Reklama

Aspekty

"Razem" dla bezdomnych

Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej realizuje projekt "Razem" skierowany do mieszkańców dwóch schronisk dla bezdomnych mężczyzn w Zielonej Górze i Żukowicach. O nowych przedsięwzięciach opowiedzieli pracownicy diecezjalnej Caritas i Schroniska Aktywizującego dla Bezdomnych Mężczyzn im. św. Matki Teresy z Kalkuty w Zielonej Górze podczas konferencji prasowej, która odbyła się 11 sierpnia w siedzibie schroniska przy ul. Jana z Kolna 10.

[ TEMATY ]

Zielona Góra

Caritas Diecezji Zielonogórsko‑Gorzowskiej

Żukowice

Karolina Krasowska

O projekcie opowiedzieli od prawej: kierownik schroniska Roman Romanowski, dyrektor diecezjalnej Caritas ks. Stanisław Podfigórny i Dominika Iwan - kierownik projektów Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej oraz Aleksandra Stańczuk i Anna Milicz

O projekcie opowiedzieli od prawej: kierownik schroniska Roman Romanowski, dyrektor diecezjalnej Caritas ks. Stanisław Podfigórny i Dominika Iwan - kierownik projektów Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej oraz Aleksandra Stańczuk i Anna Milicz

Projekt "Razem" obejmuje różnego rodzaju przedsięwzięcia w 4 blokach tematycznych: ogrodnictwa, przeciwdziałania marnowaniu żywności, małej stolarki i animowania aktywności społecznej. W ramach projektu odbędą się warsztaty dla osób w kryzysie bezdomności i sąsiadów schronisk - ogrodnicze, z wekowania/kiszenia warzyw i przygotowania drewnianych skrzynek na przetwory. Powstaną też dwa ogrody społeczne w społeczności lokalnej.

- W tej chwili w schronisku w Zielonej Górze na 25 miejsc, które mamy, przebywa 23 mężczyzn. Mamy świetnie wyposażoną kuchnię, a także wybudowany przez naszych mieszkańców piec chlebowy i wędzarnię, z których już korzystamy. Kilka tygodni temu, dzięki ks. Stanisławowi Podfigórnemu, otrzymaliśmy piec konwekcyjny, dzięki któremu jakość naszych potraw znacznie się poprawiła. Mamy także sporo profesjonalnych narzędzi do obróbki drewna, które otrzymaliśmy od naszych dobroczyńców, które w tej chwili też nie są w stu procentach wykorzystane, ale projekt pozwoli poprzez warsztaty stolarskie na ich wykorzystanie. Przed nami jeszcze wiele rzeczy do zrobienia i nauczenia się nowych umiejętności wykorzystania tej bazy i tych urządzeń, które mamy, dlatego uważam, że ten projekt nam w tym pomoże - mówi Roman Romanowski, kierownik Schroniska Aktywizującego dla Bezdomnych Mężczyzn im. św. Matki Teresy z Kalkuty w Zielonej Górze.

Projekt jest finansowany ze środków Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.

2022-08-11 11:56

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gorzów. Biskup konsekrował dziewicę

[ TEMATY ]

dziewica konsekrowana

Zielona Góra

gorzów

Agata Zawadzka

Uroczystości konsekracji przewodniczył pasterz diecezji bp Tadeusz Lityński

Uroczystości konsekracji przewodniczył pasterz diecezji bp Tadeusz Lityński

Do stanu dziewic konsekrowanych diecezji zielonogórsko-gorzowskiej dołączyła wczoraj Joanna Piwońska z parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie. Uroczystości konsekracji w tejże parafii przewodniczył pasterz diecezji bp Tadeusz Lityński.

Zobacz galerię

CZYTAJ DALEJ

Nowe zasady przygotowania do sakramentu bierzmowania w diecezji kaliskiej

2023-02-05 09:27

[ TEMATY ]

bierzmowanie

Karol Porwich/Niedziela

Przygotowanie do sakramentu bierzmowania w diecezji kaliskiej będzie odbywało się zgodnie z nową instrukcją. Przygotowanie młodzieży ma trwać dwa lata, a jego celem jest przypomnienie podstawowych praw życia chrześcijańskiego, zintensyfikowanie życia religijnego i pomoc w odnalezieniu się w we wspólnocie Kościoła, w szczególności pomoc w odkrywaniu powołania życiowego.

Inicjatorem powstania instrukcji jest biskup kaliski Damian Bryl, który zauważył potrzebę ujednolicenia sposobu przygotowania do sakramentu bierzmowania w diecezji.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek do katolików Sudanu Pd. : nadawajcie swej ojczyźnie smak Ewangelii

2023-02-05 09:22

[ TEMATY ]

Franciszek w Kongo i Sudanie

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

„Życzę wam, abyście byli solą, która rozprzestrzenia się i rozpuszcza z hojnością, aby nadać Sudanowi Południowemu braterski smak Ewangelii; abyście byli świetlistymi wspólnotami chrześcijańskimi, które, jak miasta wzniesione wysoko, rzucą światło dobra na wszystkich i pokażą, że piękne i możliwe jest życie bezinteresowne, posiadanie nadziei, wspólne budowanie pojednanej przyszłości” – powiedział papież podczas Mszy św. sprawowanej na terenie Mauzoleum Johna Garanga w stolicy Sudanu Południowego, Dżubie.

Słowa z drugiego czytania, które apostoł Paweł skierował do wspólnoty w Koryncie, chciałbym dziś uczynić swoimi i powtórzyć je przed wami: „przyszedłszy do was, nie przybyłem, aby błyszcząc słowem i mądrością, głosić wam świadectwo Boże. Postanowiłem bowiem, będąc wśród was, nie znać niczego więcej, jak tylko Jezusa Chrystusa, i to ukrzyżowanego” (1 Kor 2, 1-2). Tak, trwoga Pawła jest również moją, będąc tutaj z wami w imię Jezusa Chrystusa, Boga miłości, Boga, który wprowadził pokój przez swój krzyż; Jezusa, Boga ukrzyżowanego za nas wszystkich; Jezusa, ukrzyżowanego w tych, którzy cierpią; Jezusa, ukrzyżowanego w życiu tak wielu z was, w życiu tak wielu ludzi w tym kraju; Jezusa Zmartwychwstałego, zwycięzcy nad złem i śmiercią. Przychodzę do was, aby Go głosić, aby was w Nim utwierdzić, ponieważ głoszenie Chrystusa jest głoszeniem nadziei: On bowiem zna udręki i oczekiwania, które nosicie w swoich sercach, radości i trudy, które naznaczają wasze życie, ciemności, które was gnębią i wiarę, którą jak wieczorną pieśń wznosicie do nieba. Jezus zna was i kocha; jeśli trwamy w Nim, nie musimy się lękać, bo i dla nas każdy krzyż przemieni się w zmartwychwstanie, każdy smutek w nadzieję, każdy lament w taniec.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję