W liście do siostry Teresiny Longo, przytoczonym w piątek przez Ansę, papież zapewnił o swej bliskości z ukraińskimi dziećmi i kobietami.
Dodał, że po raz kolejny rozmawiał przez telefon z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Do rozmowy tej doszło 12 sierpnia i zapewne do niej Franciszek odniósł się w odręcznym napisanym liście.
Siostra Longo napisała wcześniej do papieża, że jej placówka przyjęła grupę osieroconych dzieci. Podkreśliła także, że przebywające na Sycylii kobiety z Mariupola martwią się o swych bliskich, którzy pozostali w tym mieście lub są więzieni przez siły rosyjskie.
Zakonnica dołączyła apel trzech Ukrainek, które znalazły schronienie w sycylijskim mieście Trapani. Uciekinierki z Mariupola zaapelowały do społeczności międzynarodowej o zwrócenie większej uwagi na ich zniszczone miasto i los ich więzionych przez Rosjan rodaków. (PAP)
sw/ akl/
Papież: ekumenizm to nie dyplomacja i ugody, lecz droga łaski
Krzysztof Bronk
/vaticannews.va
/Watykan (KAI)
[ TEMATY ]
ekumenizm
Watykan
papież Franciszek
Odczuwając ból z powodu podziałów wśród chrześcijan, przybliżamy się do Jezusa i do tego, co On odczuwa, kiedy widzi, że Jego uczniowie nie trwają w jedności – powiedział papież, przyjmując w Watykanie przedstawicieli Światowej Federacji Luterańskiej. Franciszek wskazał na znaczenie duchowej i teologicznej pokory, w podejściu do kwestii, które są przedmiotem najbliższego etapu we wzajemnym dialogu. Chodzi tu o ścisły związek między Kościołem, posługami i Eucharystią.
Na wstępie Franciszek przypomniał, że właśnie dziś przypada rocznica ogłoszenia Wyznania Augsburskiego, które jest fundamentem wiary luterańskiej, jednakże w swymi pierwotnym zamyśle, jak zauważył, miało być dokumentem, który zapobiegnie rozbiciu chrześcijaństwa zachodniego. Franciszek wyraził nadzieję, że przygotowania do obchodów 500-lecia tego tekstu, w 2030 r., będą owocne dla relacji ekumenicznych.
CZYTAJ DALEJ