Reklama

Niedziela Świdnicka

„Solidarność” na Górze Iglicznej

W sanktuarium Matki Bożej Przyczyny Naszej Radości na Górze Iglicznej zainaugurowano obchody rocznicy Sierpnia ’80. Pielgrzymi przybyli z całego Dolnego Śląska.

[ TEMATY ]

Solidarność

góra Igliczna

bł. ks. Jerzy Popiełuszko

św. Jan Paweł II

ks. Wojciech Iwanicki

Ryszard Wyszyński

Procesja wiernych z relikwiami na Górę Igliczną

Procesja wiernych z relikwiami na Górę Igliczną

42. rocznica powstania NSZZ „Solidarność” i 50. rocznica święceń kapłańskich ks. Jerzego Popiełuszki - została uświetniona 20 sierpnia Mszą świętą z wprowadzeniem relikwii błogosławionego kapelana „Solidarności” i świętego papieża Polaka oraz instalacją drewnianego krzyża z wyjątkową zawartością.

Gospodarze i goście

W pielgrzymce na Górę Igliczną uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, a wśród nich: posłanki do Parlamentu Europejskiego Beata Kempa i Anna Zalewska, poseł na Sejm RP Andrzej Melak, przedstawiciele rodziny bł. ks. Jerzego PopiełuszkiGrażyna Siemion, siostrzenica księdza, przewodniczący Zarządu Regionu Dolny Śląsk NSZZ ”Solidarność” we Wrocławiu - Kazimierz Kimso, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych - Tadeusz Łozowski, Nadleśniczy Nadleśnictwa Międzylesie – Krzysztof Rusinek. Przewodnicząca Rady Oddziału Powiatu Kłodzkiego ZSZZ „Solidarność” przypomniała, że w latach 70, to właśnie w okolicach Góry Iglicznej spotykali się działacze walki o niepodległość. – Dziś, gromadząc się tu po raz 26 dziękujemy napotkane dobro, siły i nadzieje – mówiła Barbara Janowicz.

Dziękczynną Eucharystię sprawował ks. kustosz Wojciech Iwanicki, wraz z ks. prał. Edmundem Szarkiem z Warszawy i ks. kan. Tadeuszem Farysiem - kapelanem Związku NSZZ „Solidarność”, stowarzyszeń górniczych dawnego regionu wałbrzyskiego.

Ryszard Wyszyński

Hołd relikwiom bł. ks. Jerzego oddaje siostrzenica Grażyna Siemion

Hołd relikwiom bł. ks. Jerzego oddaje siostrzenica Grażyna Siemion

Święty i błogosławiony

Mszę świętą poprzedziła uroczysta procesja różańcowa, z wniesieniem relikwiarzy obu świętych oraz drewnianego krzyża, w asyście leśników i sygnalistów myśliwskich, pielgrzymów z Warszawy, pocztów sztandarowych dolnośląskiej Solidarności z Wrocławia i Wałbrzycha. W wygłoszonej homilii ks. Iwanicki przypomniał historyczną obecność kard. Karola Wojtyły na Ziemi Kłodzkiej oraz jego późniejsze nauczanie papieskie o „Solidarności” zawarte w dokumentach, przemówieniach i homiliach.

Reklama

Ryszard Wyszyński

Kapłan odniósł się także do postaci i męczeństwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki, przypominając i rozważając wymowę jego życiowego zawołania „Zło dobrem zwyciężaj”. - Jak się patrzy na życiorysy bł. ks. Jerzego Popiełuszki i św. Jana Pawła II, to widać, że ich świętość była mocno osadzona w codzienności życia. Nie unosili się 5 cm nad ziemią, ale cierpieli, walczyli ze swoimi słabościami, zmagali się z przeciwnościami. Byli księżmi z krwi i kości – mówił ks. Iwanicki, dodając, aby jak najwięcej czerpać z idei „Solidarności”.

Ryszard Wyszyński

Dary z Warszawy

Kustosz maryjnego sanktuarium otrzymał od Ogólnopolskiego Komitetu Pamięci ks. Jerzego Popiełuszki replikę sutanny, w której został wyłowiony z tamy na Wiśle męczennik oraz medal „Zło dobrem zwyciężaj”, który wręczono również uhonorowanym gościom. Na zakończenie Mszy św. ks. Iwanicki otrzymał urnę z ziemią z grobu ks. Popiełuszki i poświęcił krzyż z fragmentem trumny błogosławionego. Wszystkie te święte pamiątki po kapelanie „Solidarności” zostały przywiezione z Warszawy jako dar dla miejscowego sanktuarium.

Ryszard Wyszyński

Po uroczystości pielgrzymi oraz wszyscy pozostali goście zostali zaproszeni na piknik w pobliskiej Marianówce.

Ryszard Wyszyński

2022-08-20 22:59

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Krzyż i Eucharystia w zajezdni

Niedziela wrocławska 36/2020, str. I

[ TEMATY ]

Solidarność

40‑lecie

Zbiory Centrum Historii Zajezdnia

Msza św. w zajezdni przed 40 laty

Msza św. w zajezdni przed 40 laty

Krzyż, który wisi na budynku Centrum Historii Zajezdnia przypomina nam o tym, że 40 lat temu Kościół towarzyszył rodzącej się „Solidarności” i wspierał duchowo tych, którzy „walczyli” z reżimem komunistycznym.

W dniu 26 sierpnia 1980 r. zatrzymała się komunikacja miejska we Wrocławiu. Tomasz Surowiec, który przywiózł z Gdańska bibułę z 21 postulatami, zastawił autobusem Jelcz wyjazd z zajezdni VII przy Grabiszyńskiej. Był to wyraz solidarności i poparcia dla strajkujących stoczniowców na Wybrzeżu. Pod bramę zajezdni zaczęli przychodzić wrocławianie, było coraz więcej ludzi, a wieść o „przerwie w pracy” rozeszła się lotem błyskawicy.

CZYTAJ DALEJ

Katolicy i Orkiestra

W Polsce od kilkunastu już lat słyszymy Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Wśród katolików akcja Jerzego Owsiaka ma swoich zwolenników i przeciwników.

Stosunek do WOŚP wyraźnie pokazuje różne nurty polskiego katolicyzmu. Katolicy sympatyzujący z Wielką Orkiestrą uważają, że akcja Jerzego Owsiaka to piękna inicjatywa. Ich zdaniem, Kościół w Polsce przeszedł ewolucję w ocenie WOŚP - od negacji i dystansu po aprobatę. Natomiast katolicy dystansujący się od Wielkiej Orkiestry nazywają akcję Jerzego Owsiaka "graniem na ludzkich uczuciach" oraz "laicyzacją działalności charytatywnej". Orkiestra jest zjawiskiem bardzo złożonym, w którym dobro miesza się ze złem. Szlachetności wolontariuszy i darczyńców towarzyszy ideologia Wielkiego Dyrygenta, który promuje wizję życia obcą chrześcijaństwu.

CZYTAJ DALEJ

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla ks. Romana Kneblewskiego

2023-01-31 12:30

[ TEMATY ]

Bydgoszcz

Karol Porwich/Niedziela

Biskup bydgoski Krzysztof Włodarczyk wydał dekret, w którym zakazuje ks. prałatowi Romanowi Kneblewskiemu prowadzenia działalności medialnej.

Jest to reakcja na ostatni wpis duchownego zamieszczony na Facebooku, który dotyczył zbiórki prowadzonej w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję