Reklama

Niedziela Małopolska

Niegowić

Cudowny obraz ukoronowany

    W niedzielę 28 sierpnia metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski dokonał koronacji obrazu Matki Bożej Niegowickiej w parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

[ TEMATY ]

koronacja

Maria Fortuna- Sudor

W Niegowici przed cudownym obrazem Matki Bożej modlą się kolejne pokolenia parafian od ponad 400 lat!

W Niegowici  przed cudownym obrazem Matki Bożej modlą się kolejne pokolenia parafian od ponad 400 lat!

    W uroczystości, na którą wspólnota parafialna czekała od lat, uczestniczyło wielu kapłanów, siostry zakonne, przedstawiciele władz samorządowych oraz wierni czcicieli Pani Niegowickiej. Zebranych w kościele i na placu wokół świątyni gości i parafian powitał proboszcz - ks. Janusz Łomzik.

    Mszy św. przewodniczył abp Marek Jędraszewski, który także wygłosił homilię. Przywołał w niej m. in. dwie osoby, które przed tym wizerunkiem Matki Bożej się modliły- sługę Bożego o. Anzelma Gądka OCD oraz św. Jana Pawła II. – Jesteśmy przekonani, że św. Jan Paweł II, niegdyś ks. Karol Wojtyła, wikariusz w Niegowici, gdzie uczył się na godzinach modlitwy i adoracji miłości do Matki Bożej Wniebowziętej, jest dziś razem z Nią – powiedział abp Jędraszewski i dodał: - Patrząc z wysokości nieba, mówi do nas: „Jestem szczęśliwy, przeżywając to święto ukoronowania Matki Bożej Niegowickiej razem z wami.” Po Mszy św. przed cudownym, już ukoronowanym obrazem liczni czciciele Matki Bożej długo klęczeli, wyrażając radość i zanosząc prośby do Niegowickiej Pani.

    A po zakończeniu uroczystości wspólnota parafialna podjęła zebranych na wydarzeniu przygotowanym posiłkiem. Z kolei po południu odbył się koncert, w ramach którego utwory organowe oraz różne kompozycje na organach zagrały: Miriam Wójciak, Karolina Kusz i s. Natana Szaro, a śpiewały Magdalena Wójciak i Mariola Skowronek- Noga.

    To była piękna uroczystość, która zapewne na długo pozostanie w pamięci jej uczestników.

2022-08-29 11:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bliżej koronacji Pani Rozwadowskiej

Niedziela sandomierska 16/2013, str. 1

[ TEMATY ]

obraz

koronacja

Piotr Jackowski

Członkowie Bractwa Szkaplerza Świętego umieszczają wizerunek Maryi w świątyni

Członkowie Bractwa Szkaplerza Świętego umieszczają wizerunek Maryi w świątyni

Znajdujący się w rozwadowskiej farze łaskami słynący obraz Matki Bożej Szkaplerznej zostanie ukoronowany koronami papieskimi 25 maja 2014 r. Taką decyzję podjął bp Krzysztof Nitkiewicz. Wizerunek Maryi został odnowiony w Krakowie na Wawelu, a jego uroczyste wniesienie do kościoła z udziałem Ordynariusza Sandomierskiego nastąpiło 3 kwietnia tego roku. W tym dniu rozpoczęły się bezpośrednie przygotowania do koronacji.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Sługa Boża Wanda Malczewska, Maryja i Cud nad Wisłą

2023-01-29 18:30

[ TEMATY ]

Wanda Malczewska

Ks. Józef Janiec

Wanda Malczewska

Wanda Malczewska

Wanda Malczewska to urodzona w 1822 roku świecka mistyczka, stygmatyczka i wizjonerka. Pochodziła z rodu Malczewskich herbu Tarnawa i była ciotką słynnego malarza symbolisty Jacka Malczewskiego oraz poety Antoniego Malczewskiego – prekursora polskiego romantyzmu.

Już jako dziecko była bardzo religijna i miała pierwsze mistyczne spotkania z Chrystusem (do pierwszej komunii świętej przystąpiła jako ośmiolatka). Będąc jeszcze nastolatką, przeżyła śmierć matki i ponowne małżeństwo ojca. Niedługo później zamieszkała u zamożnej ciotki (siostry ojca), Konstancji Siemieńskiej. To właśnie przy jej rodzinie Wanda spędziła większą część życia, zajmując się szeroko pojętym wolontariatem. Mieszkańców wsi zaopatrywała w książki, uczyła dzieci czytać i pisać, katechizowała37. Niejednokrotnie służyła radą i pomocą. Zrobiła nawet kurs felczerski, by zajmować się chorymi, zaś w czasie powstania styczniowego zorganizowała szpital dla rannych powstańców. Warto zaznaczyć, że leczyła nie tylko Polaków, lecz także Rosjan. Po śmierci ciotki Wanda Malczewska przez pewien czas zamieszkała gościnnie w klasztorze sióstr dominikanek pod Przyrowem. Nadal leczyła i odwiedzała chorych, zajmowała się szyciem parametrów liturgicznych, oddawała się modlitwie. Trzy ostatnie lata życia spędziła na plebanii w Parznie, oddając się pracy społecznej i charytatywnej. Z powodu braku sił nie mogła osobiście odwiedzać chorych, więc przyjmowała ich u siebie. Jeszcze za życia uznawano Malczewską za osobę uduchowioną i głęboko wierzącą. Zresztą nie bezpodstawnie. Obdarzona była bowiem charyzmatem proroctwa i miewała religijne wizje.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję