Reklama

Franciszek

Papież: człowiek odnajduje siebie poprzez dar ze swojego życia

„Dobry Samarytanin pokazuje nam, że nasza egzystencja jest ściśle związana z życiem innych i że relacja z nimi jest warunkiem stawania się w pełni sobą i przynoszenia owoców” – podkreślił papież Franciszek w przesłaniu do uczestników Mitingu Przyjaźni między Narodami, podpisanym przez watykańskiego sekretarza stanu kard. Pietro Parolina. Jutro w Rimini pod hasłem „Pasja dla człowieka” rozpocznie się spotkanie organizowane przez Ruch Komunia i Wyzwolenie.

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Ojciec Święty zaznaczył, że wydarzenie odbywa się w setną rocznicę urodzin ks. Luigiego Giussaniego, kapłana ogarniętego wielką gorliwością apostolską, która pobudzała go do spotykania wielu ludzi i niesienia im Dobrej Nowiny o Jezusie Chrystusie. Franciszek przypomniał jego słowa, że chrześcijaństwo nie narodziło się, by stać się nową religią, ale z pasji do człowieka, ze względu na cześć i najwyższy szacunek dla niego. Wcieleniem takiej postawy jest ewangeliczna postać Dobrego Samarytanina.

Wiara chrześcijańska daje wielką motywację do szacunku dla drugiego człowieka, do uznania, że Bóg kocha go nieskończoną miłością i obdarza wyjątkową godnością. Ta pasja Chrystusa do każdego człowieka powinna ożywiać spojrzenie wierzącego na innych, wyrażające się w bezinteresownej miłości, bez miary i kalkulacji. Papież zwraca uwagę, że w ostatnim czasie pandemia i wojna pogłębiły przepaść między ludźmi, cofając ich z drogi tworzenia zjednoczonej i wspierającej się wspólnoty.

W tym kontekście przypomniał słowa Benedykta XVI, który mówił, że drogę do braterstwa przecinają obecnie liczne pustynie duchowe w naszych społeczeństwach. Papież senior dodawał, że właśnie na pustyni potrzebni są ludzie wiary, którzy samym swoim życiem wskazują na Ziemię Obiecaną oraz podtrzymują nadzieję.

Podziel się cytatem

Franciszek przypomina, że człowiek nie może odbyć podróży przez życie w oderwaniu od innych. Spotkanie z drugim jest niezbędne. Człowiek może odnaleźć siebie jedynie poprzez dar ze swojego życia. Ci, którzy dzielą się nim, budują przyjaźń społeczną i braterstwo otwarte na wszystkich. Potrzebujemy spotkania z ludźmi, którzy nie udzielają nam lekcji z balkonu, ale wychodzą na ulicę, aby dzielić się codziennym trudem życia, podtrzymywanym przez niezawodną nadzieję.

2022-08-19 15:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież: potrzeba wzrostu świadomości troski o wspólny dom

[ TEMATY ]

wspólnota

papież Franciszek

Laudato si

Grzegorz Gałązka

Na początku września w kilku argentyńskich miastach odbędzie się Międzyuczelniany Kongres Laudato si'.

Do uczestników spotkania wideoprzesłanie skierował Papież Franciszek. Hasłem kongresu są słowa: „Troska o wspólny dom”. Pragnie on odpowiedzieć na wyzwanie do ochrony planety, obejmujące troskę o zjednoczenie całej rodziny ludzkiej w poszukiwaniu zrównoważonego i integralnego rozwoju.

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: zaatakowany przez dżihadystę ksiądz z Algeciras podziękował Matce Bożej za ocalenie

2023-01-28 07:58

[ TEMATY ]

ksiądz

Matka Boża

Karol Porwich/Niedziela

Zaatakowany 25 stycznia w kościele św. Izydora w mieście Algeciras w południowej Hiszpanii ksiądz Antonio Rodríguez podziękował Matce Bożej za ocalenie go w czasie ataku ze strony dżihadysty. Sprawca, 25-letni Marokańczyk Yasin Kanza, wyznawca radykalnego islamu, wtargnął wieczorem z maczetą do świątyni, krzycząc “Allah jest wielki”. 74-letni salezjanin został ugodzony w szyję w chwili, kiedy odprawiał Mszę świętą.

“Czuję się dobrze. Mówią, że maczeta nie uszkodziła żadnego ważnego narządu” – powiedział 27 bm. hiszpańskiej rozgłośni Cope kapłan. Dodał, że wciąż jest nieco przestraszony, a swoją sytuację zdrowotną powierzył Bogu za pośrednictwem Matki Bożej i świętego Jana Bosko.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: amerykański augustianin prefektem Dykasterii ds. Biskupów

2023-01-30 15:46

Adobe Stock

Ojciec Święty przyjął rezygnację przedstawioną, ze względu na osiągnięty limit wieku (78 lat), przez kard. Marca Ouelleta z urzędu prefekta Dykasterii ds. Biskupów i przewodniczącego Papieskiej Komisji ds. Ameryki Łacińskiej. Jego następcą mianował biskupa Roberta Francisa Prevosta, dotychczasowego biskupa Chiclayo w Peru, nadając mu jednocześnie tytuł arcybiskupa. Obejmie on urząd 12 kwietnia 2023 r. – podało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Abp Robert Francis Prevost urodził się w Chicago w USA 14 września 1955 roku. W 1973 roku ukończył niższe seminarium Zakonu Świętego Augustyna. Uzyskał licencjat z matematyki na Villanova University w 1977 r. Wstąpił do augustianów 1 września 1977 r., pierwsze śluby zakonne złożył 2 września 1978 r., a śluby wieczyste 29 sierpnia 1981 r. W następnym roku uzyskał tytuł magistra teologii w Catholic Theological Union w Chicago.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję