Musi się to odbywać zgodnie z zasadami sprawiedliwości i przemiany społecznej, powiedział prefekt Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka kard. Michael Czerny. Wymaga to poszanowania praw pracowniczych na wszystkich szczeblach i we wszystkich krajach. Ponadto zyski muszą być dzielone sprawiedliwie.
Musi się zmienić to, że wielu pracowników nadal „pracuje w krytycznych, a czasem nielegalnych warunkach”, stwierdził kard. Czerny. Otrzymują nierówne wynagrodzenie, są zmuszani do męczącej pracy często z dala od swoich rodzin i „są poddani regułom agresywnej konkurencji”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Watykański kardynał zaapelował również o bardziej zrównoważoną turystykę. Jego zdaniem, szczególnie w obliczu pandemii i kryzysu energetycznego dobrze jest skupić się na podróżach lokalnych, aby „poznać i docenić” sąsiednie regiony.
Chociaż ten sektor gospodarki był jednym z najciężej dotkniętych przez pandemię, teraz może stać się jednym z motorów odbudowy bardziej sprawiedliwego i lepszego świata, uważa kard. Czerny. Na to „odrodzenie i odnowę” Kościół patrzy również „oczami nadziei”, mając na myśli „wszystkich w to zaangażowanych i za to odpowiedzialnych”.
Światowy Dzień Turystyki obchodzony jest corocznie 27 września. Został zapoczątkowany w 1980 roku przez Światową Organizację Turystyki (UNWTO), a jego celem jest upamiętnianie znaczenia turystyki w zaspokajaniu pragnień i potrzeb setek milionów ludzi na całym świecie. W tym roku tematem przewodnim jest „Rethinking Tourism” (Ponowne przemyślenie turystyki).