Reklama

Niedziela Łódzka

10 lat Uniwersytetu Trzeciego Wieku na łódzkim Teofilowie

- Czy wy, moi drodzy, którzy przy tym kościele i przy działającym tu Zespole Szkół Katolickich tworzycie Uniwersytet Trzeciego Wieku nie jesteście błogosławieństwem dla naszego łódzkiego środowiska?- mówił abp Ziółek.

[ TEMATY ]

Łódź

aarchidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Od 10 lat na łódzkim osiedlu Teofilów - przy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego - działa Uniwersytet Trzeciego Wieku, który gromadzi mieszkańców Łodzi i miejscowości około łódzkich na zajęcia edukacyjne, które służą zdobywaniu wiedzy z różnych dziedzin oraz integracji miedzy seniorami.

Jak podkreśla – Anna Lechańska - zajęcia na naszym Uniwersytecie odbywają się dwa razy w tygodniu i cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem, uczestniczy w nich ponad 80 osób. Przedmioty wykładają wykładowcy i profesorowie różnych uczelni z terenu naszego miasta. – zaznacza.

- Obok zajęć edukacyjnych – dodaje Teresa Rymarz - mają miejsce również różnego rodzaju wycieczki na terenie Polski jak i Europy. Byliśmy już w Lourdes, Paryżu, Wilnie, ale i Hiszpanii. – podkreśla.

Reklama

W uroczystościach jubileuszowych, które odbyły się 13 października br. w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego uczestniczył arcybiskup senior Władysław Ziółek, który dla studentów i wykładowców Uniwersytetu Trzeciego Wieku celebrował dziękczynną Mszę Świętą oraz wygłosił Słowo Boże.

- Uniwersytet gromadzi ludzi, którzy mają szerokie zainteresowania, chcą wiedzieć więcej, chcąc ciągle się uczyć, co z pewnością poprawia jakość ich życia. Owa jakość objawia się nie tylko w oparciu o wykłady np. z dziedziny zdrowia, żywienia, ekologii, prawa historii a nawet informatyki czy języków obcych czy sportu. To, co wyróżnia Uniwersytet działający przy parafii, to także wielka troska o poprawę jakości szeroko rozumianego życia religijnego. – podkreślił arcybiskup Władysław.

- Trzeci wiek nie jest okresem bezużytecznym, w którym można usunąć się na bok porzucając stery łodzi, ale jest porą, której należy wciąż przynosić owoce i niech tak będzie w waszym życiu i niech wam Bóg w tym błogosławi . – zakończył duchowny.

Po Eucharystii w auli Uniwersytetu odbył się wykład ks. dr. Waldemara Bartochy, który poruszył temat Synodu, jako wspólnej drogi, do której zaproszeni są wszyscy wierzący.

2022-10-14 10:14

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Różane nieszpory o świętej Teresie od Dzieciątka Jezus w salezjańskiej świątyni

[ TEMATY ]

salezjanie

św. Teresa od Dzieciątka Jezus

aarchidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Św. Teresa od Dzieciątka Jezus

Św. Teresa od Dzieciątka Jezus

Wpatrując się w postać św. Teresy od Dzieciatka Jezus metropolita łódzki powiedział - Doktor Kościoła to jest ktoś, kogo nie interesuje prawda wyłącznie w kategoriach poznawczych, tylko potrafi pokazać ten zbawczy sens prawdy, tę zbawczą moc prawdy. Poznajemy prawdę, aby doświadczyć zbawienia. Bóg tego pragnie, żeby wszyscy ludzie zostali zbawieni i doszli do poznania prawdy! To jest miejsce, gdzie trzeba zapytać małej Teresy – jak jest ta Prawda, która zbawia? O której prawdzie możemy powiedzieć ostatecznie, że jest zbawcza? Odpowiedź, której udziela nam mała Teresa jest pewnie taka: zbawia nas ta Prawda, która stała się Osobą w Jezusie Chrystusie. Tak naprawdę nie zbawia nas prawda przeczytana. Tak naprawdę nie zbawia nas prawda przestudiowana. Żadna książka nie ma mocy uczynić nas wolnymi. Żadna nie ma mocy nas zbawić. Żadna poznana teoria nie jest zbawcza. Jest tylko jeden Zbawiciel – Jezus Chrystus – ten który stał w centrum życia małej Teresy. Nie zrozumiemy jej życia, jeśli spróbujemy z tego życia usunąć Jezusa, wtedy wszystko jest bez sensu. Wiemy, że ten jej związek z Jezusem był niesamowity. To było poznanie, którego narzędziem ostateczne jest miłość. Nie tylko sam intelekt. Prawda, która jest w osobie poznaje się inaczej niż prawdę zakodowaną w książce. Tę prawdę poznajesz przez miłość, przez relację, przez więź! – tłumaczył arcybiskup Grzegorz.

- Nie wystarczy w życiu sama wiedza. Do wiary - nie wystarczy sama wiedza. Żeby przeżywać wiarę, doświadczać wiary i trwać w niej, trzeba spotkać Prawdę zebraną w Osobie – w osobowym Bogu. Wtedy doświadczamy nie wiedzy, ale wyzwolenia. Doświadczamy relacji, która staje się pierwsza w naszym życiu. Sama wiedza niezależnie od tego jak bardzo potrzebna, jeszcze nie czyni nas zbawionymi!- podkreślił duchowny.

CZYTAJ DALEJ

Każdy z nas kradnie i nawet o tym nie wie? VII przykazanie w praktyce

2023-02-03 21:15

[ TEMATY ]

kradzież

Adobe.Stock

Łamiemy VII przykazanie… nie będąc tego świadomi. W jakich obszarach życia jesteśmy najbardziej narażeni na kradzież?

1) Praca

CZYTAJ DALEJ

Uczą się posługi muzycznej

2023-02-07 17:44

[ TEMATY ]

oaza

Ruch Światło‑Życie

KAMUZO

Rokitno sanktuarium

Lubuska Oaza

Diakonia Muzyczna Ruchu Światło‑Życie

diakonia muzyczna

Kurs Animatorów Muzycznych Oazy

Katarzyna Krawcewicz

Grupa najmłodsza podczas konferencji o Liturgii Godzin

Grupa najmłodsza podczas konferencji o Liturgii Godzin

3 lutego w Rokitnie rozpoczęły się rekolekcje Kamuzo, czyli Kurs Animatorów Muzycznych Oazy prowadzony przez diecezjalną diakonię muzyczną Ruchu Światło-Życie. Potrwają do 12 lutego.

Celem rekolekcji jest przygotowanie od strony duchowej, teoretycznej i praktycznej osób do posługi muzycznej np. w parafii czy podczas rekolekcji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję