Reklama

Kościół

Bp Piotrowski do rolników na Jasnej Górze: życzę wam miłości do ziemi i ludzkiego szacunku

- Człowiek nie jest konkurentem Boga, ale Jego współpracownikiem z mandatem roztropnego gospodarza w świecie - przypomniał na Jasnej Górze podczas ogólnopolskich dożynek bp Jan Piotrowski. Ordynariusz kielecki przewodniczył Mszy św. z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy i tysięcy przedstawicieli polskiej wsi. Życzył rolnikom miłości do ziemi, a jednocześnie niezbywalnego prawa do szacunku.

[ TEMATY ]

bp Piotrowski Jan

rolnicy

PAP/Waldemar Deska

W homilii bp Piotrowski nawiązując do nauczania św. Jana Pawła II, przypomniał, że wolność jest dana człowiekowi od Boga jako miara ludzkiej godności. Apelował, by żyć prawdą, która zawsze jest drogą do wolności.

- Wolności może człowiek używać dobrze lub źle, może przez nią budować i niszczyć - przypominał kaznodzieja i podkreślał, że „w jasnogórskiej ewangelizacji jest nieustanne wezwanie, abyśmy odnawiali w sobie prawdę o wielkiej, ludzkiej godności dzieci Bożych”. Bp Piotrowski zauważył, że „tam, gdzie jest prawda wszystko jest prawdziwe: i sprawiedliwość, i miłość, i wolność i nadzieja, a przede wszystkim prawdziwy sam w sobie jest człowiek”.

Kaznodzieja zwrócił uwagę, że arogancja człowieka wyzwolonego z wszelkich ideałów, karmionego zuchwałą pychą, uczy, że liczy się tylko doczesny i natychmiastowy interes. - W tym celu wypowiada się wojny ekonomiczne, obyczajowe, religijne i kulturowe na wielu frontach, a człowiek staje się istotą coraz bardziej zachłanną – zauważył.

PAP/Waldemar Deska

Reklama

Bp Piotrowski zachęcał, za papieżem Franciszkiem, by umieć właściwie dojrzeć „wspólny dom jakim jest dzieło stworzenia, a w nim piękno przyrody i człowieka stworzonego na obraz Boży”, a więc człowieka nie jako konkurenta Boga, ale Jego współpracownika z powierzonym mu mandatem misji roztropnego gospodarza w świecie. - Człowiek ma strzec ziemi, zawierając z nią przymierze, aby mogła być dalej, jak tego chce Bóg, źródłem życia dla całej ludzkiej rodziny oraz by tworzyć rolnictwo socjalne o ludzkim obliczu, na co składają się mocne, żywotne więzi między człowiekiem a ziemią - mówił kaznodzieja.

Wszystkim rolnikom, sadownikom, pszczelarzom bp Piotrowski życzył miłości do ziemi, a „jednocześnie niezbywalnego prawa do szacunku, który nigdy nie pozbawi ich nadziei, że ziemia to wielki Boży dar, którego nikt na świecie nie ma prawa odebrać, wykraść złymi decyzjami jakiejkolwiek natury”. - Praca na roli czyni was autentycznie wolnymi ludźmi a świętym obowiązkiem państwa jest zapewnienie wam tej wolności - powiedział hierarcha.

Bp Piotrowski podkreślił na zakończenie, że dzięki ludziom, którzy umieją usłyszeć, co Bóg do nich mówi i to słowo rozumieją, w „świecie nowych wyzwań, zagrożeń, ale i szans, Polska zawsze będzie”.

2022-09-04 16:22

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pielgrzymowali w intencji rolników

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 28/2018, str. I

[ TEMATY ]

pielgrzymka

rolnicy

Karolina Krasowska

Bp Tadeusz Lityński przeszedł z pielgrzymami kilka pierwszych kilometrów

Bp Tadeusz Lityński przeszedł z pielgrzymami kilka pierwszych kilometrów

Ok. 100 pielgrzymów wzięło udział w 35. Pieszej Pielgrzymce Duszpasterstwa Rolników z Otynia na Jasną Górę. Pielgrzymka odbyła się w dniach od 2 do 12 lipca

Pielgrzymi wyruszyli 2 lipca z sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju w Otyniu. Kilka pierwszych kilometrów przeszedł z nimi ordynariusz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej bp Tadeusz Lityński, który wcześniej odprawił dla nich Mszę św. – Pielgrzymka jest jubileuszowa, dlatego też ogarniamy wdzięcznością jej całą historię, wszystkich ludzi na przestrzeni lat, którzy szli w niełatwych czasach minionego okresu. Obecnie jest to z jednej strony pielgrzymka duchowa, a z drugiej jest to też wołanie o błogosławieństwo dla rolników naszej diecezji i naszego regionu o dobrą pogodę dla nich, żeby mogli zebrać plony – powiedział Pasterz diecezji. – Rok jest taki, jaki jest. Jest bardzo sucho i w wielu miejscach ogłoszono stan klęski żywiołowej. Dlatego głównie chcemy się modlić za rolników, ale również w naszych intencjach, w intencjach tych wszystkich, którzy nas podejmują, którzy nas prosili o modlitwę. A to jest bardzo wielka rzesza ludzi, którzy o nas pamiętają, modlą się, dlatego też chcemy ich zanieść na naszych nogach do Matki Bożej – dodał przewodnik pielgrzymki ks. Paweł Mydłowski. Pielgrzymi w sumie mieli do pokonania trasę ok. 400 km. Niektórzy pokonali całą drogę, inni ze względu na wiek bądź chorobę postanowili przejść z grupą chociaż kilka kilometrów. – Po prostu musiałam przejść i zobaczyć księży, którzy nas prowadzili w poprzednich pielgrzymkach, z którymi modliliśmy się razem. Naprawdę będzie mi tego brakowało. Jednak jesienią mam operację, więc nie mogę się wybrać w dłuższą drogę – powiedziała Zosia Hanusz z Nowej Soli. – Choruję na jaskrę, dlatego chcę się modlić o zdrowe oczy i żeby się nic nie pogarszało – dodała córka pani Zosi, Hania. Po raz trzeci w pielgrzymce uczestniczyła p. Teresa z parafii Ciosaniec, która podzieliła się następującym świadectwem: – Jasna Góra jest dla mnie bardzo wyjątkowym miejscem, wręcz ciągnie mnie tam, do Matki Bożej. Idę z intencjami w sercu, które pomagają mi tam dojść, podtrzymują mnie i dzięki temu dochodzę za każdym razem. Poznaje się bardzo dużo ciekawych ludzi, przeżywa się modlitwę inaczej, w większym skupieniu. To taka prawdziwa modlitwa.

CZYTAJ DALEJ

Być solą ziemi i światłem świata

Niedziela Ogólnopolska 6/2020, str. IV

[ TEMATY ]

homilia

Adobe.Stock.pl

Dzisiejsza Liturgia Słowa zachęca nas do ponownej refleksji nad tym, czym jest chrześcijańskie świadectwo wiary. Święty Paweł pisze, że być uczniem Chrystusa to nie błyszczeć słowem i mądrością, by nie okazało się, że zamiast Chrystusa niesiemy siebie. Kiedy jesteśmy postawieni na świeczniku, potrzebujemy autentycznej pokory, która w św. Pawle przejawiała się w prawdzie o własnej słabości i bojaźni. Rzec by można współczesnym językiem, że Paweł, głosząc Ewangelię, miał po prostu tremę – świadom wielkiej odpowiedzialności, która została na nim złożona. Głosząc Chrystusa, chciał ukryć niejako siebie samego, tak by nasza wiara opierała się wyłącznie na Bogu, a nigdy na człowieku, który przecież może być zawodny.

CZYTAJ DALEJ

Caritas Polska na ratunek ofiarom trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii

2023-02-06 18:03

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/REFIK TEKIN

W nocy z 5 na 6 lutego doszło do trzęsienia ziemi, którego epicentrum znajdowało się w Turcji, przy granicy z Syrią. Największe zniszczenia odnotowano w Turcji i Syrii, natomiast wstrząsy odczuli także mieszkańcy Libanu, Iraku i Cypru. Ofiarom katastrofy pomoc niesie Caritas Polska.

Wstrząsy były bardzo rozległe, a ich siłę oszacowano na 7,8 stopnie w skali Richtera. Na ulicach wielu miast zalega gruz, a pod nim wciąż tkwią ofiary katastrofy. Do tej pory zginęło ponad 900 osób w Turcji i ponad 200 osób w Syrii. Rannych jest w sumie ok. 6000 osób. Ludzie próbują się wydostać z miast, jak najdalej od zabudowań, z obawy przed zawaleniem się kolejnych budynków. Na ulicach tworzą się więc potężne korki. Akcję ratowniczą utrudniają padający śnieg i deszcz. Skala katastrofy skłoniła władze tureckie do ogłoszenia alarmu 4 stopnia, co oznacza, że proszą o pomoc międzynarodową. Szczególnie mocno ucierpiała diecezja Anatolii. W mieście Iskenderun zawaliła się katedra. Zniszczeniu uległy także biura Caritas, świadczące na co dzień pomoc potrzebującym, dlatego Krajowy Punkt Kontaktowy ds. Sytuacji Kryzysowych i władze diecezjalne alarmują, by beneficjenci pozostali poza tym terenem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję