Reklama

Franciszek

Franciszek: niech zostaną podjęte konkretne kroki w celu zakończenia wojny

O powołaniu do udziału w radości i pełni życia z Chrystusem Zmartwychwstałym mówił dziś Ojciec Święty podczas audiencji ogólnej. Papież zakończył cykl katechez na temat starości.

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP/EPA/ETTORE FERRARI

Na wstępie Franciszek nawiązał do niedawno obchodzonej uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i podkreślił związek tego wydarzenia z tajemnicą ze zmartwychwstania Jej Syna, które otwiera drogę do zrodzenia życia dla nas wszystkich. Zawiera ono zapowiedź naszego przeznaczenia, bowiem Zmartwychwstały jest pierworodnym pośród wielu braci i sióstr – przypomniał Ojciec Święty.

Papież zauważył, że po zakończeniu życia na ziemi nie utracimy swojej tożsamości. „Nie potrafimy sobie wyobrazić tej przemiany naszej śmiertelnej cielesności, ale jesteśmy pewni, że zachowa ona rozpoznawalność naszych twarzy i pozwoli nam pozostać ludźmi w Bożym niebie. Pozwoli nam ze wzniosłym uczuciem uczestniczyć w nieskończonej i błogosławionej obfitości stwórczego aktu Boga, którego bezkresne przygody przeżyjemy osobiście” – stwierdził Franciszek.

Ojciec Święty zwrócił uwagę, że przebywając z Chrystusem doświadczymy Jego czułości i troski. „Tak, drodzy bracia i siostry, zwłaszcza wy, starsi, najlepsze w życiu jest jeszcze przed nami. Niech Matka Pana i nasza Matka, która poprzedziła nas do nieba przywróci nam niepokój oczekiwania” – powiedział papież na zakończenie swej katechezy.

Na zakończenie dzisiejszej audiencji ogólnej Ojciec Święty nawiązał do trwającej od pół roku pełnoskalowej agresji wojsk rosyjskich na Ukrainę i wezwał do modlitwy o pokój.

Ponawiam zachętę, aby błagać Pana o pokój dla umiłowanego narodu ukraińskiego, który już od sześciu miesięcy – dzisiaj - doznaje okropieństw wojny. Niech zostaną podjęte konkretne kroki w celu zakończenia wojny, aby zażegnać ryzyko katastrofy nuklearnej na Zaporożu.

Podziel się cytatem

Leży mi na sercu los więźniów, zwłaszcza tych, którzy znajdują się w trudnych warunkach i proszę odpowiedzialne władze, aby podjęły działania na rzecz ich uwolnienia. Myślę też o dzieciach. Jakże wiele zabitych. Ponadto jakże wiele stało się uchodźcami. Sporo z nich jest tutaj we Włoszech. Wiele rannych. Jakże wiele dzieci ukraińskich i rosyjskich dzieci stało się sierotami a osierocenie nie ma narodowości. Straciły swoich ojców lub matki, niezależnie od tego, czy są Rosjanami czy Ukraińcami.

Reklama

Myślę o wielki okrucieństwie: o bardzo wielu niewinnych, którzy płacą za szaleństwo, szaleństwo wszystkich stron, bo wojna to szaleństwo i nikt kto prowadzi wojnę nie może powiedzieć: „nie jestem szalony”. Szaleństwo wojny.


Podziel się cytatem

Myślę o tej biednej dziewczynie, która została zabita przez bombę umieszczoną pod siedzeniem samochodu w Moskwie. Niewinni ludzie płacą za wojnę, niewinni. Pomyślmy o tej rzeczywistości i powiedzmy jeden drugiemu: wojna to szaleństwo, a ci którzy zarabiają na wojnie i na handlu bronią są przestępcami, zabijającymi ludzkość.

Pomyślmy także o innych krajach, które od dawna są ogarnięte wojną. Od ponad 10 lat trwa wojna w Syrii. Pomyślmy o wojnie w Jemenie, gdzie jakże wiele dzieci cierpi głód, pomyślmy o grupie etnicznej Rohingja, którzy przemierzają świat u powodu niesprawiedliwości, bo zostali przepędzeni ze swojej ziemi. Jednakże dzisiaj szczególnie, w sześć miesięcy od rozpoczęcia wojny myślimy o Ukrainie i Rosji.

Obydwa te kraje poświęciłem Niepokalanemu Sercu Maryi, aby Ona będąc Matką zwróciła spojrzenie na te dwa umiłowane kraje. Aby spojrzała na Ukrainę, spojrzała na Rosję i aby przyniosła nam pokój. Potrzebujemy pokoju.

2022-08-24 10:34

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek w Domu św. Marty: potrzeba świadectwa chrześcijańskiej radości

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Na potrzebę świadectwa radości chrześcijańskiej wskazał papież podczas porannej Eucharystii w Domu Świętej Marty. Nawiązując do dzisiejszych czytań liturgicznych (So 3,14-18a; Łk 1,39-45) Ojciec Święty zachęcił, aby twarze chrześcijan jaśniały radością wewnętrzną, pochodzącą z odpuszczenie grzechów i bliskości Pana, a nie były posępne, jak na pogrzebie. Wskazał, że pesymizm nie jest cechą chrześcijanina.

Franciszek wskazał na wstępie, że radość rodzi się z przebaczenia grzechów. W pierwszym czytaniu znajdujemy słowa: „Pan oddalił wyroki na ciebie, usunął twego nieprzyjaciela”. Chodzi zatem o świadomość, że Bóg przebaczył nam nasze grzechy. Tak jak więzień cieszy się z darowania kary, czy chorzy o których cudownym uzdrowieniu mówi Ewangelia z przywrócenia zdrowia trzeba, byśmy zdawali sobie sprawę z odkupienia, jakie przynosi nam Pan Jezus.

CZYTAJ DALEJ

Dlaczego pokora jest taka ważna?

Niedziela Ogólnopolska 24/2020, str. VII

Adobe.Stock.pl

Pytanie czytelnika:
Bardzo często nie umiem pogodzić się z tym, że ktoś źle mnie ocenia. Trudno mi jest też przyjąć wolę drugiego człowieka.
Dlaczego bycie pokornym jest takie trudne?

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski: imiona Boga to nie sukces i władza, ale pokora i służba

2023-01-29 16:46

[ TEMATY ]

prymas Polski

abp Wojciech Polak

archidiecezja.pl

„Wśród imion Boga nie należy szukać tych z napisem sukces i władza, ale pokora i służba” - mówił w niedzielę 29 stycznia w Inowrocławiu abp Wojciech Polak. Prymas Polski przewodniczył Mszy św. za śp. kard. Józefa Glempa przypominając jego słowa, że „chrześcijanin to człowiek, który żyjąc na świecie, nie da się opanować światu całkowicie”.

Eucharystia celebrowana była w inowrocławskim kościele pw. Zwiastowania NMP, w którym śp. kard. Józef Glemp został ochrzczony 18 grudnia 1929 roku. Po latach tak o sobie pisał: „Urodzony chłopiec był tak wątły, że tego samego dnia chrztu udzielił ksiądz wikariusz Ludwik Sobieszczyk, później zesłany do Dachau. I tak z życiem doczesnym zaczęło się życie łaski w Chrystusie”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję