Reklama

Wiadomości

Zawiadomienie do prokuratury ws. prześladowania chrześcijan

Lewicowa organizacja oraz sprzyjające jej media zorganizowały nagonkę na organizatora rekolekcyjnej Oazy w Tylmanowej. - Składam zawiadomienie do prokuratury, bo nie możemy się godzić na to, by chrześcijanie w Polsce byli prześladowani - mówił podczas konferencji prof. Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości i Pełnomocnik Rządu ds. Praw Człowieka.

[ TEMATY ]

prześladowania

Artur Stelmasiak

Podczas rekolekcji dla młodzieży różne formy ekspresji w tym teatralne są stosowane od lat.

Podczas rekolekcji dla młodzieży różne formy ekspresji w tym teatralne są stosowane od lat.

Podczas rekolekcji dla młodzieży organizowanych przez archidiecezję łódzką w Tylmanowej odbyły się zajęcia tematyczne, w których młodzież na kilkadziesiąt minut związała sobie ręce, by w ten sposób zobrazować, jak działa „zniewolenie grzechem" . Podopieczni w każdej chwili mogli sami zdecydować się na rozwiązanie skrępowanych rąk. Tego typu zajęcia w pracy z młodzieżą są normalnym środkiem przekazu nie tylko na rekolekcjach, ale także np. na obozach harcerskich.

Prawdopodobnie ktoś z uczestników pochwalił się zdjęciem z tych zajęć w mediach społecznościowych, a temat od razu podchwyciła lewicowa organizacja o przewrotnej nazwie „Biuro Obrony Praw Dziecka” (nie jest związane z Rzecznikiem Praw Dziecka ani Komitetem Praw Dziecka). "Biuro" opublikowało alarmujący wpis sugerujący, że na rekolekcjach dzieciom wyrządzana jest krzywda, a opiekunowie znęcają się nad nimi. W związku z tym organizacja postanowiła zgłosić sprawę do prokuratury, a sprawa nabrała rozgłosu na początku sierpnia po publikacjach m. in. w Onecie, TVN24, Gazecie Wyborczej i Super Ekspresie, które przeprowadziły nagonkę na organizatorów rekolekcji.

Sprawę zbadał Pełnomocnik Rządu ds. Praw Człowieka prof. Marcin Warchoł, który teraz postanowił złożyć doniesienie na lewicową organizację tzn. „Biuro Obrony Praw Dziecka”. Chodzi o podejrzenie popełnienia przestępstwa z artykułów 194 i 238 Kodeksu karnego. Szczególnie ten pierwszy nie jest zbyt często przywoływany – a mówi o dyskryminacji wyznaniowej i ograniczaniu praw przysługujących ze względu na przynależność wyznaniową. - Wolność religijna stanowi podstawowe prawo człowieka. Dla osób wierzących jest ona szczególnie ważna, bo prowadzi do zbawienie oraz wykracza po za nasze tu i teraz - mówił podczas konferencji prasowej Marcin Warchoł. - Stowarzyszenie „Biuro Obrony Praw Dziecka” poprzez dyskryminację, agresję i złożenie fałszywego zawiadomienia przeciwko wiernym, którzy brali udział w rekolekcjach, dopuściło się nieakceptowalnego naruszenia wolności religijnej. Chcą w ten sposób ośmieszyć i podeptać prawdy wiary i wartości najświętsze dla chrześcijan - dodał minister.

Reklama

Prof. Marcin Warchoł przypomniał, że na Oazach założonych przez ks. Franciszka Blachnickiego zawsze były warsztaty, zajęcia teatralne, które obrazowała walkę z grzechem i uzależnieniami. I właśnie elementem takich zajęć było wiązanie rąk jako symbolu zniewolenia grzechem. - Uczestniczmy w wielu wydarzeniach religijnych. Chodzimy na pielgrzymki, uczestniczymy w Drogach Krzyżowych i w jasełkach właśnie po to, by pogłębiać swoją wiedzę i wiarę religijną. Nie możemy godzić się, by chrześcijanie w naszym kraju byli traktowani jak sekciarze, bo za chwilę słowo "grzech" będzie uznane za mowę nienawiści. Moja żona ostatnio przeszła 30 kilometrów z siedmioletnią córką i ktoś może ją oskarżyć, że męczy dziecko. A organizatorzy Drogi Krzyżowej zostaną oskarżeni, że straszą dzieci. Słowa o Sądzie Ostatecznym zostaną uznane za szantaż i agresję - tłumaczył Pełnomocnik Rządu ds. Praw Człowieka.

W uzasadnieniu doniesienia do prokuratury wskazano, że Konstytucja RP i prawo międzynarodowe gwarantują wolność religii i wyznania jako prawo podstawowe, co wielokrotnie potwierdzały orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Dodaje, że ETPC orzekł zresztą, że władza państwowa jest uprawniona, by karać za „zachowania polegające na wtargnięciu, przerwaniu czy spowodowaniu zakłócenia ceremonii religijnej.

W tym kontekście nagłośnione i skrytykowane przez „Biuro Obrony Praw Dziecka” wiązanie rąk uczestnikom rekolekcji w Tylmanowej stało się przedmiotem ataku stowarzyszenia, które „nie tylko rozpowszechniło nieprawdziwe informacje na temat powyższych rekolekcji oazowych, ale także zawiadomiło w tej sprawie prokuraturę, zarzucając organizatorom znęcanie się nad dziećmi.

Reklama

W zawiadomieniu ministra Warchoła podkreślono, że opisywanie praktyk religijnych jako rzekomych praktyk kryminalnych wywiera fatalny wpływ na psychikę dzieci. Celem Biura jest atak na Kościół katolicki, praktyki religijne szanowane od wieków i odarcie z poczucia godności ich uczestników – dzieci i rodziców. Chcą w ten sposób wytworzyć poczucie zagrożenia i zaszczuć osoby legalnie praktykujące wiarę w ramach wspólnoty, jaką jest Kościół katolicki. - Lewacka organizacja prowadzi cyniczną akcję odzierania z godności uczestników i organizatorów oazy. Do tego doszła operacja medialna mająca dyskryminować wierzących – dodaje wiceminister sprawiedliwości.

Artur Stelmasiak

2022-08-19 15:48

Ocena: +2 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Etiopia: ukrywa się za wiarę w Chrystusa

[ TEMATY ]

chrześcijaństwo

wiara

religia

muzułmanie

prześladowania

chrześcijanin

Bożena Sztajner/Niedziela

Gdy rozgorączkowana 18-letnia Hayat Hussein wołała we śnie imię Jezusa, jej pobożny muzułmański ojciec zrobił się podejrzliwy. W jej telefonie komórkowym znalazł Biblię oraz chrześcijańskie pieśni. Związał więc córkę i groził, że ją zabije, dlatego od listopada dziewczyna ucieka. Niedawno pracownik Międzynarodowego Dzieła Chrześcijańskiego „Open Doors” (Otwarte Drzwi) spotkał zdeterminowaną młodą kobietę.

CZYTAJ DALEJ

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana Rupnika

2022-12-05 13:06

[ TEMATY ]

jezuici

Monika Książek

Pomimo stwierdzenia przez Dykasterię Nauki Wiary przedawnienia zarzutów stawianych wobec znanego słoweńskiego jezuity o. Marko Ivana Rupnika SJ nadal toczy się przeciw niemu postępowanie administracyjne i nie może on prowadzić działalności publicznej – poinformowała Kuria Generalna Towarzystwa Jezusowego w Rzymie.

Do Dykasterii Nauki Wiary wpłynęła w 2021 r. skarga na o. Marko Ivana Rupnika SJ, dotycząca jego sposobu sprawowania posługi. Nie dotyczyła ona osób niepełnoletnich. Dykasteria Nauki Wiary zwróciła się do Towarzystwa Jezusowego z prośbą o wszczęcie dochodzenia wstępnego w tej sprawie. Towarzystwo Jezusowe natychmiast wyznaczyło zewnętrznego śledczego (zakonnika z innego instytutu) do przeprowadzenia dochodzenia. Różne osoby zostały zaproszone do złożenia zeznań. Raport końcowy został złożony w Dykasterii Nauki Wiary. Po przestudiowaniu wyników tego dochodzenia, Dykasteria Nauki Wiary stwierdziła, że fakty, o których mowa, uległy przedawnieniu i dlatego zamknęła sprawę na początku października bieżącego roku.

CZYTAJ DALEJ

Austria: Nagroda Capax Dei dla Katolickiego Uniwersytetu, którego pragnął Jan Paweł II

2022-12-05 12:52

[ TEMATY ]

nagroda

Joanna Łukaszuk-Ritter

Podczas uroczystości, która odbyła się 3 grudnia br. w auli Uniwersytetu Katolickiego ITI w Trumau w Dolnej Austrii, Wielki Kanclerz tej uczelni, arcybiskup Wiednia kardynał Christoph Schönborn, odebrał nagrodę specjalną za działalność ewangelizacyjną uniwersytetu – Capax Dei Award – ufundowaną przez Międzynarodowy Festiwal Filmów Katolickich „Mirabile Dictu”.

Corocznie oprócz wyróżnień festiwalowych przewodnicząca Festiwalu Filmowego „Mirabile Dictu”, Liana Marabini, przyznaje nagrodę specjalną za działalność ewangelizacyjną, dedykowaną instytucji lub osobie, która swoją postawą, działaniem czy słowem przyczynia się do poprawy świata, a żyjąc Ewangelią rozpowszechnia jej przesłanie i tym samym daje jej świadectwo. W tym roku wybrana została katolicka instytucja oświatowa w Austrii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję