Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Wręczono odznaczenia państwowe zasłużonym nauczycielom

Podczas uroczystej gali wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński wręczył nauczycielom odznaczenia państwowe: Krzyże Zasługi oraz Medale za Długoletnią Służbę, zaś łódzki kurator oświaty Waldemar Flajszer – medale Komisji Edukacji Narodowej oraz nagrody Ministra Edukacji i Nauki oraz Łódzkiego Kuratora Oświaty. 

Podczas uroczystości uhonorowano 175 nauczycieli z województwa łódzkiego. - Zawód nauczyciela nazywany jest często „najszlachetniejszym z zawodów”. Jego rola w rozwoju społeczeństwa i państwa jest nieoceniona. Wytrwałość, entuzjazm oraz profesjonalizm pedagogów w przygotowywaniu uczniów do dorosłego życia zasługuje na najwyższe uznanie – mówił wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński w trakcie uroczystości, podczas których, w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy, wręczył odznaczenia państwowe dla najbardziej zasłużonych nauczycieli z województwa. Podczas uroczystości wystąpili uczniowie z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Henryka Wieniawskiego w Łodzi.

Uroczyste akademie z okazji Święta Dnia Edukacji Narodowej odbyły się w każdej szkole 14 października, lub w przededniu. - Dzisiejszy dzień to nie tylko święto nauczycieli, jak potocznie mówimy, ale to jest tak naprawdę święto wszystkich nas. Tych, którzy dokładają wszelkich starań, by ci tutaj obecni (uczniowie) mogli rozwijać swoją wiedzę i umiejętności, ale także ci, którzy tworzą różne programy, ci, którzy tworzą szkołę. Bo szkołę tworzą nauczyciele, uczniowie i rodzice. Tak naprawdę jaka jest ta szkoła, zależy od nas wszystkich – mówiła podczas uroczystego apelu Monika Antosiak, dyrektor XVIII Liceum Ogólnokształcącego im. Jędrzeja Śniadeckiego w Łodzi. Dyrektor liceum mundurowego odniosła się do czasów zaborów, gdy jakakolwiek polska tożsamość narodowa, była całkowicie zabroniona. - Święto Edukacji Narodowej to nie tylko święto, ale także przypomnienie tego jak ważna jest nauka dla tożsamości każdego narodu. W czasie zaborów zabraniano mówić po polsku, pisać po polsku. Dzisiaj możemy to wszystko robić, myśląc także o tych, którzy w imię edukacji, poświęcali swoje życie. Chciałabym podziękować całemu gronu pedagogicznemu za trud i wkład w rozwój młodzieży. Szkołę tworzą także pracownicy obsługi administracyjnej, bez których szkoła nie funkcjonowałaby tak sprawnie. I oczywiście szkołę tworzą uczniowie. Fajnie jeśli mają pasję, chcą się uczyć i rozwijać. To jest wasz rozwój i wasza przyszłość! – mówiła Monika Antosiak. Podczas akademii wręczone zostały Nagrody Dyrektora Szkoły oraz uczniowskie „Oskary”, którymi licealiści nagrodzili wyróżniających się nauczycieli, za ich postawę i codzienną pracę.

2022-10-15 09:23

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowa ewangelizacja jest sposobem funkcjonowania Kościoła

[ TEMATY ]

wywiad

Łódź

abp Grzegorz Ryś

Ks. Paweł Kłys

- Nowa ewangelizacja jest po prostu sposobem funkcjonowania Kościoła - mówi w wywiadzie udzielonym KAI abp Grzegorz Ryś, przewodniczący Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy Konferencji Episkopatu Polski. W Gnieźnie rozpoczyna się dziś V Kongres Nowej Ewangelizacji. Na hasło spotkania, które potrwa do niedzieli, wybrano słowa „Radość miłości”.

Publikujemy tekst wywiadu z abp. Grzegorzem Rysiem, metropolitą łódzkim, przewodniczącym Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy Konferencji Episkopatu Polski.

CZYTAJ DALEJ

Papież: małżeństwo sakramentalne jest darem i dziełem Boga

2023-01-27 15:28

[ TEMATY ]

Franciszek

pixabay

„Małżonkowie zawierają związek poprzez dobrowolną zgodę, ale to jedynie Duch Święty ma moc uczynić kobietę i mężczyznę jednością” - powiedział papież Franciszek w przemówieniu podczas spotkania z Trybunałem Apostolskim Roty Rzymskiej. Stanowi ona sąd najwyższej instancji w sprawach o stwierdzenie nieważności małżeństwa. Przy okazji spotkań z tym gremium papież porusza zwykle aktualne problemy związane z przeżywaniem i rozumieniem sakramentu małżeństwa w Kościele katolickim.

Ojciec Święty zaznaczył, że istnieje dzisiaj w Kościele pilna potrzeba ponownego odkrycia wartości i znaczenia związku małżeńskiego między kobietą i mężczyzną. Wpływa na to również praktyczna niewiedza zarówno osobista, jak i zbiorowa dotycząca małżeństwa. W zamyśle Bożym dotyczącym małżeństwa, kobieta i mężczyzna podczas zawierania tego sakramentu otrzymują nowe serce, które uzdalnia ich do kochania miłością samego Chrystusa. Dlatego małżeństwo sakramentalne nie jest jedynie uroczystą ceremonią czy wydarzeniem społecznym, nie jest formalnością ani abstrakcyjnym ideałem, ale darem i dziełem samego Boga.

CZYTAJ DALEJ

Kraków/ W wieku 100 lat zmarł prof. Aleksander Krawczuk, wybitny znawca starożytności

2023-01-27 20:33

[ TEMATY ]

Kraków

zmarły

prof. Aleksander Krawczuk

Wikipedia/autor: Ladislav Luppa na licencji Creative Commons

prof. Aleksander Krawczuk

prof. Aleksander Krawczuk

Nie żyje prof. Aleksander Krawczuk, wybitny znawca starożytności, filolog klasyczny, od 1949 r. związany z Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie. W czerwcu skończyłby 101 lat.

O śmierci prof. Aleksandra Krawczuka poinformował w piątek Wydział Historyczny Uniwersytetu Jagiellońskiego w mediach społecznościowych. Wiadomość tę potwierdził również PAP w rozmowie telefonicznej pracownik Uniwersytetu Jagiellońskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję