Reklama

Wiadomości

Kazachstan: Stolicy zostanie przywrócona poprzednia nazwa - Astana

Prezydent Kazachstanu Kasym-Żomart Tokajew poparł inicjatywę deputowanych do parlamentu, dotyczącą zmiany nazwy stolicy kraju z Nur-Sułtan z powrotem na Astanę - poinformował we wtorek kazachstański portal zakon.kz.

[ TEMATY ]

Kazachstan

PAP/EPA/IGOR KOVALENKO

Z kolei inicjatywa parlamentarzystów wynika z sugestii zgłaszanych na spotkaniach z mieszkańcami, a także z licznych apeli obywateli. Za zgodą głowy państwa propozycja została włączona do projektu ustawy konstytucyjnej.

Obecną nazwę miasta stolica Kazachstanu otrzymała w 2019 roku z inicjatywy prezydenta Tokajewa, który, w przemówieniu inauguracyjnym po wyborze na urząd, zaproponował zmianę nazwy stolicy na cześć swojego poprzednika, Nursułtana Nazarbajewa, rządzącego krajem w latach 1991-2019.

Rzecznik kazachstańskiego prezydenta Rusłan Żeldybaj podkreślił, że Tokajew "uważa za fakt historyczny decydującą rolę Nursułtana Nazarbajewa w umocnieniu współczesnej państwowości Kazachstanu i kształtowaniu stolicy".

Reklama

"Prezydent uważa, że inne miejsca noszące imię Nazarbajewa powinny zachować swoje nazwy" - dodał rzecznik.

Położona w północnej części kraju stolica Kazachstanu kilkakrotnie zmieniała nazwę. Założone przez Rosjan w 1824 roku miasto pierwotnie nosiło nazwę Akmolińsk. W roku 1961 przemianowano je na Celinograd, którą to nazwę nosiło do roku 1992. W latach 1992–1998 nazywało się Akmoła, następnie przemianowano je na Astana, co w języku kazachskim oznacza "stolica" (rok wcześniej, w 1997 roku stało się stolicą; status ten utraciło miasto Ałmaty).

Miasto leży na Pogórzu Kazachskim nad rzeką Iszym; według oficjalnych danych w 2018 roku liczba jego mieszkańców przekroczyła milion. (PAP)

sm/ mal/

2022-09-13 22:55

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przystanek Kazachstan

Niedziela bielsko-żywiecka 39/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

misje

Kazachstan

Archiwum KH Nycz

Pierwsze kroki na stepach Kazachstanu

Pierwsze kroki na stepach Kazachstanu

Konrad i Hanna Nycz, wraz z trójką dzieci w wieku 1, 3, 5 lat, 10 września wylecieli do Kazachstanu. Będą tam pracować m.in. z potomkami polskich zesłańców.

Jeszcze zanim wzięliśmy ślub i pojawiły się dzieci oboje myśleliśmy o wyjeździe na misje. Teraz te młodzieńcze marzenia udało się zrealizować – mówi Konrad. Decyzja na „tak” zapadła w listopadzie ub. r. Wtedy to małżeństwo zgłosiło gotowość do uczestnictwa w misyjnym dziele wspólnocie neokatechumenalnej w bielskiej katedrze św. Mikołaja, którą współtworzą. W ten sposób wpisali się oni w inicjatywę powołaną przez założycieli ruchu: Kiko Argüello, Carmen Hernández i o. Mario Pezzi, którzy w 1985 r. przedstawili Janowi Pawłowi II projekt reewangelizacji północnej Europy za pośrednictwem małżeństw z dziećmi. Zaowocowało to w 1986 r., gdy papież rozesłał pierwsze trzy rodziny do Finlandii, Francji i Niemiec. Od tamtej pory do dziś zbytnio nie zmieniły się warunki uczestnictwa w takiej misji. Trzeba być otwartym na miejsce przydziału, dyspozycyjnym, samowystarczalnym – nie posiadać kredytów ani starszych osób zdanych na opiekę.

CZYTAJ DALEJ

Papieskie konto jest obecne na Twitterze od 10 lat

2022-12-06 09:36

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Przed 10 laty – 12 grudnia 2012 Benedykt XVI zamieścił pierwszy wpis na Twitterze. Przypominając tę rocznicę niemiecka agencja katolicka KNA zwróciła uwagę, że wtedy „wiadomość była ta była sensacją (...) i mało kto mógł przypuszczać, że wówczas już ponad 85-letni Ojciec Święty zostanie pierwszym tweetującym papieżem.

Watykan potraktował to jednak poważnie. Dziesięć lat temu otwarto na Twitterze nie tylko jeden papieski kanał, ale dziewięć: od włoskiego i angielskiego po arabski i łaciński. Papież jest wszechobecny na Twitterze”.

CZYTAJ DALEJ

Warsztaty dla mam

2022-12-07 07:12

[ TEMATY ]

kobiecość

Słubice

Katolickie Centrum Studenckie

Fundacja Edueko

ks. Rafał Mocny

Warsztaty odbyły się w Katolickim Centrum Studenckim

Warsztaty odbyły się w Katolickim Centrum Studenckim

Fundacja Edueko zorganizowała kolejne spotkanie w ramach projektu „Łączymy to, co najważniejsze”.

Spotkanie odbyło się w Katolickim Centrum Studenckim w Słubicach. Były to kolejne warsztaty dla mam „Mama córce, kobieta kobietce”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję