Biskupa pomocniczego w sobotę 24 września uroczyście podjął ks. Krzysztof Cora, który na urzędzie w 2019 roku zastąpił wieloletniego duszpasterza ks. prał. Zbigniewa Wolanina. Zgodnie z planem wizytacji bp Adam spotkał się z mieszkańcami pobliskiego osiedla Kośmin, gdzie w kościele pomocniczym odprawił Mszę św. Wspólnie z wiernymi modlił się na przykościelnym cmentarzu, a także spotkał się ze świeckimi przedstawicielami parafii. Nie zabrakło także okazji do rozmów z kapłanami.
W roku rocznic i jubileuszy
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Centralnym punktem wizytacji była Eucharystia w kościele parafialnym, która została poprzedzona odczytaniem sprawozdania duszpasterskiego i gospodarczego przez proboszcza, który zwrócił uwagę, że tegoroczna wizytacja odbywa się w roku kolejnych jubileuszy. – Cieszymy się 60 rocznicą nadania praw miejskich naszej miejscowości. Jako wspólnota parafialna przeżywamy 65-lecie ustanowienia parafii, 15-lecie ustanowienia dekanatu Piława Górna i jubileusz 35-lecia konsekracji świątyni – mówił ks. Cora, przypominając, że parafia liczy nie wiele ponad 6 tys. mieszkańców.
Stanisław Bałabuch
W Piławie Górnej jest jeszcze młodzież, której zależy na relacji z Jezusem w świętych sakramentach
Trudności w duszpasterstwie
Reklama
Ks. proboszcz zwrócił uwagę, że życie religijne w parafii wygląda podobnie, jak wielu wspólnotach na Dolnym Śląsku. – Starsze pokolenie przywiązane jest do wiary i do Kościoła. Młodzi zeświecczeli i zobojętnieli na to co święte. Często jest to przyczyną problemów osobistych, rodzinnych i moralnych. Przekłada się to na życie całej parafii. Gonitwa za tym co materialne doprowadza często do dewastacji rodziny – zauważył, przypominając, że z Piławy Górnej w ostatnim czasie wyjechało około 1,5 tys. mieszkańców.
Do problemów parafii nawiązał w homilii bp Adam Bałabuch. - Człowiek nosi w sobie pragnienie czegoś, co go przekracza. Nie byłoby dobrze, gdyby zamykał swoje tęsknoty i dążenia tylko w ramach tego świata materialnego, który widzimy. Bardzo byśmy zubożyli samych siebie, gdyby widziany przez nas świat był dla nas wszystkim i z nim tylko wiązali całą swoją nadzieję. Czujemy jednak, że jest w nas tęsknota za czymś większym, za czymś głębszym, za czymś co przerasta ten materialny świat. Jest w nas tęsknota za wiecznością. Człowiek chce żyć wiecznie, chce być szczęśliwy, chce kochać, ale i chce być kochanym nie tylko przemijająco i doraźnie – zaznaczył.
700 lat historii
Historia kościoła w Piławie Górnej sięga początków XIV wieku. Świątynia na przestrzeni wieków przechodziła w ręce ewangelików. Ostatecznie kościół w 1654 roku zwrócono katolikom, którzy stali się większością w mieście dopiero po II wojnie światowej, kiedy to napłynęła ludność polska, katolicka. Kościół w Piławie Górnej samodzielną parafią stał się dopiero w 1957 roku, decyzją metropolity wrocławskiego kard. Bolesława Kominka. Natomiast po rozbudowie świątyni jej konsekracji dokonał w 1987 roku kard. Henryk Gulbinowicz. Na przestrzeni ostatnich lat duszpasterstwem kierowali ks. Paweł Nieużyła (1957-65), ks. Wenancjusz Róg (1965), ks. Bronisław Goldewicz (1965-83) oraz ks. Zbigniew Wolanin (1983-2019).