Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków

Pozostawił trwały ślad

    – Stał się bojownikiem moralnego zwycięstwa – powiedział abp Marek Jędraszewski w czasie uroczystości pogrzebowych śp. Mieczysława Gila.

Archiwum MFS

Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się Mszą św. w kościele karmelitów bosych (przy ul. Rakowickiej)

Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się Mszą św. w kościele karmelitów bosych (przy ul. Rakowickiej)

    W pogrzebie zmarłego 29 września działacza NSZZ „Solidarność” obok jego rodziny i przyjaciół uczestniczyli m.in.: prezydent RP Andrzej Duda, ministrowie, parlamentarzyści, wojewoda małopolski Łukasz Kmita, wicewojewoda Ryszard Pagacz, przedstawiciele małopolskich jednostek samorządu terytorialnego z marszałkiem Witoldem Kozłowskim, reprezentanci służb mundurowych, jednostek administracji zespolonej oraz organizacji solidarnościowych.

    Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się Mszą św. w kościele karmelitów bosych przy ul. Rakowickiej 18 w Krakowie. Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski nazwał śp. Mieczysława Gila człowiekiem zmagań o solidarność międzyludzką i o NSZZ „Solidarność”. Przypomniał m.in. współorganizowane przez niego strajki w Hucie im. Lenina i wstąpienie do „Solidarności” oraz czas więzienia w stanie wojennym. – Stał się bojownikiem moralnego zwycięstwa – zauważył abp Marek Jędraszewski, odwołując się do homilii Jana Pawła II wygłoszonej 17 czerwca 1983 r. w Warszawie. Podkreślił, że w latach 80. Mieczysław Gil był kilkadziesiąt razy zatrzymywany i przesłuchiwany, współorganizował Duszpasterstwo Ludzi Pracy. W 1989 r. był uczestnikiem obrad plenarnych okrągłego stołu oraz zespołu ds. gospodarki i polityki społecznej.

    – Dzisiaj żegnamy człowieka zmagań o prawdę, człowieka zmagań o solidarność, człowieka zmagań o wolną Polskę, człowiek zmagań o Polskę wierną chrześcijańskim wartościom – powiedział abp Marek Jędraszewski.

    Prezydent Andrzej Duda odznaczył śp. Mieczysława Gila Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski, za: „…osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i publicznej, za działalność na rzecz transformacji ustrojowej w Polsce”. – Był niezwykłym przykładem tego, jak człowiek, robotnik, pracownik wielkiego kombinatu, zwykły hutnik może być przejawem niezwykłej mądrości, umiejętności rozpoznawania gdzie jest prawdziwa wolność, prawda, przyzwoitość, uczciwość – powiedział o zmarłym prezydent Andrzej Duda i podkreślił: - Zawsze był przesiąknięty głęboko ideą i potrzebą służenia drugiemu człowiekowi i współtworzenia dobra, które nazywamy dobrem wspólnym.

Reklama

    Z kolei prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki przysłał list kondolencyjny, który odczytał Łukasza Kmita. Wojewoda Małopolski przypomniał także kim był śp. Mieczysław Gil, wymieniając jego funkcje i zasługi i zaznaczył: - Nade wszystko zaś, człowiek prawdziwie troszczący się o losy zarówno swojej małej Ojczyzny, jak i oddany działacz, dla którego dobro Polski było najwyższym zobowiązaniem. I stwierdził, że: śp. Mieczysław Gil pozostawił trwały ślad stanowiący fundament, na którym budujemy przyszłość dla kolejnych pokoleń.

    Po zakończeniu Mszy św. zgromadzeni uczestniczyli w ostatniej drodze śp. Mieczysława Gila. kondukt żałobny przeszedł ulicą Rakowicką na Cmentarz Rakowicki, gdzie w Alei Zasłużonych zostały złożone doczesne szczątki śp. Mieczysława Gila. Pogrzeb miał charakter państwowy.

2022-10-07 21:41

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polska z awansem do fazy pucharowej MŚ

2022-11-30 21:59

[ TEMATY ]

Polska

Polska

Argentyna

mundial

Katar

PAP/EPA/Georgi Licovski

Grupa C: Polska - Argentyna 0:2 w 67. min.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Redakcja "Niedzieli" serdecznie zaprasza wszystkich Czcicieli Matki Bożej na nowennę przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. "Dozwól nam chwalić Cię, Panno Przenajświętsza, i daj nam moc przeciwko nieprzyjaciołom Twoim". Spraw, byśmy pełni miłości i ufności biegli "do stóp Twoich kornie błagając" w różnych potrzebach.

CZYTAJ DALEJ

Lectio divina na Ostrowie Tumskim

2022-11-30 16:48

Archiwum organizatorów

Podczas jednego ze spotkań w Sulistrowiczkach

Podczas jednego ze spotkań w Sulistrowiczkach

Jedną z metod czytania i rozważania Pisma Świętego jest wywodząca się z tradycji monastycznej lectio divina. To czas wyciszenia, skupienia i doświadczenia bliskości Boga. To również styl życia.

Wiele szkół i grup propaguje tę formę modlitwy, prowadząc do nawiązania bliskiej relacji z Panem Bogiem. Choć nazwa lectio divina brzmi obco, to sama metoda nie jest czymś trudnym, ponieważ ma swoje ściśle określone etapy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję