Reklama

Wiadomości

Premier Morawiecki w Pradze: proponujemy nałożyć maksymalną cenę na uprawnienia do emisji CO2; to zmniejszy ceny prądu w Europie

Mechanizm ograniczania cen energii elektrycznej zaproponowany w 2014 r. nie zadziałał; proponujemy nałożyć maksymalną cenę na uprawnienia do emisji CO2, co zmniejszy ceny prądu w Europie - mówił w Pradze premier Mateusz Morawiecki. Ocenił, że polityka energetyczna UE była realizowana pod dyktando Niemiec. W czwartek w Pradze odbywa się szczyt Europejskiej Wspólnoty Politycznej (EPC), na który przybyli przywódcy 44 europejskich państw.

[ TEMATY ]

premier

PAP/Radek Pietruszka

Morawiecki wchodząc na spotkanie EPC zaznaczył, że dzisiaj najważniejszą sprawą dla Unii Europejskiej są ceny energii i ceny gazu. "Domagamy się od Komisji Europejskiej natychmiastowego działania w tej sprawie" - podkreślił. Przypomniał, że z tego powodu podpisał niedawno wraz z innymi członkami Rady Europejskiej list, aby wezwać KE do natychmiastowej zmiany jej podejścia.

"Wiemy doskonale, że mechanizm ograniczania cen energii elektrycznej zaproponowany w 2014 roku nie zadziałał. Dlatego proponujemy, żeby nałożyć jakąś maksymalną cenę na uprawnienia do emisji CO2" - mówił Morawiecki. Zaznaczył, że takie działanie znacznie obniżyłoby ceny prądu w całej Europie.

Jak dodał, kolejną kwestią jest gaz. "Nie może być tak, żeby interes jednego państwa - interes Niemiec wyznaczał ścieżkę cenową dla wszystkich państw członkowskich" - podkreślił szef polskiego rządu. Uzupełnił, że dzisiaj bardzo często mówi się o egoizmie Niemiec i zwracał uwagę na komentarze portalu Politico czy dziennika "Financial Times".

"Widać wyraźnie, że nie może być tak, aby polityka energetyczna Unii Europejskiej była realizowana pod dyktando Niemiec. Pamiętamy doskonale, jak państwo niemieckie pouczało innych, zachowywało się bardzo butnie w okresie COVID-u, czy wcześniejszego kryzysu finansowego. Dzisiaj to samo państwo wykorzystując potężną siłę swojej gospodarki, swojego kapitału chce przeznaczyć ogromne środki, a konkretnie 200 mld euro na pomoc tylko dla swojego przemysłu" - zauważył polskie premier.

"My oczywiście robimy wszystko, aby ulżyć polskim gospodarstwom domowym w cenach gazu, w cenach prądu, ale chcemy walczyć także o nasz przemysł. Nie może tak być, żeby polski przemysł był w gorszym położeniu niż przemysł niemiecki, austriacki czy innych państw UE" - podkreślił Morawiecki.

W jego ocenie, działanie zaproponowane przez Niemcy jest działaniem niszczącym jednolity rynek europejski. "Jestem przekonany, że większość, ogromna większość państw Unii Europejskiej podziela moje poglądy" - ocenił.

Reklama

Nawiązując do czwartkowego spotkania EPC Morawiecki zaznaczył, że Polska jest otwarta na wszystkie formaty współpracy. "Chcemy, żeby cała Europa, nie tylko Unia Europejska, prowadziła politykę w kierunku bezpieczeństwa, pokoju, poszerzania wolności i wzrostu gospodarczego, rozwoju. Po prostu dobrobytu" - mówił.

Zadeklarował też gotowość pomocy dla sąsiadów. "Polska dąży do tego, aby wraz z innymi państwami zapewnić pokojowy, dobry, szybki rozwój i wyjście z tego kryzysu dla całej Unii Europejskiej" - oświadczył Morawiecki.

Gospodarz szczytu - Petr Fiala, premier Czech, które przewodniczą w tym półroczu Unii Europejskiej powiedział, że czwartek będzie wielkim dniem dla Europy. "Absolutnie nie chcemy zastąpić żadnej istniejącej struktury europejskiej, chodzi o stworzenie przestrzeni dla otwartej dyskusji wszystkich europejskich przywódców" - podkreślił.

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel powiedział, że kraje które spotykają się w Pradze, dzielą ten sam kontynent i te same wyzwania. Jego zdaniem państwa te są zjednoczone w sprawach bezpieczeństwa, energii, migracji oraz dążą do stabilność i pokój.

Na Zamku Praskim przywódcy 44 zaproszonych państw rozmawiają za zamkniętymi drzwiami. Po inauguracyjnym przemówieniu Fiali głos zabrało czterech przywódców spoza Unii Europejskiej, w tym premier Wielkiej Brytanii Liz Truss, do swoich kolegów przez łącza internetowe dołączy prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Zgodnie z planem spotkania, politycy zasiądą do okrągłych stołów, aby omówić dwa zestawy zagadnień. Pierwszym z nich będzie pokój i bezpieczeństwo, drugim - gospodarka, energia i klimat. Później zaplanowano czas na rozmowy dwustronne.

Powołanie nowego formatu - Europejskiej Wspólnoty Politycznej (EPC) - zaproponował w maju, w trakcie francuskiej prezydencji w Unii, prezydent Emmanuel Macron. Uznał, że istniejące organizacje, jak Rada Europy czy OBWE, nie są formatami, w których można szukać rozwiązań aktualnych problemów. Później jego zdanie podzielili uczestnicy czerwcowego szczytu UE. Podkreślono wówczas, że obecne wyzwania geopolityczne dotyczą nie tylko 27 państw, ale całego kontynentu. Stąd w Pradze poza krajami UE obecni są przedstawiciele 17 innych państw, w tym Wielkiej Brytanii, Ukrainy, Turcji i państw Bałkanów Zachodnich. Obecni są członkowie UE; ci, którzy nie chcą do niej należeć lub należeć nie będą oraz ci, którzy czekają na członkostwo - komentowano w kuluarach.

Reklama

Z Pragi Rafał Białkowski i Piotr Górecki (PAP)

autor: Rafał Białkowski, Piotr Górecki

rbk/ ptg/ adj/

2022-10-06 15:14

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Premier: dzisiaj na wschodniej granicy Polski mamy do czynienia z wojną nowego typu

Dzisiaj na wschodniej granicy Polski mamy do czynienia z wojną nowego typu; wojną w której bronią są migranci, w której bronią jest dezinformacja, wojną hybrydową - powiedział w niedzielę w Tallinnie premier Mateusz Morawiecki.

Premier Mateusz Morawiecki przybył w niedzielę rano do Estonii, gdzie spotkał się z szefową estońskiego rządu Kaji Kallas.

CZYTAJ DALEJ

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Prawda o Maryi Niepokalanie Poczętej, jako wolnej od grzechu i pełnej doskonałości, nie sprawia, że staje się Ona daleka nam wszystkim. Jest zupełnie odwrotnie.

Jako wspólnota Kościoła katolickiego 8 grudnia obchodzimy my uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Przywilej Niepokalanego Poczęcia jest dla Maryi wyjątkowym darem łaski Bożej, a dla Kościoła – dogmatem wiary. Przypomnijmy, że dogmat to nauka wiary zawarta w Objawieniu, której interpretacja jest ściśle określona przez Kościół. To po prostu twierdzenie objawione przez Boga i przyjmowane za pewne. Dogmat o Niepokalanym Poczęciu Maryi został uroczyście ogłoszony przez papieża Piusa IX w Bazylice św. Piotra w Rzymie 8 grudnia 1854 r. bullą Ineffabilis Deus.

CZYTAJ DALEJ

NBP: Jacek Kurski nowym przedstawicielem Polski w Radzie Dyrektorów Wykonawczych Banku Światowego

2022-12-07 10:53

[ TEMATY ]

Jacek Kurski

Youtube.com

Jacek Kurski został nowym przedstawicielem Polski w Radzie Dyrektorów Wykonawczych Banku Światowego - wynika ze środowego komunikatu NBP. Informacje te potwierdził Kurski; napisał, że podjął pracę zgodną z jego wykształceniem i doświadczeniem menadżera.

"W grudniu br. Pan Jacek Kurski rozpoczął pracę jako Alternate Executive Director szwajcarsko-polskiej konstytuanty w Grupie Banku Światowego w Waszyngtonie" - poinformował bank centralny na swojej stronie internetowej. Obok Polski i Szwajcarii w skład szwajcarsko-polskiej konstytuanty wchodzą: Azerbejdżan, Kazachstan, Kirgistan, Serbia, Tadżykistan, Turkmenistan oraz Uzbekistan.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję