Reklama

Jasna Góra

Jasna Góra: tu pamięć o bł. ks. Jerzym Popiełuszce jest wciąż żywa

- Dzisiaj świadectwo bł. ks. Jerzego Popiełuszki musi wybrzmieć na nowo, dzięki takim ludziom jak on nawet komunistyczny totalitaryzm nie był w stanie zabić prawdy. Mimo że został zamordowany i utopiony w Wiśle, zwyciężył i wstawia się za nami - mówił na Jasnej Górze abp. Wacław Depo, metropolita częstochowski podczas wrześniowego I Kongresu bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

bł. ks. Jerzy Popiełuszko

Biuro Prasowe Jasnej Góry

19 X to w Kościele dzień jego wspomnienia. W częstochowskim sanktuarium, pamięć o tym kapłanie-męczenniku jest wciąż żywa.

To on zainicjował trwające tu nadal pielgrzymki Ludzi Pracy. Przybywając do Maryi zawierzał Jej nade wszystko polskie sprawy. Podkreślał, że to „Ona przez wieki w społeczeństwie podtrzymywała wiarę i nadzieję na odmianę losu udręczonej Ojczyzny”. W kazaniu z 15 VIII 1980 r. powiedział: „Jak bardzo historia naszego narodu związana jest z Matką Najświętszą, szczególnie przez Jasną Górę, nikogo nie trzeba przekonywać”.

Na Jasnej Górze jest wiele pamiątek związanych z bł. kapłanem-męczennikiem i pielgrzymkami Ludzi Pracy. Są zgromadzone głównie w bastionie św. Rocha. W Skarbcu znajduje się kielich mszalny, w którym celebrował Mszę św.

Podziel się cytatem

Na kilka chwil przed uprowadzeniem ks. Jerzy modlił się publicznie w kościele w Bydgoszczy: „Matko Boża Jasnogórska módl się za nami, abyśmy wolni byli od żądzy odwetu i przemocy!”.

2022-10-19 11:22

Ocena: +2 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Grupa Dorośli XXVII Pieszej Pielgrzymki Dominikańskiej

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymki

Monika Łukaszów

W dniach 3-9 sierpnia odbędzie się XXVII Piesza Dominikańska Pielgrzymka na Jasną Górę. Dotychczasowa grupa Cisza 1 (C1) w tym roku pójdzie po raz pierwszy pod nazwą Dorośli (D1).

Na tę okoliczność uczestnicy przygotowali dźwiękową informację o swojej grupie, prawdopodobnie jako pierwsi i dotychczas jedyni w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Osiem rad jak być szczęśliwym

2023-01-28 20:00

[ TEMATY ]

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

rozważanie Słowa Bożego

Sr. Amata CSFN

Ewangelia: Mt 5, 1-12a

1.  Słowo wstępu

CZYTAJ DALEJ

Papież prosi o modlitwę w intencji pokoju na Ukrainie, Bliskim Wschodzie i Kaukazie

2023-01-29 13:20

[ TEMATY ]

modlitwa

pokój

papież Franciszek

pokój dla Ukrainy

Grzegorz Gałązka

Po odmówieniu modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa Ojciec Święty zaapelował do wiernych o modlitwę w intencji pokoju na Ukrainie, Bliskim Wschodzie i Kaukazie.

Drodzy bracia i siostry. Z wielkim smutkiem przyjmuję wiadomości napływające z Ziemi Świętej, w szczególności o śmierci dziesięciu Palestyńczyków, w tym kobiety, zabitych podczas izraelskich antyterrorystycznych akcji wojskowych w Palestynie; oraz o tym, co wydarzyło się w pobliżu Jerozolimy w piątek wieczorem, kiedy siedmiu izraelskich Żydów zostało zabitych przez Palestyńczyka, a trzech zostało rannych, gdy wychodzili z synagogi. Zwiększająca się z dnia na dzień spirala śmierci zamyka jedynie nieliczne iskierki zaufania, które istnieją między oboma narodami. Od początku roku w wymianach ognia z izraelską armią zginęły dziesiątki Palestyńczyków. Apeluję do obu rządów i społeczności międzynarodowej o natychmiastowe i bezzwłoczne znalezienie innych dróg, które obejmują dialog i szczere poszukiwanie pokoju. Módlmy się o to, bracia i siostry.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję