Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 7/2008, str. 8

Krzysztof Świertok

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pielgrzymka Parlamentarzystów Polskich

Wielkie rzeczy wyprasza się na kolanach

W święto Ofiarowania Pańskiego, 2 lutego, na Jasną Górę przybyło w tradycyjnej pielgrzymce ok. 80 posłów i senatorów. Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył bp Jan Wątroba z Częstochowy. Eucharystię koncelebrował ks. Piotr Pawlukiewicz, duszpasterz parlamentarzystów polskich. Zebranych powitał przeor Jasnej Góry o. Bogdan Waliczek, który powiedział: - W tym miejscu, na Jasnej Górze, sługa Boży Jan Paweł II i sługa Boży kard. Stefan Wyszyński uczyli nas, że wielkie rzeczy wyprasza się na kolanach (…). Taką lekcję modlitwy i wypraszania Bożej łaskawości zostawili nam, ucząc zawierzenia Maryi. W homilii bp Wątroba zwrócił uwagę, że człowiek, który jest uczniem Chrystusa, ma pełnić wśród ludzi tę samą funkcję, jaką spełnia światło. - Światło jest konieczne do życia; światło pomaga poznać prawdę; światło pomaga znaleźć drogę; światło daje poczucie bezpieczeństwa; światło też tworzy wspólnotę; nade wszystko światło ma świecić - wyjaśniał. - Naszym zadaniem jest pozwolić rozbłysnąć światłu Chrystusa (…) zmniejszyć matowość naszej egoistycznej natury, aby poprzez nas Jezus mógł objawiać się innym i przekazywać im swoje światło i miłość - podkreślił bp Wątroba.
W ramach pielgrzymki w Sali Papieskiej abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski, wygłosił konferencję na temat: „Parlamentarzysta jako człowiek prawa Bożego”.

W święto Ofiarowania Pańskiego

Śluby wieczyste kleryków paulińskich

Reklama

W święto Ofiarowania Pańskiego, 2 lutego, w Kaplicy Matki Bożej na ręce generała Zakonu Paulinów o. Izydora Matuszewskiego ośmiu braci kleryków paulińskich Wyższego Seminarium Duchownego na Skałce w Krakowie złożyło śluby wieczyste. Byli to: br. Arseniusz Jurak, br. Łukasz Szymański, br. Piotr Bednarski, br. Tomasz Tlałka, br. Łukasz Wróblewski, br. Zbigniew Kluska, br. Tomasz Góralczyk, br. Piotr Czyżewski. - Dzisiejsza uroczystość prezentacji, ofiarowania, uroczystość Matki Bożej ze świecą, Matki Bożej Gromnicznej, jest wezwaniem szczególnie dla Was, Bracia, mających złożyć profesję wieczystą, abyście z rąk Matki Najświętszej przyjęli tę świecę, światłość Jezusa Chrystusa, i byście na zawsze byli sługami Światłości, nieśli Ją tam, gdzie pośle Was Boża Opatrzność przez przełożonych - mówił o. Izydor Matuszewski, generał Zakonu Paulinów.
W uroczystości wzięli udział m.in.: rektor seminarium dr hab. o. Andrzej Napiórkowski, przeor Jasnej Góry o. Bogdan Waliczek, prefekt kleryków o. Mariusz Tabulski, wiceprefekci: o. Tomasz Doroziński i o. Rafał Zawada, ojciec duchowny seminarium o. Samuel Karwacki oraz ojcowie i księża goście. Obecni byli rodzice i rodziny kleryków. Oprawę Mszy św. zapewniła Schola Gregoriańska WSD ze Skałki pod dyrekcją ks. Wojciecha Grygiela.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pielgrzymka zakonów i zgromadzeń

Spotkanie rzeczywistości Boskiej z ludzką

W 23. pielgrzymce przybyło na Jasną Górę 2 lutego kilkaset osób życia konsekrowanego ze zgromadzeń zakonnych męskich i żeńskich archidiecezji częstochowskiej. Za organizację pielgrzymowania zakonów i zgromadzeń męskich odpowiadał ks. inf. Zenon Janyszek, wikariusz biskupi ds. instytutów życia konsekrowanego i stowarzyszeń życia apostolskiego, a żeńskich - s. Magdalena Będkowska, nazaretanka, diecezjalna referentka zakonna ds. zgromadzeń żeńskich. Mszy św. w Bazylice Jasnogórskiej przewodniczył metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak. Wcześniej poświęcił on świece w Kaplicy Matki Bożej. - Przybywamy dzisiaj, by odnowić swoją konsekrację, przybywamy 2 lutego, w święto Ofiarowania Jezusa - mówił w homilii abp Nowak. - Zawsze widziano w tym święcie tajemnicę spotkania Chrystusa ze swoim ludem (…). Życie zakonne także objawia to spotkanie się rzeczywistości Boskiej z rzeczywistością ludzką. To spotkanie ma charakter oblubieńczy, dlatego to jest Wasze święto.
W archidiecezji częstochowskiej jest obecnie 21 zgromadzeń i zakonów męskich oraz 70 żeńskich, w tym 3 klauzurowe.

Rekolekcje Duszpasterzy Ludzi Pracy

Reklama

Jako temat rekolekcji duszpasterzy ludzi pracy, odbywających się w dniach 28-31 stycznia, wybrano słowa: „Praca nad charakterem: Stawać się uczniem Chrystusa”. Wraz z duszpasterzami obecni byli: abp Tadeusz Gocłowski - metropolita gdański, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. ludzi pracy, oraz ks. prał. Witold Andrzejewski - duszpasterz ludzi pracy z Gorzowa Wielkopolskiego. Nauki rekolekcyjne głosił ks. dr Marek Dziewiecki - krajowy duszpasterz powołań.

Sympozjum księży rekolekcjonistów

W dniach 28-31 stycznia na Jasnej Górze odbyło się 17. Sympozjum Księży Rekolekcjonistów, Ojców Duchownych i Spowiedników Kapłańskich. Spotkanie zgromadziło ok. 120 kapłanów. Był z nimi bp Paweł Socha, wiceprzewodniczący Komisji ds. Duchowieństwa Episkopatu Polski, biskup pomocniczy diecezji zielonogórsko-gorzowskiej i jednocześnie inicjator jasnogórskiego sympozjum. Na spotkanie przybyli także: bp Zygmunt Zimowski z Radomia, bp Jan Kopiec z Opola, bp Tadeusz Bronakowski z Łomży. W programie sympozjum były: konferencje ascetyczne, medytacje, wykłady i panele.

Nominacje do nagrody Fryderyk

Dwie płyty z cyklu „Jasnogórska Muzyka Dawna. Musica Claromontana” zostały nominowane do Nagrody Fryderyk:
- Album Roku Muzyka Dawna i Barokowa: Vol 14 „Ciemne jutrznie”;
- Album Roku Muzyka Chóralna i Oratoryjna: Vol 21 z kompozycjami Józefa Elsnera.
Nagroda Fryderyk jest najbardziej prestiżową nagrodą muzyczną w Polsce przyznawaną przez artystów, dziennikarzy i przedstawicieli branży fonograficznej, zrzeszonych w Akademii Fonograficznej.

Zapowiedzi

29 lutego - maturzyści archidiecezji wrocławskiej

29 lutego - 2 marca - 24. Pielgrzymka Przewodników Turystycznych

Jasnogórski telefon zaufania (0-34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

www.jasnagora.com

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmarł ks. Piotr Nowosielski

2025-01-19 09:26

[ TEMATY ]

diecezja legnicka

Diec. Legnicka

Informujemy w nadziei życia wiecznego, że w niedzielę 19 stycznia br. odszedł do Pana ks. Piotr Nowosielski, wikariusz parafii pw. Trójcy Świętej, redaktor Niedzieli Legnickiej, kolportażu prasy katolickiej w diecezji legnickiej oraz członek Diecezjalnej Rady ds. Powołań Diecezji Legnickiej/

Jego duszę polecamy pamięci modlitewnej.
CZYTAJ DALEJ

„Godzina Różańcowa” Ojca Justyna

Niedziela w Chicago 48/2004

[ TEMATY ]

różaniec

Adobe Stock

„Godzina Różańcowa” jest najstarszym na świecie katolickim programem nadawanym w języku polskim, który działa od 6 grudnia 1931 r. nieprzerwanie do dzisiaj. Obecnie sieć radiowa składa się z 40 radiostacji w USA i Kanadzie. Program prowadzony jest przez franciszkanów, Braci Mniejszych Konwentualnych z Prowincji św. Antoniego Padewskiego w USA.

Niektórym nie wystarcza coniedzielne pójście do kościoła i uczestnictwo we Mszy św. Chcieliby coś więcej wiedzieć, pogłębić wiadomości religijne, inni mają wątpliwości i pytania, a inni są spragnieni słowa Bożego w języku polskim. Szczególnie w dawnych czasach, kiedy nie było ani komputerów, ani telewizji, ani nawet radia, Rodacy rozsiani po całej Ameryce, oddaleni od skupisk ludzkich, bardzo odczuwali brak mowy polskiej, a zwłaszcza nauki Ewangelii w ojczystym języku. Te potrzeby wiernych dostrzegł przełożony franciszkańskiej Prowincji św. Antoniego Padewskiego w USA - o. Justyn Figas. Uważał on, że do szerzenia nauki Chrystusa trzeba wykorzystywać wszelkie środki przekazu i najnowsze osiągnięcia. Były lata 20. XX wieku i takim najnowszym osiągnięciem techniki było radio. Dlatego, kiedy nadarzyła się okazja, Ojciec Justyn w 1928 r. rozpoczął swoje wystąpienia radiowe. Najpierw trwały one 10 minut, a później 30 minut lokalnego programu radiowego w Bufflo, w którym odpowiadał na pytania słuchaczy. 6 grudnia 1931 r. z Bufflo Ojciec Justyn nadał pierwszą audycję programu, który nazwał Godzina Różańcowa. W 1959 r. audycję transmitowało już 79 stacji. Ojciec Justyn przeniósł nadawanie Godziny Różańcowej najpierw do kościoła Bożego Ciała w Bufflo, a później do kaplicy Gimnazjum św. Franciszka w Athol Springs. Program nadawany był na żywo przez godzinę. Była w nim skrzynka pytań i odpowiedzi, urozmaicały go pieśni kościelne. We wstępie do pierwszego programu Ojciec Justyn powiedział: „Ten pierwszy program poświęcam naszym ojcom Polakom i matkom Polkom, tym cichym i pokornym pionierom, którzy swą głęboką wiarą Kościół katolicki ozdobili, którzy swą ciężką i bezustanną pracą ten kraj amerykański wzbogacili, którzy swym życiem praktycznym na pochwałę u obcokrajowców sobie zasłużyli, którzy w spuściźnie cnoty Boskie i staropolskie nam zostawili. Im wyłącznie sercem, miłością, szacunkiem i wdzięcznością przepełniony ten program poświęcam”. Ojciec Justyn w ciągu 28 lat swojej posługi radiowej (1931-59) nadał 750 programów, docierając do 5 mln słuchaczy w USA i Kanadzie. Za swój wysiłek dla Kościoła i Polonii otrzymał m.in. order „Polonia Restituta” i medal „Fidelitas”.
CZYTAJ DALEJ

Podano datę uroczystości pogrzebowych ks. Piotra Nowosielskiego

2025-01-20 12:51

[ TEMATY ]

diecezja legnicka

Diec. Legnicka

W niedzielę 19 stycznia br. o godz. 4.30 odszedł do Pana ks. kan. Piotr Nowosielski, wikariusz parafii pw. Trójcy Świętej, redaktor Niedzieli Legnickiej, kolportażu prasy katolickiej w diecezji legnickiej oraz członek Diecezjalnej Rady ds. Powołań Diecezji Legnickiej. Poniżej podajemy szczegóły uroczystości pogrzebowych.

Ze względu na odległość między kościołem pw. Trójcy Świętej a cmentarzem, chętni będą mogli skorzystać z podstawionego autokaru, który zawiezie ich na uroczystości na cmentarzu w Jaszkowie.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję