej i mało lubianej) jesieni. To przede wszystkim miesiąc, który może stać się dla nas prawdziwie nowym początkiem. Matka Boża tak często prosi nas: „Odmawiajcie Różaniec”… Październik to doskonały czas na to, aby tę prośbę potraktować naprawdę na serio.

W tym roku na ten szczególny miesiąc maryjny Instytut Niedziela poprzez swoje wydawnictwo „Bibliotekę Niedziela” przygotował coś wyjątkowego. Rozważania „Różańcem przez Słowo” napisane przez ks. Michała Lubowickiego stają się swoistą wędrówką z różańcem w ręku przez październikowe Czytania, które daje nam liturgia Kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra - tu nikt nie rozstaje się z różańcem

2022-10-07 14:59

[ TEMATY ]

Jasna Góra

różaniec

Karol Porwich/Niedziela

- Modlitwa różańcowa to trzymanie się za rękę Matki Bożej - twierdzi o. Marcin Ciechanowski, podprzeor Jasnej Góry. Zgromadzone w sanktuarium wota świadczą, że modlili się na nim królowie, naukowcy, ludzie kultury i więźniowie. Dziś wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Różańcowej ustanowione na pamiątkę zwycięstwa floty chrześcijańskiej nad wojskami tureckimi, odniesionego pod Lepanto

Już jutro Jasna Góra została włączona w modlitwę różańcową Z MARYJĄ DLA POLSKI. W ramach VII edycji tej inicjatywy różańcowej odbędzie procesja różańcowa z archikatedry św. Rodziny do Sanktuarium. Będzie jej przewodniczył częstochowski biskup pomocniczy Andrzej Przybylski. Procesja rozpocznie się na placu katedralnym o godz.15.00, a zakończy Mszą św. na Jasnej Górze o g.16.45.

CZYTAJ DALEJ

125 lat Franciszkanów na Karłowicach

2022-10-07 21:38

Marcin Cyfert

O. Jozafat Gohly, gwardian podczas katechezy o historii franciszkanów we Wrocławiu

O. Jozafat Gohly, gwardian podczas katechezy o historii franciszkanów we Wrocławiu

Uroczyste obchody rozpoczęły się od nabożeństwa Transitus, następnie wierni modlili się podczas Eucharystii w liturgiczne wspomnienie św. Franciszka z Asyżu.

W kolejnych dniach wysłuchali dwóch katechez: "Filary duchowości franciszkańskiej" i "Historia franciszkanów we Wrocławiu". O historii franciszkanów opowiedział o. Jozafat Gohly, gwardian klasztoru, zaczynając od samego początku, czyli od św. Franciszka z Asyżu, poprzez przybycie na Śląsk w XIII wieku i działalność św. Jana Kapistrana.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję