Reklama

Świat

Kard. Marx: inwazja Rosji na Krymie jest nielegalna

[ TEMATY ]

Rosja

Wolfgang Roucka/pl.wikipedia.org

Za nielegalną uznał inwazję Rosji na Krymie kard. Reinhard Marx. Przewodniczący Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) otworzył wczoraj jej wiosenne zgromadzenie plenarne. Odbywa się ono w Brukseli w dniach 19-21 marca nt. „Unia Europejska widziana z zewnątrz”.

- Przewrót na Ukrainie nie tylko zdominował nagłówki i zmonopolizował uwagę narodów Europy, ale też głęboko nas poruszył. Rozpoczął się wielotygodniowymi protestami i dramatyczną walką o suwerenność w Kijowie, a później w innych częściach kraju, a swój punkt kulminacyjny osiągnął wraz z nielegalną inwazją rosyjską na Krymie i staraniami o odłączenie Krymu od Ukrainy oraz włączenie go do Federacji Rosyjskiej - stwierdził metropolita Monachium i Fryzyngi.

Jego zdaniem wydarzenia na Krymie „pogrążyły Europę w najtrudniejszej od długiego czasu sytuacji w polityce zagranicznej”. - Kto mógłby uwierzyć, że tak szybko odwołamy się do logiki zimnej wojny? Albo że ożywimy widmo aneksji terytorialnej w Europie? Politycy na Ukrainie stoją wobec beznadziejnego zadania: muszą spróbować zachować jedność kraju, a jednocześnie nie pozwolić się wciągnąć w konflikt zbrojny z Rosją. Politycy w Unii Europejskiej i na scenie światowej gorączkowo pracują, by znaleźć wyjście z konfliktu, a my powinniśmy towarzyszyć im modlitwą - zaznaczył jeden z najbliższych współpracowników papieża.

Reklama

Wskazał przy tym, że oprócz politycznego przewrotu, Ukraina przeżywa olbrzymie problemy gospodarcze i finansowe, a także stpoi wobec zagrożenia z zewnątrz. Przypomniał, że przewrót był nie tylko skierowany przeciw rządowi, klasie politycznej i systemowi, które naginały sprawiedliwość i wykorzystywały kraj do własnego wzbogacenia się. - Przewrót był również zaangażowaniem na rzecz europejskiego ukierunkowania kraju. To powinno dać do myślenia nam, którzy przez kilka ostatnich lat kręciliśmy się w kółko wokół spraw finansowych i gospodarczych. Kryzys zadłużenia państwowego był oczywiście poważnym kryzysem, ale życiowe problemy Ukrainy mają dodatkowy wymiar - uznał niemiecki hierarcha.

Uważa on, że proeuropejskie zaangażowanie Ukrainy i jej pragnienie należenia do „politycznej Europy” stanowią wyzwanie dla tych, którzy już należą do Unii Europejskiej. W zbliżających się majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego spodziewana jest ponownie słaba frekwencja w państwach członkowskich. Powstaje więc pytanie „czy nie staliśmy się zbyt zmęczeni i leniwi, by troszczyć się o polityczne sprawy Europy”. - Ruch demokratyczny na Ukrainie jasno pokazał nam - po raz kolejny - że sukcesu naszej wolnej i demokratycznej Europy nie można uznać za osiągnięty, lecz że wymaga on stałego wsparcia jej obywateli i narodów - zaznaczył kard. Marx. Przypomniał też, że „europejska demokracja potrzebuje wartości”.

2014-03-20 12:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rosja: Polscy dyplomaci upamiętnią rocznice katastrofy smoleńskiej i zbrodni katyńskiej

Delegacja ambasady RP w Moskwie uda się w piątek do Smoleńska i Katynia, by upamiętnić 10. rocznicę katastrofy smoleńskiej i 80. rocznicę zbrodni katyńskiej. Dyplomaci złożą wieńce w symbolicznym miejscu upamiętnienia ofiar katastrofy z 10 kwietnia 2010 roku.

Do Smoleńska i Katynia polscy dyplomaci jadą w warunkach ograniczeń, wynikających z zagrożenia epidemicznego w Rosji i po przełożeniu planowanej pierwotnie wizyty delegacji rządowej z premierem Mateuszem Morawieckim. W rocznicowych obchodach wezmą udział przedstawiciele ambasady RP i ataszatu obrony w Moskwie oraz agencji konsularnej w Smoleńsku.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Żyć Słowem Bożym

2022-11-27 17:25

Ks. Wojciech Kania

Zakończył się jesienny XXVIII Tydzień Biblijny w Diecezji Sandomierskiej.

Ostatnie dni kończącego się roku liturgicznego już od 28 lat przebiegają w naszej diecezji w kontekście modlitwy Słowem Bożym. Tydzień biblijny, który zakończyliśmy był okazją do zwrócenia jeszcze bardziej uwagi na rolę jaką Pismo Święte – Słowo samego Boga powinno odgrywać w naszym życiu. Czas ten był więc okazją do wyjaśniania tajników Biblii tak młodym jak i starszym. Bibliści prowadzący na co dzień zajęcia wykładowe dla seminarzystów spotkali się z tymi, którzy w swoim życiu starają się żyć Słowem Bożym. Ks. Paweł Lasek, wicerektor w seminarium duchownym zaprosił w jego mury uczestników sandomierskiej Szkoły Biblijnej. Spotkanie odbyło się w serdecznej atmosferze czytania Bożego Słowa. Ks. Michał Powęska, prefekt naszych alumnów wygłosił konferencje biblijne dla katechetów, którzy odbywali swoje skupienie w ośrodku rekolekcyjnym w Radomyślu nad Sanem. Ponadto ks. prefekt przeprowadził w Liceum Ogólnokształcącym im. Komisji Edukacji Narodowej w Stalowej Woli szereg katechez biblijnych, przekazując tym samym młodym ludziom kilka prostych kroków niezbędnych podczas lektury Pisma Świętego. W kilka dniu później już w spotkaniu on-line, zatytułowanym „Samarytanin i to jeszcze miłosierny” ks. Michał zwrócił uwagę uczestników na zagadnienie miłosierdzia obecne na kartach Ewangelii św. Łukasza. W seminarium odbyły się także rekolekcje dla młodzieży męskiej, podczas których rekolektanci uczyli się jak obronić wiarę mając za wzór św. Jana Chrzciciela oraz bł. Antoniego Rewerę. Czas skupienia rozpoczął się w piątek w kościele seminaryjnym medytacją biblijną przygotowaną przez naszych alumnów. Materiały duszpasterskie, będące pomocą dla przeprowadzenia katechez biblijnych w parafiach opracował jak co roku ks. Roman Sieroń.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję