Reklama

Niedziela Świdnicka

Świdnica. Lato w mieście

Wakacje, a więc okres wolny od obowiązków szkolnych, powinien być dla dzieci czasem radosnym, beztroskim, wypełnionym dobrą zabawą i młodzieńczą energią.

[ TEMATY ]

Świdnica

Lato na Podwórku

Kalina Żaczek

Pamiątkowe zdjęcie aktorek występujących w przedstawieniu „Dar od narodu gór” wraz z uczestnikami spotkania.

Pamiątkowe zdjęcie aktorek występujących w przedstawieniu „Dar od narodu gór” wraz z uczestnikami spotkania.

Temu przesłaniu hołdują animatorki, wolontariusze i wolontariuszki z Fundacji Ładne Historie, która już po raz siódmy realizuje w trakcie wakacji projekt Lato na podwórku. Inicjatywa odbywa się w czterech lokalizacjach na terenie Świnicy - na Osiedlu Zarzecze, Osiedlu Zawiszów, Osiedlu Młodych oraz w parku przy ul. Gdyńskiej i skierowana jest nie tylko do samych dzieci, ale również ich rodziców, dziadków i sąsiadów. Jak podkreślają organizatorzy, „Lato na podwórku” to przestrzeń, w której każdy jest mile widziany.

Troska czy beztroska?

Hasłem przewodnim tegorocznej edycji jest (bez)troska rozumiana jako entuzjastyczny sposób patrzenia na świat, ciekawość tego co nowe oraz zachwyt nad małymi rzeczami, szczerość i otwartość, które zostały nienaturalnie przygaszone w dzieciach doświadczeniem nauki zdalnej. Organizatorzy pragną również zwrócić uwagę na niezmiernie ważny aspekt jakim jest troska o samego siebie i otaczający nas świat. Stąd nieoczywisty zapis hasła (bez)troska, który ma ukazać, że obie płaszczyzny są niezbędne i integralne, aby zatroszczyć się przede wszystkim o nadrzędną wartość jaką jest dzieciństwo.

Podwórko to jest to

Przez cykliczne spotkania organizatorzy pragną sprawić, aby podwórko odzyskało swoją dawną funkcję i stało się przestrzenią do wspólnych spotkań, zabawy, czy wymiany serdecznych gestów. Tworzenie małych ojczyzn sprzyja poczuciu bezpieczeństwa, bycia u siebie, które budują odpowiedzialność za najbliższe otoczenie. Jak podkreśla Kalina Żaczek z Fundacji Ładne Historie chodzi również o dotarcie do odbiorców z ofertą kulturalną podaną w przystępny, zachęcający do interakcji sposób. Spotkania i gry plenerowe stanowią też atrakcyjną alternatywę dla urządzeń mobilnych i wykreowanej w nich wirtualnej rzeczywistości.

Dar dla każdego

Reklama

Punktem wieńczącym spotkania odbywające się w sierpniowe popołudnia było przedstawienie Dar od narodu orłów, które zostało wykonane przez aktorów i aktorki z Międzypokoleniowego Teatrzyku Podwórkowego. Autorką scenariusza jest Elżbieta Wilk, która wraz z Moniką Masłowską przygotowała i poprowadziła całą grupę. Fundacja Ładne Historie tworzy przestrzeń, w której chce się być. Jak zauważa animatorka Wiktoria Wolańska, która wcześniej wspomagała Fundację w wolontariacie, ludzie z Fundacji przyciągają do siebie i tworzą zgrany zespół, co przekłada się na autentyczność ich działań, a praca z dziećmi jest jej naturalnym wyborem, z którym chciałaby związać swoją przyszłość zawodową.

A może Skatepark?

Kolejną wakacyjną inicjatywą Fundacji są otwarte warsztaty sportowe dla dzieci i młodzieży SKATEPARK’22, które odbywają się na świdnickim skateparku od czerwca do końca sierpnia, gdzie pod okiem instruktorów uczestnicy zdobywają lub doskonalą nabyte umiejętności. Organizatorzy zapraszają do włączenia się w zabawy na świeżym powietrzu i poznawania nowych dyscyplin sportowych tj. skateboarding, jazda na hulajnodze czy rolkarstwo. Chodzi również o podniesienie bezpieczeństwa wśród dzieci i młodzieży podczas aktywnego spędzania wolnego czasu oraz zwrócenie ich uwagi na dbałość o otaczającą przestrzeń.

2022-08-18 12:33

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tydzień ekumeniczny w Świdnicy

[ TEMATY ]

ekumenizm

Świdnica

PRZEMYSŁAW AWDANKIEWICZ

Bp Ignacy Dec przewodniczył Mszy św. 20 stycznia w katedrze na rozpoczęcie Tygodnia Ekumenicznego. W modlitwie wzięli udział przedstawiciele Kościoła prawosławnego i ewangelicko-augsburskiego.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Papież do kapelanów szkolnych: przyprowadzajcie młodych do Boga w modlitwie

2022-10-07 17:01

[ TEMATY ]

kapelan

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Papież spotkał się z delegacją kapelanów szkolnych francuskojęzycznej Szwajcarii, wśród których byli duchowni zarówno katoliccy, jak i protestanccy. Franciszek zaznaczył, że praca z młodzieżą jest wymagająca, ale bardzo wiele daje tym, którzy hojnie i wielkodusznie się jej poświęcają. Szczególnie ważne jest przyprowadzanie młodych w modlitwie do Boga, z ich twarzami, uśmiechami, historiami oraz marzeniami, a do tego potrzeba, żeby sami duszpasterze z Niego czerpali siły do swojej posługi.

Ojciec Święty nawiązał do przeżywanego cztery lata temu synodu z młodzieżą, który nie zamknął się w dokumencie końcowym, ale był zwieńczeniem drogi eklezjalnej, która poprzedzała i następowała po tym zgromadzeniu. To nie jest dokument zamknięty, dzięki byciu obok młodych ludzi, można dzisiaj napisać nowe karty tego Listu, który wyszedł z tamtego synodu: adhortacji apostolskiej „Christus vivit” (25 marca 2019 r).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję