Reklama

Kościół

Diecezjalnie, parafialnie, z biskupem - pielgrzymki rowerowe na Jasną Górę

Ostatni kilometr na Jasną Górę jest najpiękniejszy - zgodnie przekonują uczestnicy pielgrzymek rowerowych, których dziś dotarło kilka. Wśród nich aż 360 rowerzystów reprezentowało diecezję kielecką, ponad 370 km wykręcili pątnicy „Od Stasia do Maryi”, czyli z Przasnysza, a z Tomaszowa Mazowieckiego przyjechał też bp Marek Marczak.

[ TEMATY ]

Pielgrzymka Rowerowa

Karol Porwich/Niedziela

10. Rowerowa Pielgrzymka Diecezji Kieleckiej odbyła się pod hasłem „Posłani w pokoju Chrystusa”. To jedna z większych takich grup, przed pandemią przyjeżdżało ok. pół tysiąca osób, teraz ponad 360. Tradycyjnie pielgrzymka odbyła się z wątkiem dobrych uczynków, a szczególnie w tym roku towarzyszyła jej modlitwa o pokój. - Pielgrzymka od 8-latków do prawie 80-latków - tak można powiedzieć o rozpiętości wiekowej.

Wiesława przyjechała po raz pierwszy zachęcona opowieściami przyjaciół. - To dobra forma pielgrzymowania, umożliwia też odbycie tych rekolekcji w drodze także osobom, które pracują i nie zawsze mogą pozwolić sobie na dłuższy urlop - zauważyła pątniczka i dodała, że już ma w planie powtórzyć pielgrzymkę za rok i zachęcić innych.

Mszy św. na zakończenie pielgrzymki przewodniczył ordynariusz kielecki bp Jan Piotrowski.

Rowerowe rekolekcje w drodze pątników z Przasnysza koncentrowały się wokół hasła pielgrzymki „Od Stasia do Maryi”, bo pochodzą z diec. płockiej, której patronem jest św. Stanisław Kostka. A nieopodal ich miejscowości leży Rostkowo, czyli miejsce urodzin świętego. W ciągu 6 dni trasę ponad 370 km z kościoła farnego św. Wojciecha w Przasnyszu, w którym w 1550 roku ochrzczono św. Stanisława Kostkę, na Jasną Górę pokonało 55 osób, jedna trzecia po raz pierwszy.

- Wspólna modlitwa, codzienna Eucharystia, trud pokonywany wspólnie, bo jeden drugiemu pomaga, to nas łączy i umacnia - powiedziała Luiza Dawidziuk, kierownik przasnyskiej pielgrzymki.

Podziel się cytatem

Reklama

Natomiast ze 150 pątnikami z Tomaszowa Mazowieckiego przyjechał także bp Marek Marczak, biskup pomocniczy arch. łódzkiej. - Taryfy ulgowej nie było, za to wielki przywilej, że mogłem jechać ze wszystkimi - powiedział bp Marczak. To nie pierwsza jego pielgrzymka rowerowa do Częstochowy, bo jak zauważył, „jest ich coraz więcej, a pasterz ma iść razem… lub jechać”. - Każdy powinien iść do Boga lub jechać, ważne, żeby we właściwym kierunku – dodał.

To 10 pielgrzymka tomaszowska. Przejechali 130 km w jeden dzień, jutro także rowerami wrócą do domu.

2022-08-20 19:46

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rowerymka

Niedziela na lato 31/2022, str. XII

[ TEMATY ]

Pielgrzymka Rowerowa

Karol Porwich/Niedziela

Jak co roku, w dniach 3-10 sierpnia będzie się odbywać 10. Białostocka Rowerowa Pielgrzymka na Jasną Górę.

Podczas pielgrzymki zrealizowany zostanie program duchowy – codziennie będą mieć miejsce: modlitwa poranna, Msza św. z homilią, Różaniec, Koronka, konferencja, Apel Jasnogórski i wspólna modlitwa wieczorna, a ponadto – adoracja Najświętszego Sakramentu i sakrament pokuty. Nie zabraknie czasu na rekreację – wspólne spędzanie wolnego czasu na rozmowach, grach i zabawach integracyjnych oraz zespołowych, projekcje filmów, ognisko, mecze piłki nożnej i siatkowej. Zapisy i informacje na stronie: www.rowerymka.pl .

CZYTAJ DALEJ

Św. Tomasz z Akwinu jest nam potrzebny

Uroczysta Msza św. pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego w kaplicy seminaryjnej pw. Zesłania Ducha Świętego oraz wykład tomistyczny złożyły się na „Dzień św. Tomasza z Akwinu” 28 stycznia w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie.

Na początku Mszy św. ks. prał. Ryszard Selejdak, rektor seminarium przypomniał słowa, które św. Tomasz z Akwinu powiedział 5 marca 1274 r. w opactwie w Fossanuova, na kilka dni przed swoją śmiercią: „ Przyjmuję Cię, ceno zbawienia mojej duszy. Przyjmuję Cię Wiatyku mego pielgrzymowania. Dla Twej miłości studiowałem, czuwałem, pracowałem i nauczałem. Nie powiedziałem nigdy niczego przeciw Tobie, a jeśli coś w niewiedzy powiedziałem, to przy błędzie swym nie obstaję. Jeśli czegoś błędnie nauczałem powierzam wszystko pod osąd rzymskiego Kościoła”.

CZYTAJ DALEJ

Papież prosi o modlitwę w intencji pokoju na Ukrainie, Bliskim Wschodzie i Kaukazie

2023-01-29 13:20

[ TEMATY ]

modlitwa

pokój

papież Franciszek

pokój dla Ukrainy

Grzegorz Gałązka

Po odmówieniu modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa Ojciec Święty zaapelował do wiernych o modlitwę w intencji pokoju na Ukrainie, Bliskim Wschodzie i Kaukazie.

Drodzy bracia i siostry. Z wielkim smutkiem przyjmuję wiadomości napływające z Ziemi Świętej, w szczególności o śmierci dziesięciu Palestyńczyków, w tym kobiety, zabitych podczas izraelskich antyterrorystycznych akcji wojskowych w Palestynie; oraz o tym, co wydarzyło się w pobliżu Jerozolimy w piątek wieczorem, kiedy siedmiu izraelskich Żydów zostało zabitych przez Palestyńczyka, a trzech zostało rannych, gdy wychodzili z synagogi. Zwiększająca się z dnia na dzień spirala śmierci zamyka jedynie nieliczne iskierki zaufania, które istnieją między oboma narodami. Od początku roku w wymianach ognia z izraelską armią zginęły dziesiątki Palestyńczyków. Apeluję do obu rządów i społeczności międzynarodowej o natychmiastowe i bezzwłoczne znalezienie innych dróg, które obejmują dialog i szczere poszukiwanie pokoju. Módlmy się o to, bracia i siostry.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję