Reklama

Niedziela Sandomierska

Bp Nitkiewicz: każdy wychowawca powinien być szafarzem prawdy

Każdy wychowawca powinien być szafarzem prawdy, która uwalnia od zła i prowadzi ku dobru – zaapelował bp Krzysztof Nitkiewicz podczas wojewódzkiej inauguracja nowego roku szkolnego, która odbyła się 2 września w Janowie Lubelskim.

[ TEMATY ]

prawda

bp Krzysztof Nitkiewicz

wychowawca

Karol Porwich/Niedziela

Bp Krzysztof Nitkiewicz

Bp Krzysztof Nitkiewicz

Uroczyste rozpoczęcie nowego roku szkolnego połączone zostało z otwarciem i poświęceniem nowo wybudowanej hali sportowej. Poprzedziła je Msza św. sprawowana przez biskupa sandomierskiego w sanktuarium Matki Bożej Różańcowej Łaskawej.

We wspólnej modlitwie uczestniczyli kapłani, władze państwowe na czele z wojewodą lubelskim i Lubelskim Kuratorem Oświaty oraz władze powiatu, miasta, nauczyciele, uczniowie, służby mundurowe i przedstawiciele wielu instytucji.

Bp Krzysztof Nitkiewicz zwrócił uwagę w homilii, że jako chrześcijanie znajdujemy prawdę i wartości w wierze, zaś oddzielenie sfery zawodowej od chrześcijańskiej tożsamości, jak postulują środowiska liberalne i lewicowe, godziłoby w prawo do wolności religijnej.

Reklama

– Byłoby odgrywaniem roli kogoś, kim nie jesteśmy, choć niestety coraz więcej ochrzczonych postępuje w ten sposób. Mamy być więc w każdym miejscu i czasie świadkami Chrystusa, poprzez naszą postawę i wyznawane odważnie poglądy. To jest wielkie bogactwo odziedziczone po przodkach, jakim dzielimy się z młodymi. Budujmy na nim razem przyszłość narodu i Kościoła – zaapelował ordynariusz sandomierski.

Hierarcha zwracając się także do uczniów, życzył im, aby byli niczym poszukiwacze skarbów, kipiący pasją odkrywania i zdobywania oraz nieustraszeni wobec pojawiających się trudności.

– Wykorzystajcie jak najlepiej rozpoczynający się rok szkolny. Z drugiej strony, któż z nas nie odliczał dni do zakończenia nauki albo kto nie nasłuchiwał dzwonka obwieszczającego koniec lekcji? Dopiero z upływem czasu zaczynamy rozumieć, jak wspaniałe były tamte lata. Zatem moi drodzy: „Oto jest dzień, który dał nam Pan! Weselmy się i radujmy się nim!”. Te słowa dobrze znanej wszystkim piosenki są jak najbardziej aktualne – podkreślił biskup.

Dalsza część uroczystości odbyła się przy Zespole Szkół im. Wincentego Witosa, gdzie złożono kwiaty przy pomniku patrona.

Nowo wybudowaną halę sportową, stanowiącą część budynku szkoły poświęcił ks. Tomasz Lis, kustosz sanktuarium i dziekan dekanatu janowskiego. Obecny był także ks. Karol Wilkiel, proboszcz parafii prawosławnej w Biłgoraju.

2022-09-02 18:25

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pedagog seksualności: Chcesz dobrze wychować dzieci? Kochaj małżonka

[ TEMATY ]

wychowawca

Stock.Adobe

Jeśli chcesz dobrze wychować dzieci, na szczęśliwych i uczciwych ludzi, to kochaj swoją żonę, kochaj swojego męża. Jeśli kochasz swoje dziecko, to stawiaj mu wymagania. Jeśli mu nie będziesz stawiał wymagań to pomyśli, że go nie kochasz – to dwie rady dotyczące wychowania, którymi podzielił się z Family News Service Wiesław Gajewski, pedagog seksualności. W dniach 10-11 września będzie jednym z prelegentów w ramach V Kongresu Rodzin Polonijnych.

Wiesław Gajewski ma wieloletnie doświadczenie w pracy z młodzieżą, również polonijną. „Młodzież w różnych zakątkach świata jest taka sama jak w Polsce, ma te same pragnienia. Jednym z najważniejszych jest kochać i być kochanym. Tych pragnień nikt młodym nie odbierze, bo one są naturalne. Tak jak człowiek potrzebuje słońca, potrzebuje również konkretnej miłości” – podkreślił ekspert.

CZYTAJ DALEJ

Sednem życia religijnego ma być słuchanie serca

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 7, 14-23.

Środa, 8 lutego 2023. Św. Hieronima Emilianiego; św. Józefiny Bakhity, dziewicy, wsp. dow.

CZYTAJ DALEJ

Turcja: Polscy strażacy uratowali 9 ludzi, w tym czteroosobową rodzinę

2023-02-08 07:56

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/SEDAT SUNA

Polscy strażacy uratowali 9 ludzi, w tym czteroosobowa rodzinę. Ratownicy z grupy ratowniczej HUSAR Poland działają od wtorku w miejscowości Besni w Turcji – poinformował w środę PAP dowódca grupy bryg. Grzegorz Borowiec.

"Udało się uratować 9 osób w tym czteroosobową rodzinę, wiec jesteśmy pozytywnie nastawieni do dalszych działań. Z dużym optymizmem zaczęliśmy nowy dzień. Ruszają kolejne trzy oddziały więc mamy nadzieję, że będziemy odnajdować kolejne osoby" – powiedział PAP Borowiec.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję