Reklama

Niedziela Świdnicka

Świdnica. Lato w mieście

Wakacje, a więc okres wolny od obowiązków szkolnych, powinien być dla dzieci czasem radosnym, beztroskim, wypełnionym dobrą zabawą i młodzieńczą energią.

[ TEMATY ]

Świdnica

Lato na Podwórku

Kalina Żaczek

Pamiątkowe zdjęcie aktorek występujących w przedstawieniu „Dar od narodu gór” wraz z uczestnikami spotkania.

Pamiątkowe zdjęcie aktorek występujących w przedstawieniu „Dar od narodu gór” wraz z uczestnikami spotkania.

Temu przesłaniu hołdują animatorki, wolontariusze i wolontariuszki z Fundacji Ładne Historie, która już po raz siódmy realizuje w trakcie wakacji projekt Lato na podwórku. Inicjatywa odbywa się w czterech lokalizacjach na terenie Świnicy - na Osiedlu Zarzecze, Osiedlu Zawiszów, Osiedlu Młodych oraz w parku przy ul. Gdyńskiej i skierowana jest nie tylko do samych dzieci, ale również ich rodziców, dziadków i sąsiadów. Jak podkreślają organizatorzy, „Lato na podwórku” to przestrzeń, w której każdy jest mile widziany.

Troska czy beztroska?

Hasłem przewodnim tegorocznej edycji jest (bez)troska rozumiana jako entuzjastyczny sposób patrzenia na świat, ciekawość tego co nowe oraz zachwyt nad małymi rzeczami, szczerość i otwartość, które zostały nienaturalnie przygaszone w dzieciach doświadczeniem nauki zdalnej. Organizatorzy pragną również zwrócić uwagę na niezmiernie ważny aspekt jakim jest troska o samego siebie i otaczający nas świat. Stąd nieoczywisty zapis hasła (bez)troska, który ma ukazać, że obie płaszczyzny są niezbędne i integralne, aby zatroszczyć się przede wszystkim o nadrzędną wartość jaką jest dzieciństwo.

Podwórko to jest to

Przez cykliczne spotkania organizatorzy pragną sprawić, aby podwórko odzyskało swoją dawną funkcję i stało się przestrzenią do wspólnych spotkań, zabawy, czy wymiany serdecznych gestów. Tworzenie małych ojczyzn sprzyja poczuciu bezpieczeństwa, bycia u siebie, które budują odpowiedzialność za najbliższe otoczenie. Jak podkreśla Kalina Żaczek z Fundacji Ładne Historie chodzi również o dotarcie do odbiorców z ofertą kulturalną podaną w przystępny, zachęcający do interakcji sposób. Spotkania i gry plenerowe stanowią też atrakcyjną alternatywę dla urządzeń mobilnych i wykreowanej w nich wirtualnej rzeczywistości.

Dar dla każdego

Reklama

Punktem wieńczącym spotkania odbywające się w sierpniowe popołudnia było przedstawienie Dar od narodu orłów, które zostało wykonane przez aktorów i aktorki z Międzypokoleniowego Teatrzyku Podwórkowego. Autorką scenariusza jest Elżbieta Wilk, która wraz z Moniką Masłowską przygotowała i poprowadziła całą grupę. Fundacja Ładne Historie tworzy przestrzeń, w której chce się być. Jak zauważa animatorka Wiktoria Wolańska, która wcześniej wspomagała Fundację w wolontariacie, ludzie z Fundacji przyciągają do siebie i tworzą zgrany zespół, co przekłada się na autentyczność ich działań, a praca z dziećmi jest jej naturalnym wyborem, z którym chciałaby związać swoją przyszłość zawodową.

A może Skatepark?

Kolejną wakacyjną inicjatywą Fundacji są otwarte warsztaty sportowe dla dzieci i młodzieży SKATEPARK’22, które odbywają się na świdnickim skateparku od czerwca do końca sierpnia, gdzie pod okiem instruktorów uczestnicy zdobywają lub doskonalą nabyte umiejętności. Organizatorzy zapraszają do włączenia się w zabawy na świeżym powietrzu i poznawania nowych dyscyplin sportowych tj. skateboarding, jazda na hulajnodze czy rolkarstwo. Chodzi również o podniesienie bezpieczeństwa wśród dzieci i młodzieży podczas aktywnego spędzania wolnego czasu oraz zwrócenie ich uwagi na dbałość o otaczającą przestrzeń.

2022-08-18 12:33

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Ignacy Dec wzywa do modlitwy ekspiacyjnej

[ TEMATY ]

modlitwa

Świdnica

Msza św.

BOŻENA SZTAJNER

Biskup świdnicki Ignacy Dec skierował do wiernych wezwanie do modlitwy o przebłaganie za profanację Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Do zbezczeszczenia Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w sanktuarium na Jasnej Górze doszło 9 grudnia. Sprawcą tego czynu był 58-letni mieszkaniec Świdnicy. "Jako ludzie wiary i wierni czciciele Jasnogórskiej Ikony, z której od wieków spogląda na nas nasza Matka, Maryja – Królowa Polski, z bólem zareagowaliśmy na ten szalony akt targnięcia się na naszą narodową świętość - napisał bp Dec. Przypomniał, że go samego dnia odprawił z przedstawicielami świdnickiego duchowieństwa Mszę św. ekspiacyjną. Bp Dec zaapelował, by 16 grudnia, w III niedzielę Adwentu, we wszystkich kościołach i kaplicach diecezji świdnickiej, podczas wszystkich Mszy św. przed końcowym błogosławieństwem, została odśpiewana suplikacja „Święty Boże” oraz by przed wizerunkiem Jasnogórskiej Pani został przeprowadzony akt oddania się w opiekę Matce Bożej zakończony modlitwą „Pod Twoją obronę” i śpiewem „ Z dawna Polski Tyś Królową”. "Niech trwający Adwent będzie dla nas czasem wzmożonej czujności i modlitwy, a Maryja, Królowa Pokoju, Królowa Polski niech wyjedna nam u Syna Swego dar żywej wiary i jedności" - zachęca Ksiądz Biskup.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

Czym jest Kościół?

2022-11-29 17:36

[ TEMATY ]

Kościół

Karol Porwich/Niedziela

W pierwszą niedzielę Adwentu, 27 listopada 2022 r. w Kościele rozpoczął się nowy rok duszpasterski pod hasłem „Wierzę w Kościół Chrystusowy”.

Tematem przewodnim jest refleksja nad Kościołem i jego misją oraz umocnienie wiary w Kościół jako wspólnotę wierzących kroczących razem do domu Ojca. Program skierowany jest nie tylko do duszpasterzy, ale również bezpośrednio do wiernych. Jego realizacja zakończy się w niedzielę Chrystusa Króla, 26 listopada 2023 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję