Reklama

Francja

Bazylika Sacré-Cœur na Montmartrze zabytkiem?

Rada Miejska Paryża poparła starania o przyznanie bazylice Sacré-Cœur na Montmartrze statusu zabytku. Ostateczna decyzja w tej sprawie należy do francuskiego ministerstwa kultury. Status zabytku uprawnia do otrzymywania subwencji ze strony państwa do 40 proc. kosztów prac remontowych.

[ TEMATY ]

Bazylika

Francja

Paryż

zabytek

KAI/Pixabay.com

Bazylika Sacré-Cœur na Montmartrze.

Bazylika Sacré-Cœur na Montmartrze.

Kierujący Stowarzyszeniem Ochrony Dziedzictwa i Zabytków Julien Lacaze tłumaczy, że zabytkowy charakter bazyliki jest oczywisty ze względu na jej architekturę i miejsce, jakie świątynia zajmuje w tożsamości Paryża.

Budowla, która obok wieży Eiffla i katedry Notre-Dame, jest jednym z trzech symboli stolicy Francji, nie została dotychczas uznana za zabytek z powodu polemiki wokół „pamięci historycznej”. Świątynia została bowiem wzniesiona w latach 1875-1923 m.in. w duchu wynagrodzenia za grzechy Komuny Paryskiej z 1871 roku.

Z tego powodu planowane już wcześniej głosowanie Rady Miasta w sprawie statusu zabytku dla bazyliki nie odbyło się w 2021 roku, gdy obchodzono 150. rocznicę Komuny. O jego przesunięcie w czasie wnioskowali radni komunistyczni i socjalistyczni. A po głosowaniu, które odbyło się 11 października br., komunistyczna radna Raphaëlle Primet uznała jego pozytywny wynik za „atak na pamięć o komunardach”, zaś samą bazylikę określiła mianem „ohydnego budynku religijnego”.

Reklama

Znajdujący się przed bazyliką skwer Louise Michel, który również ma zostać uznany za zabytek, nosi imię bojowniczki Komuny Paryskiej.

Na 22 kwietnia 2023 roku planowana jest beatyfikacja ks. Henri’ego Planchat’a ze zgromadzenia misjonarzy, zabitego wraz z pięcioma innymi duchownymi przez komunardów w Paryżu.

Komuną Paryską nazwano wywołaną przez ugrupowania lewicowe rewolucję mieszkańców Paryża po kapitulacji Francji w wojnie z Prusami. Trwała od 18 marca do 28 maja 1871 roku. Przez marksistów uważana była za pierwszą dyktaturę proletariatu. Miała też charakter antykościelny. Rewolucjoniści zabili m.in. arcybiskupa Paryża Georges’a Darboy’a.

2022-10-13 20:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Finał 31. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”

[ TEMATY ]

Jasna Góra

muzyka

Bazylika

Marian Florek

„Pieśnią chcę chwalić imię Boga i dziękczynieniem Go wysławiać”. Tak brzmiało motto zakończonego 14 września 31. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”

Na zakończenie festiwalu organizatorzy zaproponowali koncert organowy. Melomani mogli usłyszeć w bazylice jasnogórskiej kompozycje Feliksa Nowowiejskiego: Marsz Pretorianów – wejście gwardii Nerona na Forum Romanum z oratorium „Quo vadis” op. 30 (transkrypcja organowa: Jerzy Kukla); II Koncert Organowy op. 56 nr 2: „Ellenai” – poemat symfoniczny na głos recytujący, klarnet i orkiestrę smyczkową op. 17 nr 3 (transkrypcja organowa: Jerzy Kukla); IV koncert organowy op. 56 nr 4.

CZYTAJ DALEJ

Bp Andrzej Czaja przebywa w szpitalu. Biskupi pomocniczy proszą o modlitwę

2023-01-31 15:04

[ TEMATY ]

bp Andrzej Czaja

Karol Porwich /Niedziela

Ordynariusz diecezji opolskiej od kilku dni temu skarżył się na gorsze samopoczucie. Przewieziono go do szpitala na badania. Biskupi pomocniczy proszą kapłanów i wiernych o modlitwę o jego zdrowie.

Ks. dr Joachim Kobienia, sekretarz biskupa opolskiego i rzecznik prasowy Kurii Diecezjalnej w Opolu, poinforomwa, iż ordynariusz diecezji opolskiej w piątek 27 stycznia poczuł się gorzej. Konieczna była hospitalizacja. Na miejscu trwają badania, z pomocą których lekarze chcą ustalić przyczyny infekcji.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek przyjął rezygnację bp. Edwarda Dajczaka z urzędu biskupa diecezjalnego

2023-02-02 12:14

[ TEMATY ]

bp Edward Dajczak

Magdalena Pijewska

Bp Edward Dajczak

Bp Edward Dajczak

Papież Franciszek przyjął rezygnację bp. Edwarda Dajczaka z urzędu biskupa diecezjalnego. Tym samym bp Edward Dajczak po ponad 15 latach posługi przechodzi na emeryturę, a nowym biskupem koszalińsko-kołobrzeskim zostaje bp Zbigniew Zieliński, dotychczasowy koadiutor.

Decyzję papieża 2 lutego ogłosiła Nuncjatura Apostolska w Polsce. Informacja została podana do publicznej wiadomości w koszalińskiej katedrze po godz. 12.00.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję