Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Nagrody Papieża Franciszka rozdane!

- Bardzo, bardzo wam dziękuję – jesteście cudownymi ludźmi! Jutro będę się widział z Ojcem Świętym i powiem Mu – już po raz drugi – o gali Papieża Franciszka, tak jak opowiadałem poprzednim razem. Jestem przekonany, że się Ojciec Święty ucieszy i udzieli wam błogosławieństwa na to wszystko co robicie. – mówi abp Ryś.

[ TEMATY ]

Łódź

papież Franciszek

aarchidiecezja łódzka

Nagrody papieża Franciszka

ks. Paweł Kłys

Wręczenie nagród papieża Franciszka

Wręczenie nagród papieża Franciszka

Już po raz drugi w dawnym łódzkim kompleksie pofabrycznym MONOPOLIS odbyła się uroczysta gala Nagrody Papieża Franciszka, w której udział wzięli uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych wraz ze swoimi nauczycielami i wychowawcami.

We wspomnienie św. Franciszka z Asyżu - 4 października 2019r. - ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś ustanowił Nagrodę Papieża Franciszka, która przyznawana jest młodym ludziom podejmującym działania na jednym z trzech obszarów życia kościelnego, tak ważnych dla Ojca Świętego Franciszka.

Jak zauważa pomysłodawca nagrody – chodzi tutaj o trzy wymiar życia: charytatywnego, ekumenizm oraz ewangelizację. Każdy młody człowiek, który ubiega się o tę Nagrodę powinien już na początku roku szkolnego zadecydować, w którym z tych trzech obszarów chciałby działać. Należy podkreślić, że nie chodzi tutaj o działania jednorazowe, ale o takie, które potrwają kilka miesięcy. Po zakończeniu projektów pretendujący do Nagrody, powinien zaprezentować efekty swojej działalności. – podkreśla pomysłodawca Nagrody.

W tym roku Nagrodę przyznano 137 uczniom w dwu kategoriach, działalność: charytatywna i ewangelizacyjna .

Medal brązowy otrzymali uczniowie:

szkoły podstawowe – 46

szkoły średnie – 66

Medal srebrny otrzymali uczniowie:

szkoły podstawowe – 3

szkoły średnie - 22

Przed każdą z kategorii, w krótkiej prezentacji, przedstawiano projekty działalności młodych ludzi, które zostały przedstawione do Nagrody Papieża Franciszka. Następnie prowadzący galę wyczytywali nagrodzonych, którym wręczono brązowy medal.

Medal, który otrzymali laureaci nagrody na awersie przedstawia krzyż wpisany w serce z napisem ”SPOJRZAŁ Z MIŁOSIERDZIEM I WYBRAŁ”, a na rewersie dłoń Papieża Franciszka z jezuickim herbem oraz napisem „PAPIEŻ FRANCISZEK”

- Dziś moja radość wzrosła kilkukrotnie, dlatego że: po pierwsze - mam takie wrażenie, że dużo łatwiej jest wam dobro robić, niż o nim mówić – co jest bezcenne. Głównie swój trud, swoją miłość, przekładacie w czyn, a nie w gadanie o tym. Po drugie, dobrze jest się spotkać w takiej dużej grupie, żeby odkryć jak różne oblicza może mieć wolontariat, aktywność, a w języku chrześcijańskim miłosierdzie! Słuchacie się nawzajem i możecie pomyśleć – jeszcze my też możemy coś takiego zrobić! Ta różnorodność pomocy, którą świadczycie dowodzi tego, że miłosierdzie ma bardzo wiele twarzy. Bardzo, bardzo wam dziękuję – jesteście cudownymi ludźmi! Jutro będę się widział z Ojcem Świętym i powiem Mu – już po raz drugi – o gali Papieża Franciszka, tak jak opowiadałem poprzednim razem. Jestem przekonany, że się Ojciec Święty ucieszy i udzieli wam błogosławieństwa na to wszystko co robicie. - mówił abp Grzegorz Ryś.

Reklama

O Nagrodę Papieża Franciszka może ubiegać się każdy uczeń szkoły podstawowej i ponadpodstawowej, którego działalność wolontaryjna będzie dotyczyła jednego z trzech obszarów: charytatywnego, ekumenicznego lub ewangelizacyjnego.

Podczas Gali metropolita zachęcił młodych do udziału w kolejnej edycji projektu Nagrody Papieża Franciszka i wskazał na ekumenizm jako obszar, który dobrze znany jest w wielokulturowej Łodzi. Arcybiskup Grzegorz poinformował również, że sam osobiście zapraszał Braci z Taize do Łodzi i zachęcał ich, aby to właśnie w naszym mieście zorganizowano jedno z corocznych ekumenicznych spotkań młodych Taize, które odbywa się pod koniec roku w jednym z państw Europejskich.

W tym roku Galę uświetnił Robert Cudzich z zespołem, który zaprezentował kilka utworów ze swojej najnowszej płyty „będę szedł”.

2022-10-12 18:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież: wysłuchujcie i wspierajcie ludzi morza

[ TEMATY ]

papież Franciszek

morze

BEATA PIECZYKURA

Do wzmożenia wysiłków na rzecz pomocy ludziom pracującym na morzu, którzy niejednokrotnie są wykorzystywani i stają się ofiarami ludzkiej zachłanności zachęcił Papież ich kapelanów i wolontariuszy z duszpasterstwa „Stella Maris”. Pracują oni w ponad 300 portach na świecie, służąc marynarzom i rybakom wsparciem duchowym i materialnym.

Franciszek wskazał na ogromną potrzebę pracy ludzi morza. Bez nich zatrzymałaby się gospodarka światowa, a wielu ludziom groziłby głód. Podkreślił także, jak bardzo ciężka i wymagająca jest to praca. Jest to związane nie tylko z wielotygodniową rozłąką z rodziną. Marynarze i rybacy stają się też niekiedy ofiarami wykorzystywania, otrzymują nieproporcjonalnie niskie wynagrodzenie. Tym większa jest więc potrzeba pracy duszpasterzy ludzi morza oraz współpracujących z nimi wolontariuszy.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Abp Grušas dla KAI: końcowy dokument zgromadzenia w Pradze bez propozycji reform

2023-02-08 15:23

[ TEMATY ]

synod

Karol Porwich/Niedziela

Propozycje reform w Kościele nie będą tematem dokumentu końcowego europejskiego zgromadzenia synodalnego, jakie w dniach 5-12 lutego odbywa się w Pradze. Potwierdził to przewodniczący Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE) abp Gintaras Grušas.

Odpowiadając na pytanie KAI, metropolita wileński oświadczył, że nie taki jest cel dokumentu ani samego procesu synodalnego. Zaznaczył, że „nie mamy przedstawiać rozwiązań problemów, mamy doświadczać synodalności:. Spodziewa się jednak, że problemy i „rany”, o których mówiono w czasie zgromadzenia, będą w nim wspomniane. – Ale to nie jest dokument programowy, nie będziemy więc w nim proponować ostatecznych rozwiązań problemów, jakie występują w Kościele – podkreślił abp Grušas.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję