Reklama

Watykan

Watykan w ONZ wzywa do zawieszenia broni i podjęcia negocjacji między Rosją a Ukrainą

Do natychmiastowego zawieszenia broni i rozpoczęcia negocjacji, które doprowadzą do rozwiązań sprawiedliwych, stabilnych i opartych na poszanowaniu życia ludzkiego oraz suwerenności i integralności terytorialnej każdego kraju wezwał w swoim wystąpieniu stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy Organizacji Narodów Zjednoczonych. Abp Gabriele Caccia wygłosił 12 października 2022 r oświadczenie na 11. nadzwyczajnej sesji specjalnej Zgromadzenia Ogólnego, które dotyczyło integralności terytorialnej Ukrainy.

[ TEMATY ]

rosyjska agresja na Ukrainę

Włodzimierz Rędzioch

Oto tekst wystąpienia przedstawiciela Stolicy Apostolskiej w tłumaczeniu na język polski:

Panie Przewodniczący,

W ciągu minionych godzin usłyszeliśmy wiele słów. Stolica Apostolska zabiera głos, przedstawiając lakoniczny i żarliwy apel o zakończenie szaleństwa tego konfliktu, który z każdą upływającą godziną zabiera niewinne istnienia i pogłębia rany wśród narodów, niszcząc wzajemne zaufanie, od którego zależy porządek międzynarodowy.

Zaledwie kilka dni temu papież Franciszek wystosował następujący żarliwy apel, cytuję: „W imię Boga i w imię poczucia humanizmu, które jest obecne w każdym sercu ponawiam mój apel aby natychmiast osiągnięto zawieszenie broni. Niech ucichnie broń i niech nastąpi poszukiwanie warunków do rozpoczęcia negocjacji, które mogłyby doprowadzić do rozwiązań nie narzuconych siłą, lecz uzgodnionych, sprawiedliwych i stabilnych” [1].

Jego Świątobliwość wyraźnie zaznaczył, że rozwiązania muszą być „oparte na poszanowaniu świętej wartości życia ludzkiego, a także suwerenności i integralności terytorialnej każdego kraju”[2].

Zwróciwszy się z bezpośrednim apelem do prezydentów Federacji Rosyjskiej i Ukrainy, a także do wszystkich protagonistów życia międzynarodowego i przywódców politycznych narodów,[3] papież Franciszek podkreślił, że my, zgromadzeni w tej izbie, mamy do odegrania rolę i musimy „uczynić wszystko, co możliwe, aby doprowadzić do zakończenia wojny, nie pozwalając, by [...] wciągnięto nas w niebezpieczne eskalacje, oraz promować i wspierać inicjatywy na rzecz dialogu” [4]. Słowa te nabierają jeszcze większej wagi w obliczu dodatkowego zagrożenia eskalacją nuklearną i sprawiają, że jeszcze pilniejsza staje się przemiana „serc tych, w których rękach są losy wojny, aby ustał huragan przemocy i możliwe stało się odbudowanie pokojowego współżycia w sprawiedliwości”[5].

Potwierdzenie jasnych zasad prawa międzynarodowego, które są podkreślone przez rezolucję, którą mamy przed sobą, i są wyraźnie zapisane w Karcie Narodów Zjednoczonych, powinno być rozumiane jako otwarcie drogi do sprawiedliwego i pokojowego rozwiązania, a nie jako sposób na zaostrzenie konfliktu, który już spowodował zbyt wiele ofiar.

Reklama

Niech z tej sali ponownie zabrzmi wezwanie papieża Pawła VI: „Nigdy więcej wojny!”.

Dziękuję Panie Przewodniczący.

Przypisy:

1.Papież Franciszek, Anioł Pański, 2 października 2022 r.

2.Tamże.

3.Por. Tamże.

4.Tamże.

5.Papież Franciszek, Audiencja generalna, 12 października 2022 r.

2022-10-13 08:02

Ocena: +2 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Po Kijowie może być Polska

Jeśli padnie Kijów, Rosja skieruje swoją agresję na Polskę. Rosyjskie trolle już pracują, żeby osłabić naszą wolę – podkreśla Mateusz Morawiecki. Premier opublikował specjalny tekst z apelem do Polaków kilka dni po wybuchu rakiety w Przewodowie.

Mateusz Morawiecki zwraca się ze specjalnym apelem do Polaków, by nie dali się podzielić przez różnego typu manipulacje i dalej popierali wsparcie zachodniego świata dla Ukrainy. Rosyjska propaganda wykorzystuje bowiem tragedię, do której doszło w Przewodowie na Lubelszczyźnie, kilka kilometrów od granicy z Ukrainą. „Polska jest bezpieczna i nie chce wojny z Rosją. Jest jeden sposób, by jej uniknąć – wspierać zwycięstwo Ukrainy. Putin pokazał, że jest bezwzględnym politykiem, który nie cofnie się przed niczym. Jeśli padnie Kijów, Rosja skieruje swoją agresję na Polskę. Rosyjskie trolle już pracują, żeby osłabić naszą wolę. Bombardują nas fake newsami, plotkami, dezinformacją. Chcą wywołać panikę i chaos. Wiedzą, że Polska jest kluczem do koalicji wspierającej Ukrainę” – wskazuje Morawiecki.

CZYTAJ DALEJ

Leon Knabit OSB: Są ludzie, którzy wszystko wiedzą lepiej…

2023-02-06 08:35

[ TEMATY ]

o. Leon Knabit

Robert Krawczyk

Wciąż musimy się uczyć. Od małego dziecka. Najpierw uczymy się chodzić i podstawowych zasad higieny. Uczymy się mówić, nazywać rzeczy i wyrażać swoje stany uczuciowe. Przedszkole uczy kontaktów w grupie i wprowadza w wiedzę, którą otrzymuje się na kolejnych stopniach nauczania. Dochodzą jeszcze języki obce i nauka zawodu.

Ile to ludzi pracowało, aby nas czegokolwiek nauczyć. Począwszy od rodziców aż po wychowawców i nauczycieli różnych stopni. Nie zawsze o wszystkich pamiętamy i okazujemy im należną wdzięczność… Natomiast trzeba zdecydowanie mówić NIE wszystkim, którzy uczą złych rzeczy, jak kłamstwa, kradzieży czy niezgodnych z etyką zachowań seksualnych. A potem już i my sami, niezależnie od tego co robimy, stajemy się nauczycielami w szerszym tego słowa znaczeniu. Wokoło nas jest tyle ludzi, którzy czegoś nie umieją. Obowiązkiem wdzięczności względem tych, którzy nas uczyli, jest pouczyć ich, przez co pomagamy im w życiu. Trzeba jednak unikać wtrącania się zawsze i we wszystko. Są ludzie, którzy wszystko wiedzą lepiej i dlatego czują się upoważnieni do poprawiania każdego i zwracania mu uwagi. Tacy są utrapieniem otoczenia. Druga skrajność to obojętność względem tych, którzy czegoś nie potrafią, a czasem wręcz irytacja: „powinien to wiedzieć!”. Powinien, ale nie wie, więc poucz go cierpliwie. W ten sposób wnosi się w otoczenie pokój i dobro, którego tak dziś brakuje. A Pan Jezus, który widzi nasze uczynki, powie nam kiedyś: „byłem nieumiejętnym, a pouczyliście Mnie”.

CZYTAJ DALEJ

Blisko z babciami i dziadkami

2023-02-08 09:12

Agnieszka Dziarmaga

Bliskość dziadków, babć i ich wnuków – tę atmosferę odczuwano w Pińczowie, podczas spotkania z okazji Dnia Babci i Dziadka z podopiecznymi pińczowskiej Fundacji Złote Serce – uczniami i przedszkolakami z niepełnosprawnościami. Spotkanie (20 stycznia) zaproponował i w nim uczestniczył bp Marian Florczyk, któremu, jak podkreślał w rozmowie z Niedzielą, leży na sercu los seniorów.

Pamiętajmy o seniorach

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję